wtorek, 29 sierpnia 2023

Zdjęcia Francesco Romoli: Samotność w świecie techniki

Francesco Romoli urodził się w Pizie w 1977 r.  W dzieciństwie chciał zostać muzykiem. Grał na gitarze akustycznej i studiował teorię muzyki, a w wieku nastu lat występował, grając i śpiewając w zespole punkowym, ale potem jego życie potoczyło się innym torem, obecnie gra jedynie w chwilach relaksu.  Zmienił swoje zainteresowania gdy w 1998 roku rozpoczął przygodę z komputerami i net-artem – ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie w Pizie, studiował także matematykę. Ale fotografia zajął się stosunkowo niedawno, jednak na tyle dalece, że ukończył studium podyplomowe w centrum fotografii współczesnej Fondazione Studio Marangoni we Florencji. Oprócz tego pasjonuje się skokami spadochronowymi i podróżami…







Trzeba przyznać, że wszystkie te pasje niesamowicie wzbogaciły mu wyobraźnię, czego efektem są niezwykłe, surrealistyczne i nastrojowe zdjęcia. Do niedawna podobno na jego stronie internetowej (dziś nieaktywnej) można było przeczytać jego motto:  Jestem nikim. Nie istnieję. Używam po prostu wyobraźni i aparatu Canon 1000D (informacja za: LINK). A obok tego był cytat utworu ulubionego zespołu Radiohead:
 

Karma police, arrest this man. He talks in maths. He buzzes like a fridge. He's like a detuned radio  (Policjo przeznaczenia aresztuj tego mężczyznę. Mówi wzorami matematycznymi. Buczy jak lodówka. Jest jak rozstrojone radio).

Można zatem uznać, że bez muzyki, aparatu fotograficznego i programów cyfrowych artysta nie byłby w stanie wyrazić słowami to co czuje.  Bez sztuki jest niemy, w zasadzie nie istnieje.





W rezultacie fotograf za pomocą programów cyfrowych twórczo przekształca swoje zdjęcia i zamiast pejzażu realnego miasta mamy miasto zawieszone pomiędzy rzeczywistością a fantazją, ukazane na granicy snu. Wyimaginowane miasta przedstawiają zrujnowane budynki, zagubione na pustyni, gdzie daleko, może w przyszłości.  Jedna z serii ukazuje celowo postarzane portrety, zawierające elementy przywołujące najbardziej negatywne aspekty współczesnego życia. Może dlatego głowy ludzi fotograf zastąpił urządzeniami telefonicznymi i telewizyjnymi, bo nowa ludzkość porzuca tradycyjną komunikację. Posługując się tylko techniką, która nie pomaga a coraz częściej oddziela, czyniąc jednostkę samotną…
 








Świat sztuki Francesco Romoli został doceniony przez znane platformy cyfrowe, takie jak GAi – Giovani Artisti Italiani i ARTWORT, które często prezentują jego prace. Proponowane przez artystę kompozycje wizualne rzucają bowiem wyzwanie ograniczeniom tradycyjnej fotografii i przesuwają granice sztuki współczesnej.
 

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz