wtorek, 12 grudnia 2023

Krajobrazy zimowe Ludviga Munthe'a

W dziejach sztuki rozmaici malarze malowali śnieg. Ale wśród mistrzów specjalizujących się w zimowych pejzażach poczesne miejsce zajmują świetliste krajobrazy Niemca, Ludviga Munthe'a (1841-1896).




Urodził się w Norwegii więc śnieg był dla niego czymś szczególnie znanym. I choć w Norwegii mieszkał tylko 17 lat, bo potem przeniósł się do Düsseldorfu, gdzie pobierał nauki u Alberta Flamma w Kunstakademie, to pozostał tym artystą, który specjalizował się w śnieżnych widoczkach ukazujących świat o zmierzchu, czyli w słabym świetle schyłku dnia. Malarz wręcz uwielbiał niebo ze złocistym, niknącym blaskiem słońca tuż nad horyzontem. Jak napisano o nim: Munthe wyznawał aksjomat, że na obrazie powinno być jak najmniej prostych linii i że nigdy nie należy kłaść na obraz koloru, który sam w sobie nie byłby przyjemny (…) W Düsseldorfie prostota motywów M stała się anegdotyczna, żartowano sobie z niego, że jego obrazy to nagie płótno z drzewem, na którym  jest jedna gałąź z jednym liściem (LINK).





Mimo dość prześmiewczego traktowania twórczości Munthe, artysta odniósł sukces. Jego obrazy znalazły zwolenników, za pejzaż Norsk Strandsted zdobył złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku. A w 1881 roku został odznaczony Orderem Świętego Olafa i francuską Legią Honorową.

I choć można zgodzić się, że pod koniec życia mniej eksperymentował, trzymał się dość przestarzałych motywów, a jego styl stał się dość stereotypowy, to jednak jego realistyczne sceny jesienne i zimowe - widoki lasów i wybrzeża podczas burzowej lub ponurej pogody - wytrzymały próbę czasu i obecnie dowodzą umiejętności ich autora. Nie są one ani nudne, ani pozbawione świeżości. Każdy z nich jest zapisem tajemnicy, notacją zachwytu nad pięknem natury. Czy my jeszcze to dostrzegamy? Za chwilę znajdziemy się w samym środku zimy. Może spójrzmy na śnieg choć w części oczami dziecka? Tak, jak robił to Ludvig Munthe.
 






Dopowiadając jeszcze – malarz nosił się z zamiarem powrotu do Norwegii, jednak choroba nie pozwoliła mu na podróż. Zmarł w Düsseldorfie. Jego obaj synowie zostali także malarzami. Starszy: Gerhard Arie L. Morgenstjerne Munthe (1875–1927), malował pejzaże marynistyczne w Holandii, skąd pochodziła jego matka, za to młodszy syn: Christopher Munthe (1879–1958) przeniósł się do Norwegii i przejął gospodarstwo Årøy, w którym urodził się Ludvig… 

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz