czwartek, 4 maja 2023

Mimo wojny artystyczna Ukraina żyje

 Od lutego zeszłego roku na Ukrainie trwa wojna, taka, jaką my znamy na szczęście tylko z filmów. Jak wygląda życie na terytorium ogarniętym wojną? Postanowiliśmy to sprawdzić w odniesieniu do dziedziny, jaką zajmujemy się na naszym blogu, czyli w  stosunku do sztuki. Okazało się, że mimo wszystko na Ukrainie sporo się dzieje także w tym pozytywnym znaczeniu, czyli organizowane są wystawy prezentujące dzieła twórców żyjących oraz dziedzictwo kulturowe. W samym kwietniu otwarto kilkanaście ekspozycji, z których chcemy przedstawić naszym czytelnikom kilka, aby mogli także zobaczyć propozycje organizatorów ukraińskiego życia kulturalnego:

W Kijowie  w ostatni weekend miał miejsce wernisaż wystawy pt.: Zagubiony – Znaleziony złożonej z prac wielu współczesnych artystów, którym postawiono za zadane pokazać złożoność życia podczas wojny, dychotomię, jaką twórcy doświadczają na co dzień, kiedy złu towarzyszy dobro, cieniowi światło, stracie dar i nadzieja, bo mimo wszystko życie toczy się dalej (szczegóły organizacyjne są TUTAJ)


Bywa, że sytuacja zmusza artystów aby porzucili dotychczasowe życie. Taki los dotknął znanego na Ukrainie kijowskiego rzeźbiarza i malarza Mykołę Sołoguba, który na początku wojny założył schron w swojej podziemnej pracowni w Kijowie gdzie ochronę znaleźli okoliczni mieszkańcy. On sam udał się do swojej wiejskiej posiadłości w obwodzie kijowskim, skąd w oddziałach obrony cywilnej   pilnował porządku. Podczas takich nocnych dyżurów artysta nie przestawał malować. Na znalezionym na ulicy dziecięcym tablecie zasilanym baterią rysował miniaturowe obrazki, robił zdjęcia, zamieszczał je w sieciach społecznościowych. Po wyzwoleniu Kijowa gdy samoobrona zawiesiła działalność, artysta powrócił do malarstwa. Obecnie maluje bramy, elewacje domów i umieszcza na dachach swoje rzeźby (więcej o artyście TUTAJ).



Młoda artystka Diana Ruban właśnie pokazała swoje prace w galerii Avangarden Gallery. Jest to jej bardzo osobista ekspresja, zatytułowana Dzieciństwo. Poprzez kolorowe kompozycje bada wpływ wspomnień z dzieciństwa na kształtowanie się stanu psycho-emocjonalnego, poczucia człowieczeństwa, pragnień i aspiracji, które kierują człowiekiem w życiu dorosłym (więcej TUTAJ ).

Niedawno w galerii sztuki Portal 11 zrealizowano ciekawy projekt artystyczny Przewidywanie zmian. Na wystawie można było zobaczyć prace malarskie Ihora Pali. W swoich pracach autor podejmuje refleksję nie tylko nad zmianami jako nieodłączną częścią życia, ale także odwołuje się do odwiecznej koncepcji sylogizmu, czyli schematu wnioskowania opartego na dwóch przesłankach, z których wynika wspólna, logiczna, konkluzja (TUTAJ). 
 

W kijowskiej galerii sztuki Mytets trwa natomiast coroczna wiosenna wystawa sztuki dekoracyjnej i użytkowej. Ponad 30 doświadczonych i młodych artystów zaprezentowało swoje oryginalne prace z metalu, gliny, drewna, szkła, tkaniny i innych materiałów (więcej TUTAJ).



Inna stołeczna galeria: Galeria na Klovskiej prezentuje kolekcję akwareli i grafik ukraińskiego architekta z przełomu XIX i XX wieku Valentina Feldmana, który pozostawił po sobie znaczącą spuściznę w postaci konstrukcji architektonicznych, dzieł malarskich i graficznych. Był wziętym projektantem, jego realizacje można zobaczyć w Charkowie i na Krymie. Pod koniec życia Valentin Feldman porzucił praktykę architektoniczną, oddając się malarstwu akwarelowemu i zajął się nad teoretycznymi zagadnieniami koloru i światła. Artysta samodzielnie wykonywał farby do swoich prac oraz skrupulatnie dobierał odcienie testując je pod kątem odporności na działanie światła. Zdaniem krytyków sztuki, pomimo jego znaczącego wkładu w rozwój sztuki ukraińskiej przełomu XIX i XX wieku, jego twórczość pozostaje praktycznie nieznana szerokiej publiczności. (więcej informacji o malarzu i wystawie TUTAJ).


Muzeum Historii Miasta Kijowa prezentuje historyczną wystawę na której można zobaczyć szklane pojemniki z XIX i XX wieku, które były używane w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym. Pochodzą one – co tym bardziej czyni je interesującymi – z prac archeologicznych prowadzonych przez Serhija Taranenko, który posiada wielką kolekcję tego typu przedmiotów liczącą około 800 sztuk (TUTAJ).


W czerwcu ruszy ogólnoukraiński projekt artystyczny Ukraina niezwyciężona którego organizatorem jest Narodowy Związek Artystów Ukrainy przy wsparciu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Celem tej w zamyśle okazałej wystawy jest pokazanie dokonań ukraińskich artystów, którzy w trudnych dla całego kraju czasach próbują ukazywać teraźniejszość Ukrainy a także apologizować heroicznego czyny Sił Zbrojnych. W wystawie ma wziąć udział prawie 300 dzieł sztuki, z których większość wynika z przeżyć ich autorów. Osobnym działem tej ekspozycji będzie wystawa tematyczna Mariupol – dusza Ukrainy, na której głównie mariupolscy malarze ukażą epizody krwawej wojny (LINK).

Z kolei we Lwowie zaprezentowano wystawę Modne stulecia, na której pokazano modę damską głównie z XIX i początków XX wieku na podstawie własnych eksponatów pozyskanych głównie z obszaru Galicji, przede wszystkim z Lwowa, należącego w XVIII wieku do Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a później, w okresie rozbiorów  Cesarstwa Habsburgów. Oprócz autentycznych elementów odzieży damskiej i męskiej oraz galanterii, prezentuje się także zabytki malarstwa i grafiki, które pozwalają zrozumieć, czym była sztuka modnego ubierania się w tamtych czasach. Oprócz tego odwiedzający będą mieli również okazję zapoznać się z technologią wykonania ubiorów i historią działalności twórców ówczesnych strojów, w szczególności autorstwa najsłynniejszego, lwowskiego mistrza krawiectwa, Tomasza Kulczyckiego – założyciela i wydawcy pierwszego magazynu poświęcony modzie we Lwowie. Na szczególną uwagę zasługują przedmioty należące do znanych osobistości oraz materiały związane z właścicielami królewskiej kamienicy na rynku, w której Muzeum ma siedzibę, przede wszystkim z Janem III Sobieskim (LINK).






I wreszcie Arsenał Sztuki w Chersoniu, zbombardowany niespełna miesiąc temu teraz otwiera wystawę współczesnej sztuki ukraińskiej Formy obecności. Będzie ona okazją do podsumowania doświadczeń artystycznych roku wojny.  Na wystawie zostaną zaprezentowane prace ukraińskich artystów i artystów: Yuriy Bolsa, Andrii Denysenko, Anastasia Dytso i Sasha Roshen, Anton Karyuk, Yana Kononova, Elena Kurzel, Maksym Mazur, Daria Molokoedova, Daniil Nemyrovskyi, Karina Sinytsia, Lew Trocenko, Tamara Turlyun, Sana Shakhmuradov-Tanska, Witalij Jankowo. Wystawę zrealizowano przy wsparciu Departamentu Prasy, Edukacji i Kultury Ambasady USA na Ukrainie.


Tym żyje artystyczna Ukraina… Trzeba przyznać, że ilość inicjatyw wzbudza podziw, a nie są to wszystkie tego typu imprezy, lecz tylko te bardziej propagowane. 
 
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz