W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, 151 Third St, San Francisco, od 4 maja do 18 sierpnia będzie można oglądać wystawę Art of Noise.
Wystawa pokażę, jak design wpłynął na nasz stosunek do muzyki w ciągu ostatniego stulecia, zostanie na niej pokazana oszałamiająca liczba 800 dzieł sztuki i projektów. Wybór był chęcią pokazania takich, które w ciągu ostatniego stulecia komentowały i towarzyszyły rozmaitym wydarzeniom muzycznym. Składają się na nie produkty, projekty graficzne i inne dzieła mające związek z muzyką. Większość będzie pochodzić ze stałej kolekcji SFMOMA, w której są rozmaite okazy wzornictwa: okładki płyt, reklamy i ulotki z czasów świetności psychodelicznego rocka w Bay Area. Samo muzeum posiada pełną kolekcję plakatów rockowych wydrukowanych przez znanych promotorów tego gatunku czyli Billa Grahama i Family Dog Productions w latach 60. i 70. XX wieku. Jest ich aż 460, a większość z nich zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Wśród nich poczesne miejsce zajmie na przykład plakat Unknown Pleasures Joy Division projektu Petera Saville'a.
THEY KEEP CALLING ME
Blog o niedostosowaniu,
śmierci i przemijaniu,
o poezji,
mijającym czasie i o Ianie Curtisie,
o Joy Division muzyce i sztuce, która nie wróci do etapu tworzenia,
ale która jest w nas
czwartek, 29 lutego 2024
Joy Division na wystawie Art of Noise w San Francisco
Pokazane zostaną także prace zaprojektowane przez takich artystów jak Milton Glaser, najbardziej znany z plakatu z 1966 roku przedstawiającego ognistowłosego Boba Dylana, przez Emmeta McBain, który pozostawił projektował wiele płyt, oraz Victora Moscoso, twórcy plakatów z lat 60.
Ekspozycja tematycznie skupi się głównie na estetyce muzyki obejmując także wzornictwo przemysłowe, czyli urządzenia umożliwiające odtwarzanie muzyki. Poprzez te przedmioty będzie można prześledzić stuletnią ewolucję wynalazków służących do zapisu i odtwarzania dźwięków: od wczesnych gramofonów, przez szafy grające i wieże stereo, po iPody. Pokazane zostaną także rzeźby artystów Rona Arada i Toma Sachsa. Jedna z prac przygotowana przez współorganizatora wystawy, czyli szwedzką wytwórnię Teenage Engineering, zatytułowana Choir, będzie zawierała drewniane figurki zaprogramowane tak, aby śpiewały w różnych gatunkach muzycznych i w różnych zakresach tonalnych. Inne dzieło, autorstwa Devona Turnbulla, zajmie cała galerię, w której znajdą się gigantyczne, niestandardowe głośniki odtwarzające wybrane nagrania w najlepszej, jaką można obecnie osiągnąć, jakości.
Dopełnieniem ekspozycji staną się najnowsze nabytki SFMOMA, w tym system stereo Brionvega RR126 z 1965 r., zaprojektowany przez Achille i Piergiacomo Castiglioni, a także pulpit DJ-ski zaprojektowany na zamówienie przez Teenage Engineering na występ Virgila Abloha na Coachelli w 2019 r.
Sam tytuł wystawy sztuka hałasu odwołuje się do muzyki współczesnej, do hałaśliwej sztuki dźwięków według futurystycznego manifestu autorstwa Luigiego Russolo napisanego w liście z 1913 roku do przyjaciela i futurystycznego kompozytora Francesco Balilli Pratelli. Russolo zauważył w nim, że muzyka osiągnęła punkt, w którym nie ma już siły ekscytować ani inspirować. Dlatego tak ważna jest towarzysząca jej sztuka plastyczna… (LINK).
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz