czwartek, 22 kwietnia 2021

Paul Martin, czyli o okładce singla Sisters of Mercy - The Damage Done

Paul Martin (1864-1944) jeden z pierwszych fotoreporterów na świecie, znany jest głównie ze zdjęcia, które zostało wykorzystane na pierwszym, obecnie bardzo rzadkim singlu Sisters of Mercy The Damage Done z 1980 roku. Widzimy na nim ludzi w strojach z końca XIX wieku, stojących w otwartej bramie murowanego ogrodzenia kościoła. Do niedawna zarówno autor zdjęcia jak i miejsce jego wykonania było najbardziej poszukiwaną informacją przez fanów grupy. Przeglądali oni dostępne fotografie kościołów z całej Anglii aż jeden z nich wytropił ilustrację zamieszczoną w The Saturday Book, roczniku wydawanym przez Leonarda Russella, w którym zamieszczano wiele artykułów na temat literatury wiktoriańskiej i edwardiańskiej, angielskich obyczajów i wykonywanej wówczas fotografii (LINK). Pod jedną z nich wpisano autora: Paula Martina i tytuł zdjęcia: Sunday Morning (The Policeman's Funeral). Dalsze poszukiwania zidentyfikowały kościół i miejscowość: kościół św. Andrzeja w West Tarning w hrabstwie Sussex. Wprawdzie zdjęcie zostało przez SOM skadrowane, jednak nie ulega wątpliwości co do jego proweniencji.



Ale Paul Martin (który był rytownikiem) wykonał, wprawdzie amatorsko, znacznie więcej zdjęć. Aby bez przeszkód oddawać się swojej pasji i mniej formalnie tworzyć fotograficzny zapis życia zwykłych ludzi, robił zdjęcia ukrytym aparatem pudełkowym. Wyglądał on jak duża paczka lub walizka, a obsługiwany był trzymany pod pachą. Martin mógł więc niezauważalny przez nikogo fotografować wszystko, co widział. Dlatego zarejestrował ludzi nieupozowanych, smutnych, zajętych pracą, po prostu zwyczajnych.




Oprócz tego opracował własny, niepowtarzalny zestaw chemikaliów i klisz za pomocą których robił zdjęcia nocne, nie odbiegające kompozycją od do dziś podziwianych malarskich nokturnów, tak popularnych w tamtym czasie (pisaliśmy o nich wielokrotnie prezentując rozmaitych twórców (TUTAJ). 






Artysta został doceniony za życia. Mimo krytycznych uwag cykl jego fotografii London by Gaslight został odznaczony złotym metalem na wystawie Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w 1896. Amerykański fotografik Alfred Stieglitz przyznał się, że prace Martina zainspirowały go do wykonania słynnych nocnych widoków Manhattanu (z kolei Stieglitz wpłynął na kolejne pokolenia twórców, m. in. Todda Hido, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Prace Paula Martina stały się częścią zbiorów Hulton Picture Archive, będącego obecnie częścią Getty Images. amerykańskiej agencji założonej w 1995, w której zgromadzono ponad 80 milionów obrazów i ilustracji oraz filmów, których udostępnienie odbywa się przez Internet (LINK). 

Artysta byłby pewnie zdziwiony gdyby wiedział, gdzie wylądowała jedna z jego prac…

Takie historie tylko u nas - dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz