czwartek, 10 października 2024

Kościoły na meczety - dokąd podąża Europa i USA?

Społeczeństwo Zachodniej Europy musi zmierzyć się z jeszcze jednym skutkiem nadmiaru muzułmańskich imigrantów.  Jest to już zauważalny trend przekształcania kościołów w meczety. Takie zdarzenie za każdym razem budzi kontrowersję i powoduje dalszy wzrost niechęci do muzułmanów. A jest ono zauważalne we wszystkich krajach. W Niemczech nawet powstało chrześcijańskie stowarzyszenie o nazwie Friends of the Protestant Church in Berlin, które jakiś czas temu opublikowało raport na temat przekształcenia dziesięciu kościołów w Niemczech w meczety. Za każdym razem chodzi o świątynie nieużytkowane, zdesakralizowane i sprzedane prywatnemu właścicielowi, który następnie odsprzedaje je gminie muzułmańskiej, jak było to np.: ze sprzedażą kościoła w Hamburgu, podarowanego w 2018 roku przez prywatnego inwestora muzułmanom, którzy adaptowali go na meczet. Podobne działania przeprowadzono w Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji

Najbardziej znanymi przykładami tego typu inicjatyw stało się otwarcie meczetu Al Fateh w Amsterdamie, meczetu sułtana Ayouba i meczetu Osmana Ghaziego w Holandii, a we Francji przebudowa kościoła dominikanów w Lille i kościoła św. Józefa w Paryżu. Obserwatorzy zauważają, że obecnie wiele ośrodków islamskich w Europie, kontrolowanych przez radykalne grupy islamistyczne, rozważa zakup kościoła i przekształcenie go w meczet, traktując takie posunięcie jako formę dżihadu w imię Allaha. Mechanizm działania zazwyczaj jest podobny: bojownicy znajdują kościół i zachęcają muzułmańskich biznesmenów do jego kupna, aby mógł zostać przekształcony w meczet. Sam proces transformacji ogłaszany jest w sposób niezwykle prowokacyjny: publikowane zdjęcia ukazujące moment usunięcia krzyża i zastąpienia go półksiężycem, aby wyrazić hołd dla religii islamskiej.

Faktem jest, że kościoły przekształcano w meczety (i na odwrót) od wieków. Przykładem jest tu Hagia Sophia, największy kościół cesarstwa bizantyńskiego, stojący w Konstantynopolu, który stał się meczetem w Istambule. I na odwrót, meczety w Grenadzie, Kordobie, Maladze i Sewilli, które stulecia temu zostały przekształcone w kościoły.
 

Niemniej, z powodu obrazoburczych poczynań radykalnych grup muzułmańskich władze kościelne na ile są w stanie, interweniują i próbują zapobiec takim adaptacjom. Udało się to ostatnio na przykład  w stosunku do kościoła św. Jana z 1788 roku w Hanley w Stoke-on-Trent w hrabstwie Staffordshire, gdzie powołano się na klauzulę prawną, która zabrania używania budynku do celów kultu religii innej niż chrześcijańska. Ograniczenia prawne zostały nałożone w 2009 roku, gdy diecezja Lichfield sprzedawała ten budynek opuszczony i nieużytkowany od lat 80. XX wieku. Kościół początkowo pełnił funkcję kawiarni i antykwariatu, aż został sprzedany charytatywnej Fundacji Zamir, która 15 sierpnia tego roku uzyskała zgodę rady miasta na przekształcenie go w meczet. Organizacja, która go kupiła proponowała utworzenie w budynku muzeum, biblioteki wielowyznaniowej i siłowni tylko dla kobiet. Jednak anglikanie odrzucili tę propozycję (LINK).
 

Podobnie jest np.: we Francji, gdzie już jeden z przywódców muzułmańskich Dalil Boubakeur, rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu i przewodniczący Francuskiej Rady Wiary Muzułmańskiej, zasugerował, aby niewykorzystywane kościoły chrześcijańskie przekształcić się w meczety. Argumentował to wiarą w tego samego Boga.
 
Ale Kościół Katolicki we Francji nie zgadza się z takim obrotem rzeczy. Mimo, że budynki kościelne w tym kraju od czasów rewolucji są własnością państwa. Na razie we Francji tylko cztery kościoły zostały przekształcone w meczety. Pozostała większość pada za to ofiarą podpaleń. W  zasadzie nie ma miesiąca aby jakiś nie spłonął… Być może dlatego, że rosnąca społeczność muzułmańska potrzebuje miejsc kultu. Obecnie szacuje się, że brakuje jakiś 2500 meczetów, a Kościół Katolicki uważa adaptację chrześcijańskich świątyń w muzułmańskie za coś „niewłaściwego”.

Tendencje zmian są jednak stałe i dotyczą już nie tylko Europy (nie ma stolicy europejskiego kraju, w którym nie byłoby meczetu urządzonego w dawnym kościele LINK). Podobnie jest także w Stanach Zjednoczonych. Tam Chrześcijańska gmina Zjednoczonego Kościoła Kongregacjonalnego w Bridgeport w Connecticut, początkami sięgającej XVII wieku, sprzedała swój kościół społeczności muzułmańskiej, która planuje przekształcić go w meczet. Podobne rzeczy zdarzyły się w Bristol Township w Pensylwanii, gdzie w październiku 2014 roku zamknięty kościół katolicki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP został sprzedany Zjednoczonemu Amerykańskiemu Towarzystwu Muzułmańskiemu z Brooklynu za kwotę niemal 1,8 miliona dolarów. Ci urządzili w nim meczet Mevlana Camii


Kiedy nastąpi kres degeneracji cywilizacyjnej Europy? I czy w ogóle to kiedykolwiek nastanie? Pisarz Emile Cioran wypowiedział kiedyś złowieszcze proroctwo: Francuzi nie obudzą się, dopóki Notre Dame nie stanie się meczetem. Trzy lata temu francuski historyk Dominique Venner popełnił samobójstwo w Notre Dame w Paryżu. Tragedia, którą mainstreamowe media uznały za gest katolickiego maniaka, była raczej dramatycznym ostrzeżeniem dla Europy, lecz i ona odbiła się bez echa od teflonowych środowisk… 
 
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz