poniedziałek, 27 lutego 2023

Isolations News 234: Peter Hook koncerty, Joy Division kreatorami mody, Ceremony inspirowane Joy Division, LAIBACH w Kijowie, nowy album Give Up To Failure, The History of Goth, koncerty: Bauhaus, ACR, Ray Wilson, Yes i Deep Purple w Polsce, David Bowie Centre, McCartney ze Stonesami, Pearl Jam i Variete - wznowienia,deskorolka Cobaina, pieszczoszki Putina i robak w chińskiej toalecie


Peter Hook ogłosił plan występów na 2023 rok. Peter Hook and The Light zagrają w swoim rodzinnym Manchesterze w Wielką Sobotę, a następnie dadzą kilka koncertów w Wielkiej Brytanii i Irlandii (LINK). 


Dla zachęty muzyk udostępnił nowe nagranie, na którym jego zespół wykonuje utwór She's Lost Control Joy Division w Apollo Theatre w lipcu ubiegłego roku - gra powyżej. 


Pozostańmy w Manchesterze. Martin O'Neill zapowiedział już w styczniu, że w kwietniu odbędzie się wystawa jego zdjęć ukazujących Manchester lat 80 w ramach festiwalu Biodynaboum który odbędzie się w Bayon niedaleko Bordeaux  (LINK). Poza tym na swoim blogu fotograf powiadomił, że wykonane przez niego zdjęcia zespołu Joy Division zostaną użyte przez projektanta mody z Japonii do stworzenia nowej linii ubrań (LINK).


W klimacie - w najbliższy piątek Simon Farrier wyda nową płytę inspirowaną utworami Joy Division, a zatytułowaną Ceremony (LINK).  Będzie można ją za darmo pobrać z jego profilu na stronie Bandcamp (LINK).


Jeszcze Manchester. David Haslam zapowiedział wydanie nowej książki Adventure Everywhere: Pablo Picasso's Paris Nightlife - tym razem o nocnym życiu Pabla Picassa w Paryżu. Będzie ją prezentował w Nottingham 25 kwietnia (LINK)  w Glasgow 9 maja (LINK) i w Birmingham 11 maja (LINK).



Legenda Factory - A Certain Ratio odda hołd Basquiatowi utworem SAMO z nowego albumu 1982, który pojawi się w sprzedaży 31 marca. Aby uczcić wydanie albumu, zespół wyruszy w kwietniową trasę koncertową po Wielkiej Brytanii – szczegółowe informacje TUTAJ.


Skoro koncerty, to teraz kilka innych ważnych tras. Peter Murphy z Bauhaus zapowiedział udział w trasie koncertowej z cyklu koncertów w hołdzie Davida Bowie rozpoczętego w 2017 r. Trasa razem z nim rozpocznie się 4 kwietnia występem w Houston w Teksasie, a zakończy 8 maja w Tacoma w stanie Waszyngton. Bilety i szczegóły TUTAJ


Wraz z Bauhausem na scenie będzie można zobaczyć: Adriana Belew, basistę A Perfect Circle, Matta McJunkins, Roystona Langdon ze Spacehog i innych. W programie Bauhasu będzie można usłyszeć największe hity Bowiego, ze szczególnym naciskiem na protopunkowy okres Bowiego jako Ziggy Stardust, jego berlińskie trylogie (Low, Heroes i Lodger) oraz późniejsze lata Trenta Reznora.


Skoro Bowie - V&A czyli The Victoria and Albert Museum przejmuje ogromne archiwum pamiątek po Davidzie Bowie. Ogromny zbiór ponad 80 000 artefaktów – w tym odręcznie pisane teksty, instrumenty, kostiumy, scenografia, listy i okładki albumów – prezentujących ponad sześć dekad działalności artysty, będzie przechowywany w specjalnym centrum David Bowie Centre for the Study of Performing Arts stworzonym we wschodnim Londynie. Otwarcie placówki planowane jest w 2025 roku (LINK).


W temacie pamiątek - Tony Hawk niedawno ogłosił, że będzie świętował urodziny Kurta Cobaina, sprzedając kopie oryginalnej deskorolki należącej do kultowego piosenkarza Nirvany. Hawk poza tym zamieścił post w mediach społecznościowych, w którym wspomniał, że odwiedzi siostrę Cobaina i jego przyjaciela z dzieciństwa, który był pierwszym właścicielem deskorolki. Pieniądze zebrane ze sprzedaży tych deskorolek zostaną przekazane odpowiednim organizacjom charytatywnym (LINK).


Ciąg dalszy tras. W maju w Polsce wystąpi zespół YES. Będą to dwa koncerty przeniesione z ubiegłego roku: pierwszy odbędzie się 22 maja we Wrocławiu a drugi 23 maja w Warszawie. Bilety TUTAJ.


Za to w marcu trasę koncertową w Polsce rozpoczął Ray Wilson, były wokalista zespołu Genesis i lider grupy Stillskin - wystąpi w kilku miastach, a bilety na występy już można kupować TUTAJ.

12 czerwca w TAURON Arena Kraków odbędzie się HARD ROCK HEROES FESTIVAL. Headlinerem festiwalu będzie Deep Purple. Wśród gości specjalnych pojawią się tacy artyści jak szkocka grupa Nazareth, polską scenę reprezentować będzie Kruk & Wojtek Cugowski. Bilety już w sprzedaży TUTAJ.


LAIBACH twierdzi, że będzie pierwszym zagranicznym zespołem, który wystąpi w Kijowie od czasu inwazji. Słoweński kwintet, który w 2015 roku wystąpił w Korei Północnej, zagra 31 marca w Bel Etage Music Hall, aby przypomnieć, że to Ukraina jest miejscem, gdzie powinien odbyć się tegoroczny konkurs Eurowizji, przeniesiony w powodu wojny do Liverpoolu. W oświadczeniu zapowiadającym koncert zespół napisał: Podczas gdy reszta Europy przygotowuje się do świętowania idei wolności i solidarności 9 maja w Liverpoolu, LAIBACH zabiera Eurowizję z powrotem na Ukrainę, gdzie jej miejsce i gdzie jedyna prawdziwa i prawdziwa Wizja Europy rozpościera się właśnie teraz. Dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne (LINK). Organizator Eurowizji ogłosił natomiast, że około 3000 biletów zostanie udostępnionych wysiedlonym Ukraińcom mieszkającym w Wielkiej Brytanii na udział w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Szczegóły otrzymania wejściówek zostaną opracowane, oszacowane i określone w osobnym komunikacie...

Swoją drogą miło, że Laibach podtrzymuje honor skompromitowanej Europy, która mimo sankcji cały czas wspomaga Sowietów... 


Bo mimo sankcji pieszczoszki Putina bawią się na najważniejszych imprezach kulturalnych USA i Europy. Przykład - Philipe Kirkorov, rosyjska gwiazda muzyki pop, często określany jako ulubiony piosenkarz Putina był gościem podczas rozdania Grammy (LINK). A pierwszego dnia paryskiego tygodnia mody w zeszłym miesiącu Dior został skrytykowany za zaproszenie Yany Rudkovskiey, rosyjskiej prezenterki telewizyjnej i influencerki, którą również jest wpisana na listę osób objętych sankcjami za związki z Kremlem (LINK).

W Niemczech za to odbyła się kolejny raz prosowiecka demonstracja... (LINK).


Nie wszyscy w Niemczech jednak zwariowali. Aktywista klimatyczny Letzte Generation Henning Jeschke przykleił się podczas procesu sądowego w Berlinie do stołu na sali sądowej. Sędzia po rozprawie kazał go wynieść wraz ze stołem na przystanek autobusowy (LINK). Są jeszcze normalni sędziowie, nawet w Niemczech
 
Tego newsa zobrazowaliśmy grafiką pokazującą kraje bohatersko walczące z ociepleniem klimatu. A reszta? Ma to gdzieś, i słusznie.


W temacie ogłupienia klimatycznego. Robaczki, elektryczne samochody, wiatraczki... Cywilizacja upada. 

Dwaj wędkarze:
- Ożeniłem się.
- I co, ładna?
- Nie, ale ma robaki. 


Nie wnikajmy może gdzie... Za to nijako w temacie, klimaty szpitalne - naukowcy z Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta wynaleźli wibrującą kapsułkę zaprojektowaną do pobudzania okrężnicy do działania, co wydaje się podwajać zdolność osób dorosłych zmagających się z przewlekłymi zaparciami do bardziej normalnego wypróżniania się bez leków (LINK).

Za to czytając o najnowszych osiągnięciach naszej kultury człowiek zastanawia się, na jakich lekach powinni być co poniektórzy. No i oczywiście od razu ciśnie się na usta pytanie: czy niebinarne bohatero jest homo, czy może hetero? 

Za to takich pytań nie ma odnośnie bohaterów kolejnego newsa. The Guardian potwierdził, że Paul McCartney pojawi się w nowej piosence Rolling Stones. Inne medium podało, że na nowej płycie Stonsów usłyszymy obu pozostałych przy życiu członków The Beatles – McCartneya i Ringo Starra – ale przedstawiciel Stonesów  wyjaśnił, że tylko McCartney zagra na basie w jednej nowej piosence, i że Starr nie współpracował z zespołem. Płyta – która nie ma jeszcze tytułu będzie 31. studyjnym albumem zespołu – będzie zawierała partie zagrane przez koncertującego z zespołem perkusistę Steve'a Jordana, a także nieżyjącego już Charliego Wattsa, który nagrał je przed śmiercią w sierpniu 2021 roku. McCartney wszedł do studia wraz z członkami Rolling Stones Keithem Richardsem i Mickiem Jaggerem w Los Angeles podczas miksowania albumu, aby nagrać ścieżkę basową. Album zostanie wyprodukowany przez Andrew Watta, który pracował nad ostatnimi albumami Iggy'ego Popa, Ozzy'ego Osbourne'a i Eddiego Veddera, a także nad albumem Hold Me Closer Britney Spears i Eltona Johna z 2022 roku (LINK).


Skoro pojawił się wokalista PEARL JAM to zespół i Legacy Recordings, dział katalogowy Sony Music Entertainment, świętują 25-lecie piątej studyjnej kolekcji zespołu, Yield. Krążek zostanie ponownie wydany w wytwórni tłoczni VMP w Denver, która obchodzi 10.lecie istnienia. Dla upamiętnienia 25-lecia Yield zostanie wydany Give Way po raz pierwszy na winylu i po raz pierwszy oficjalnie na płycie CD - oba rarytasy pojawią się w Record Store Dzień 2023 (sobota, 22 kwietnia) (LINK).


W temacie wznowień - od 3 marca do sprzedaży trafi winyl VARIETE - Wieczór przy balustradzie. Płyta wyjdzie w dwóch wersjach: czarnej (LINK)  i limitowanej w kolorze yellow transparent LINK. Wersja limitowana to 250 szt. Płyty zawierają wkładkę z tekstami utworów i kilka zdjęć zespołu z 1996 roku. To znakomita płyta, warto!


Inna kapela zimnofalowa - The Sisters of Mercy też wznowi, tym razem album The Reptile House z okazji 40-lecia EPki. Płyta wyjdzie za pośrednictwem Rhino Records 22 kwietnia, w limitowanym nakładzie 9500 egzemplarzy (LINK). 


Mało kto potrafi wytworzyć tak chłodny klimat jak wrocławski Give Up to Failure, który  opublikował 20 lutego swój drugi album. Nosi on tytuł Cocoon i można go posłuchać TUTAJ. A powyżej gra jeden z utworów z tej płyty. Z zespołem jesteśmy w stałym kontakcie - klika razy z nimi rozmawialiśmy TUTAJ. Co ciekawe, to chyba jakaś telepatia, bo akurat odezwali się do nas podczas pisania newsów i udostępnili nam album do odsłuchania, obiecując kolejny wywiad. Zanim jednak to nastąpi, musimy się osłuchać z płytą. Z góry dziękujemy Markowi a cały zespół pozdrawiamy. 
 

W klimatach chłodu i mroku. John Robb, gitarzysta basowy występujący z The Stranglers, Chameleons i Fields of the Nephilim oraz The Membranes (i mózg brytyjskiej strony muzycznej Louder Than War) wyda książkę The Art Of Darkness: The History of Goth, która będzie pierwszym opracowaniem tego zjawiska. Książka koncentrować się będzie głównie na epoce muzyki lat 80., stylu, legendarnych klubów prezentując liczne wywiady: z Andrew Eldritchem, Killing Joke, Bauhaus, The Cult, The Banshees, The Damned, Einstürzende Neubauten, Johnnym Marrem, Trentem Reznorem, Adamem Antem, LAIBACH, The Cure, Nickiem Cave i wieloma innymi, a poza tym będzie zawierać również zdjęcia autorstwa Micka Mercera. Publikację można już zamawiać TUTAJ.
 
 
Do robaczków i wiatraczków dochodzi kolejny znak naszych czasów. Jest to powszechna inwigilacja i sugerowanie nam, że niby mamy wybór. Owocuje to faktem, że aż 80 % filmów oglądanych na YT to te, które podsuwa nam algorytm... Podobnie będzie za chwilę z muzyką. Portal Spotify wprowadził funkcję DJ-a napędzaną sztuczną inteligencją, która rejestruje nawyki słuchania użytkownika i dobiera a następnie odtwarza jego ulubione utwory. Jak to działa można zobaczyć na klipie reklamowym.
 

Teraz o pewnej fatalnej pomyłce, może nie tak dramatycznej, jak powyższa. Muzeum jest miejscem gdzie można schować dosłownie wszystko. Dwa poroża leżały schowane w muzealnym magazynie przez dziesięciolecia, zanim naukowcy zdali sobie sprawę, że mają w swoich rękach coś rzadkiego. Niedawno po wnikliwym obejrzeniu okazało się że te poroża były w rzeczywistości starożytnymi instrumentami smyczkowymi i prawdopodobnie należą do najstarszych instrumentów z kości zwierzęcych, jakie kiedykolwiek odkryto (LINK). 

Facet stoi na przystanku, a koło niego gościu i ciągle mu szepcze:
- Jeleń, rogacz, rogi.
Facet go ignorował, ale trwało to kilka dni. W końcu nie wytrzymał i mówi do żony:
- Czy ty mnie przypadkiem nie zdradzasz?
- Nie, a czemu?
- Bo gościu stoi na przystanku i ciągle mi gada: jeleń, rogacz, rogi.
- Nie przejmuj się wariatami.
Na następny dzień facet idzie na przystanek, a gościu do niego:
- Jeleń, rogacz, rogi, kapuś.


Za to bardzo tajemnicza niespodzianka czaiła się pod podłogą sklepu z e-papierosami w Wielkiej Brytanii — do czasu, gdy kierownik sklepu musiał sprawdzić licznik gazu. Sam Jessop, kierownik sklepu z e-papierosami Evapo w Maidstone, ostatnio musiał wykonać odczyt poziomu gazu, powiedział BBC. Otworzył klapę w piwnicy i zszedł po schodach. I znalazł się w przedziwnym miejscu, a dokładnie w krypcie z 1331 roku będącej prawdopodobnie pozostałością po klasztorze, służącą być może do grzebania ciał zakonników (LINK).

Z tego newsa można wyciągnąć wnioski, że od 1331 roku facet nie płacił za gaz... 

Dyżurny pogotowia gazowego odbiera telefon. Dzwoni jakaś starsza pani:
- Rano piecyk włączyłam, a gaz się ciągle nie pali...
- A zapałkę, babciu, zapaliliście?
- Oj! Stara jestem i zapomniałam! Już zapalam...


Teraz optymistycznie, inne wielkie odkrycie. Archeolodzy w Chinach odkryli pozostałości prawdopodobnie najstarszej znanej toalety spłukiwanej na świecie. Uszkodzone części liczącej 2400 lat toalety zostały odkryte zeszłego lata przez zespół badawczy wśród ruin starożytnego pałacu na stanowisku archeologicznym Yueyang w centralnym mieście Xi'an. To było ponad 2k lat temu tymczasem początku swojej kadencji chiński przywódca Xi Jinping obiecał zrewolucjonizować toalety w kraju w ramach wysiłków na rzecz poprawy higieny na wsi. Kwestia toalet nie jest błaha, to ważny aspekt budowania cywilizowanych miast i wsi, powiedział Xi w artykule w państwowym Dzienniku Ludowym w 2018 r. Ta praca powinna być kontynuowana jako konkretne zadanie rewitalizacji obszarów wiejskich i takie braki, które mają wpływ na jakość życia ludzi, należy uzupełniać wielkimi wysiłkami (LINK).

Dlaczego dzieci w Chinach nie oglądają dobranocki?
- Bo robią na nocnej zmianie.  

Kończymy grafiką podsumowującą dzisiejsze newsy. Wracamy jutro, dlatego czytajcie nas,codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz