środa, 15 marca 2023

Streszczenie książki Davida Nolana o Tony Wilsonie cz.17: Powolny upadek Haciendy

 

Bez niego kariera Joy Division byłaby inna. To on odpowiadał za wydanie debiutu zespołu, albumu Unknown Pleasures (wydał go za spadek po matce), który dziś uważany jest za najlepszy debiut w historii rocka. A ponieważ opisaliśmy już na naszym blogu życiorysy wielu osób z kręgu zespołu (warto popatrzeć na prawy pasek gdzie zawarliśmy linki do streszczeń), dziś kolej na pierwszą część opowieści o Tony Wilsonie. Książka, którą zaczynamy dziś omawiać znalazła się w naszych rękach dzięki Tony'emu Costello, którego serdecznie pozdrawiamy.

Część pierwsza streszczenia była TUTAJ, druga TUTAJ, trzecia TUTAJ, czwarta TUTAJ, piąta TUTAJ, szósta TUTAJ,siódma TUTAJ, ósma TUTAJ, dziewiąta TUTAJ, dziesiąta TUTAJ, jedenasta TUTAJ, dwunasta TUTAJ, trzynasta TUTAJ, czternasta TUTAJ a piętnasta TUTAJ, szesnasta TUTAJ.

Nowy program Tony prowadził z Lucy Meacock. Dziennikarka dołączyła do Granada z London Plus.

Jedna osoba z pary zajmowała się tematem tygodnia, druga czymś lżejszym, całość kończyła się występem artysty. Tony w roli prowadzącego czuł się o wiele bardziej swobodnie, niż jego partnerka. Był bardziej doświadczony. Bardzo się jednak wzajemnie szanowali.

W 1990 roku doszło do incydentu. W studiu wybuchła bójka. Tony został pokonany przez zamaskowanego zapaśnika Kendo Nagasaki, a makijażystka Granady miała potrzebować szpitala, żeby leczyć kręgosłup. Oczywiście cały spektakl był ustawką.


W tamtym czasie Tony udał się z Yvette Livesey nad jezioro Como w Weronie. Zarezerwował pokój jednoosobowy, ale ona odmówiła i mieszkali tam osobno. Twierdziła, że z Tonym byli tylko przyjaciółmi, mimo tego, co do siebie czuli. Po powrocie jednak przekonali się że to poważna relacja a Yvette zdecydowała, że muszą coś na wiosnę postanowić. 

Magistrat dał Haciendzie sześciomiesięczne odroczenie zamknięcia, pod warunkiem, że w klubie zajdzie pozytywna zmiana. Policja raportowała o większej kontroli. Tony jednak cały czas miał obawy przed przemocą gangów, Tony wszędzie chodził w towarzystwie ochroniarza, a Yvette bała się, że go postrzelą.


W tamtym czasie gangi stawały się coraz bardziej zuchwałe. Kluby stawały się ich siedzibami, w tym dwoma największymi były the Gallery i Konspiracy. Oba zamknięto po śmierci z rąk nożownika, studenta na parkiecie. Wtedy zainteresowanie Haciendą wzrosło.

Niestety atmosfera w klubie zaczęła się psuć. Doszło do dwóch poważnych incydentów. Pierwszym był atak nożem na mężczyznę. Połowa jego nosa i twarzy zwisała z głowy. Drugi - zaatakowany został portier. Poza tym ludzie z klubów robili bałagan w mieście, więc Policja była zdania, że jeśli zamknie się kluby będzie spokojniej i nie będą mieli problemów. Wszystko dodatkowo komplikowały walki gangów w klubie i jego okolicy.

 
To spowodowało, że w styczniu 1991 roku Tony zorganizował konferencję prasową i oznajmił, że ma zamiar zamknąć klub. Mieli już dość tej całej sytuacji. Oświadczył, że zrobi tak dla dobra klientów. Po prostu nie mogli zagwarantować im bezpieczeństwa.

C.D.N.

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz