22 września w sali koncertowej Stoller Hall w Manchesterze odbędzie się uroczysta premiera książki Anthonyego Davidsona o historii TJM, wytwórni i sali prób, z której korzystali m. in. Joy Division. Jednym z gości będzie Peter Hook, który zabierze głos (LINK).
Skoro zaczęliśmy tradycyjnie już od Joy Division, to jak wiadomo Sumner i Morris tworzą teraz New Order a ci udostępnili wideo z utworem The Perfect Kiss z trzeciego albumu Low-Life wydanego w 1985 roku. Jest to jednocześnie fragment nowej płyty, która ukaże się w przyszłym miesiącu i będzie zawierać zapis ich występu w londyńskim Alexandra Palace w 2018 roku.
Nadal koncertowo, lecz nie na wideo jak New Order, ale być może live. 25 stycznia przyszłego roku w warszawskim klubie Stodoła wystąpi Katatonia (i Sólstafir). Bilety można już kupować (LINK).
W lipcu tego roku, w dniach 22-25, również być może - odbędzie się festiwal WOMAD (World of Music, Arts and Dance). Wśród wykonawców będzie A Certain Ratio. Bilety i wszystkie informacje organizacyjne TUTAJ.
My tymczasem pozostajemy w klimatach koncertów wirtualnych. Zespół Nanga dał pierwszy taki koncert (studyjny) - nagranie z niego jest dostępne na kanale zespołu i powyżej.
Z kolei Molchat Doma zapowiada dwa grudniowe koncerty w Rosji, jeden w Moskwie (w klubie Morze), a drugi w St. Petersburgu (w Gław-klubie) - bilety TUTAJ. Nasz wywiad z zespołem jest TUTAJ.
Jeśli zrobiło się chłodno, to pozostańmy w klimacie - z okazji 40-lecia zespołu Peter Murphy wydaje reedycję pierwszych pięciu solowych albumów za pośrednictwem Beggars Arkive. Wśród nich będzie także nowy - The Last And Only Star - który ukaże się dopiero w czerwcu tego roku. Albumy można kupować osobno albo w zestawie pudełkowym, wydanym w liczbie tylko 500 sztuk (LINK).
Jeśli nowe płyty - na nowym albumie Mobyego: Reprise, która ukaże się w maju, znajduje się duet Marka Lanegana i Krisa Kristoffersona z coverem The Lonely Night. W nagraniu wzięła udział Budapest Art Orchestra.
Nową płytę zapowiedziała też Zanias (Alison Lewis) która udzieliła wywiadu. Opowiedziała co robiła i czuła ograniczona przez stan pandemii, a także podzieliła się doświadczeniami wyniesionymi z prowadzenia założonej przez siebie dziesięć lat temu wytwórni płytowej Fleisch Records (LINK), która całkiem dobrze prosperuje. Nowy album być może w tym roku (LINK). Nasz wywiad z Zoe jest TUTAJ.
W temacie COVID-19: Jacek Żaba Żędzian skorzystał z naszej zeszłotygodniowej rady i donosi na FB, że otrzymał nominację w plebiscycie Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego Osobowość Roku 2020 (LINK). On sam napisał tak: Jeszcze jestem w szpitalu. Ale idzie ku lepszemu. Na pewno dam znać gdy opuszczę te ponure mury oddziału covidowego i ładnie Wam podziękuję za całe góry wsparcia. Kochani jesteście!!! (LINK).
Kilka ciekawostek z obszarów okołomuzycznych - po 100 latach badań w końcu ustalono. że woskowe popiersie Flory, zakupione w 1909 roku przez Wilhelma Bodego i przechowywane w Bode Muzeum w Berlinie, nie jest dziełem Leonarda da Vinci. Pochodzi z XIX wieku. Ponadto określono rodzaj wosku z którego ją wykonano, to głównie spermacet, pozyskiwany z tłuszczu wielorybów. Wyniki badań opublikowano TUTAJ.
A propos Leonarda, ktoś porównał na przykładzie zmodyfikowanych podobizn Mony Lisy różne rodzaje nośników i sposobów nagrań, efekt powyżej.
Grupa naukowców zapoczątkowała sonifikację pajęczyny. Zespół badawczy w Massachusetts Institute of Technology (MIT) przetłumaczył wibracje wytworzone przez pajęcze włókna na dźwięki. Okazuje się że pająki dobrze nie widzą więc odbierają świat przez przez wibracje strun o różnej częstotliwości. Brzmi to w sposób pokazany powyżej (LINK).
Czekamy kiedy naukowcy zsonifikują fale jakimi kierują się nietoperze, a później teściowe, bo te też ślepe, głuche i byle czego się czepiają.
My wracamy jutro z kolejnym wpisem, dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz