Dzisiejszy artysta zajął się pracą twórczą zaledwie pięć lat temu. Wcześniej, przez ponad 20 lat był finansistą. Wszystko zmieniło się, gdy postanowił założyć własną firmę projektującą strony internetowe (LINK). Wówczas postanowił zrozumieć na czym polega innowacyjność i poznać możliwości programu Photoshop dlatego każdego dnia publikował na Instagramie samodzielnie stworzone zdjęcie (@swissgo4design). Był zaskoczony, gdy ilość obserwatorów zaczęła wzrastać z dnia na dzień a potem gdy marki takie jak Photoshop, Adobe Creative Cloud i Fubiz zamieściły jego prace na swoich stronach, a czasopisma o sztuce, takie jak MyModernMet, ArtistConnect, BoredPanda i inne, publikowały artykuły o jego zdjęciach. Od 2020 roku zaczął dostawać propozycje udziału w wystawach dzieł sztuki oraz zatrudnienia przez takie marki jak Hyundai Genesis, Columbia Sportswear i Adobe Photoshop. Kto jest bohaterem dzisiejszego postu? Szwajcarski fotografik Hansruedi Ramsauer urodzony w 1966 roku w St.Gallen w Szwajcarii, obecnie mieszkający w Bachenbülach.
Co jest takiego w zdjęciach pracach, że jego kariera potoczyła się tak lawinowo? On sam tłumaczy to następująco: To wszystko jest kwestią perspektywy! Kiedy zmieniamy naszą perspektywę, zmieniają się rzeczy, na które patrzymy!” Sam często zmienia ową perspektywę, bo choć na początku ma określoną koncepcję, to bywa, że zmienia ją, dając się prowadzić własnej wyobraźni, oczekując, że zawiedzie go ona najlepiej do celu. W efekcie powstają surrealistyczne fotografie, w których manipuluje kompozycją i właśnie perspektywą, bo jak twierdzi: Perspektywa jest zawsze częścią problemu ale i zawsze będzie częścią rozwiązania. Dlatego w swojej pracy lubię bawić się perspektywami.
Słowo manipulacja źle się kojarzy. W życiu codziennym unikamy wszelkiego rodzaju manipulacji, która jest synonimem kłamstwa. Ale to co robi Ramsauer jest po porostu collagem. Fotograf bierze dwa czy trzy zdjęcia, wycina z nich to, co go interesuje i łączy w jeden obraz. W rezultacie otrzymujemy coś, co jest bliskie każdemu mieszkańcowi miast, czyli miejski krajobraz, ilustracja tego co określamy miejską dżunglą, w której architekturę miejską artysta często zestawia z sylwetką zwierzęcia.
Innym częstym motywem jego prac jest droga i wszystko, co z nią się powszechnie kojarzy, a więc odległość, krętość trasy, nieuchronność jej końca, niespodziewane wydarzenia, które na jej przebiegu mogą nas spotkać…
Świat się zmienia, lecz pozostaje jeszcze gdzieniegdzie wierny, jak mówił J.R.R. Tolkien. I takie są właśnie zmanipulowane fotografie Hansruedi Ramsauera. Mimo modyfikacji pozostaje on wierny swojej wizji. A także tradycji, zasadom harmonii, symetrii i stosowności.
Inne grafiki Hansruedi Ramsauer można znaleźć TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz