Do końca przyszłego roku na księżyc zostanie wysłanych tyle dzieł sztuki, że wystarczyłoby ich do wypełnienia kilku muzeów. Pomysł zgromadzenia na księżycu około 30 000 dzieł sztuki, literatury, muzyki, filmu i teatru zrealizowany zostanie w ramach projektu Lunar Codex autorstwa fizyka i poety Samuela Peralta. Ma on na celu trwałe przechowywanie i archiwizację dzieł z 157 krajów. Ale oczywiście nie znajdą się one fizycznie na księżycu. lecz w formie cyfrowego zapisu na maleńkich NanoFiche, niezwykle lekkiej i trwałej formie analogowej pamięci masowej, która polega na zapisywaniu mikroskopijnych obrazów na płytkach niklowych wielkości mniej więcej monety 25-centowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jeszcze bardziej kompaktowa wersja technologii mikrofiszy, która od dawna umożliwia ekonomiczną archiwizację materiałów drukowanych i dzieł sztuki. NanoFiche został tak skonstruowany, aby wytrzymał ekstremalne zimno i ciepło, a także promieniowanie elektromagnetyczne. Ale na wszelki wypadek część materiałów zostanie wysłana na Księżyc na cyfrowych kartach pamięci.
Materiały z Lunar Codex będą wysyłane na księżyc za pośrednictwem Commercial Lunar Payload Services (CLPS) Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), która oferuje usługi transportowe dla rozmaitych organizacji również w celach komercyjnych. Według Peralta projekt Lunar Codex jest czymś w rodzaju listu w butelce do przyszłych pokoleń, aby kosmonauci, którzy znajdą te kapsuły czasu, mogli zobaczyć choć fragment bogactwa naszego dzisiejszego świata. Dlatego pierwsze ładunki nazwano Muzeum na Księżycu, Wehikuły czasu kierunek przyszłość i Listy w butelce do przyszłych pokoleń. Na początek poleci kolekcja prac współczesnych twórców. Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX znajdą się prace między innymi artystów rzeźbiących w drewnie, glinie, brązie i kamieniu, tworzących mozaiki, ubrania, tatuaże, sztukę cyfrową i sztukę uliczną. Tematyką wielu dzieł jest kosmos. W zeszłym roku, niejako w formie prologu została wystrzelona Kolekcja Orion.
Ale, co może niektórych zdziwi, pierwsze dzieła sztuki na trafiły na księży w poprzednim stuleciu. Już w 1969 roku poleciała ceramiczna płytka autorstwa Forresta Myersa, na której znalazły się kopie dzieł kilku współczesnych artystów, między innymi Andy’ego Warhola, a w ramach misji Apollo 15, w 1971 roku w kosmos poleciała aluminiowa mini-rzeźba belgijskiego artysty Paula van Hoeydoncka przedstawiająca kosmonautę. Z kolei w 1977 roku na pokładzie rakiet Voyager wysłano dwie identyczne płyty o nazwie Golden Record z zapisem różnorodności biologicznej i kulturowej Ziemi.
Niemniej obecny projekt zostanie zrealizowany na gigantyczną skalę. I jeżeli nie pojawią się żadne problemy, to start misji Artemis 2 będzie miał miejsce w listopadzie 2024 roku. Ludzie polecą w kierunku Księżyca, okrążą go, a następnie powrócą na Ziemię. Dwanaście miesięcy po zakończeniu misji Artemis 2 rozpocznie się Artemis 3. W ramach tej misji ludzie wylądują na księżycu zabierając ze ze sobą znaczną część Codexu lunarnego.
Projekt Lunar Codex: [LINK]
Peregrine Lander: [LINK]
Technologia NanoFiche: [LINK]
MoonBox: [LINK]
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz