Pewnego wrześniowego dnia 1979 roku 21 letni John Fryer zapukał do drzwi Blackwing Studios w Londynie. Był wówczas początkującym fotografem, który marzył o karierze projektanta. Ale że był to czas, gdy punk stawał się coraz bardziej popularny, jak grzyby po deszczu wyrastały nowe kapele i Fryer, który miał znajomego pogrywającego trochę w jakimś zespole, który miał nagrać demo w Blackwing Studios, wybrał się aby w tym pomóc.
THEY KEEP CALLING ME
Blog o niedostosowaniu,
śmierci i przemijaniu,
o poezji,
mijającym czasie i o Ianie Curtisie,
o Joy Division muzyce i sztuce, która nie wróci do etapu tworzenia,
ale która jest w nas
sobota, 7 października 2023
Co się dzieje z nimi dzisiaj? John Fryer z 4AD: od Depeche Mode do This Mortal Coil
piątek, 6 października 2023
Piątek z the Beatles: Po Revolver był Pepper - cz.2 - Praca inżynierów nad albumem to 700 godzin, podczas gdy debiut zespołu nagrano w 585 minut...
When I'm Sixty Four - nagrany w Abbey Road 6.12.1966. Utwór zmiksowany z take 4, napisany i zaśpiewany przez Paula. Producentem był George Martin, inżynierem dźwięku Geoff Emerick i Phil McDonald.
czwartek, 5 października 2023
Rzeźby Magdaleny Abakanowicz
Jeszcze nie ustały echa wielkiej retrospektywnej wystawy abakanów w Tate Modern Galery w Londynie a znów zrobiło się głośno o polskiej artystce. Przypomnijmy, że Abakany to unikatowe rzeźby stworzone przez Magdalenę Abakanowicz (1930-2017). Stworzone a raczej utkane z włókna, o ogromnych rozmiarach. Te wiszące lub stojące miękkie formy są zaprzeczeniem tego co określa się mianem „rzeźba”. Nie są twarde, wykute w marmurze czy granicie, odlane w brązie albo wyrzezane w drewnie. Ale z powodu swojej faktury i właśnie przez miękkość mocno zapadają w pamięć. W Londynie pokazano kilka prac, skupiając się na okresie w którym Abakanowicz zaprzestała robić dzieła powiązane ze ścianą i zajęła swoimi pracami trójwymiarową przestrzeń.
Artystka urodziła się przed wojną i w chwili rozpętania niemieckiego szaleństwa weszła w wiek młodzieńczy. Dlatego w niektórych jej pracach krytycy doszukują się emocji, jakie w młodej dziewczynie wywołały przeżycia wojenne. Bo i były one traumatyczne. Urodzona pod Warszawą, po wybuchu wojny uciekła w rodzinne strony ojca na kresy (pochodziła z rodziny tatarskiej szlachty polskiej, która osiedliła się w XVII wieku naszym kraju korzystając z opieki polskich królów). Tam po wejściu bolszewików w 1939 r. widziała jak pijany żołnierz radziecki ranił jej matkę, masakrując jej całą rękę. Potem krótko przed Powstaniem Warszawskim przeniosła się z rodziną do Warszawy… Po wojnie musiała znosić PRL-owską rzeczywistość. Jej wuj, Piotr Abakanowicz, przedwojenny oficer, był żołnierzem Niezależnych Sił Zbrojnych. Po wojnie pojmany, został skazany na karę śmierci, zamienionej w drodze łaski na karę dożywocia. Zmarł pobity przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa w więzieniu… (LINK).
środa, 4 października 2023
Streszczenie książki Micka Middlesa pt. From Joy Division to New Order. The True story of Anthony H. Wilson and Factory Records cz.15. Rozmowa z księgowym dała początek Factory
W tamtym czasie poznał Alana Erasmusa i wraz z Lindsay Reade odwiedzili jeden z klubów gdzie akurat występował młody zespół punkowy Flashback, którego Erasmus szybko został menadżerem. W styczniu 1978 w obszar ich zainteresowania dostał się zespół Fast Breeder, który oczarował Alana (warto zobaczyć TUTAJ).
Tony odwiedził pewnego dnia księgowego w knajpie na północy miasta. Ten zapytał go, czy nie chciałby być bogaty, bo obecnie jego kierowca zarabia więcej. Zainspirował go do działania w branży, twierdząc że jego brat obecnie jest menadżerem kilku zespołów, które kiedy je wypromuje, przyniosą mu masę pieniędzy. Bo pieniądze w branży muzycznej są i to duże. Tony myślał o tym wracając do centrum. Pojechał do Erasmusa, a tam okazało się że w Fast Breeder zostało tylko dwóch muzyków, reszta odeszła. Wtedy Wilson podjął decyzję o dołączeniu do Erasmusa i zbudowaniu nowego zespołu wkoło tych dwóch muzyków. Tak zaczęła się ich wspólna działalność.
wtorek, 3 października 2023
Poetyczna codzienność na obrazach Murada Sayena
Murad Sayen (ur. 1945 r.), znany również jako David Stockton mieszka w stanie Maine (USA) a pochodzi z New Jersey. Jest malarzem, fotografem i pisarzem ale przede wszystkim – producentem noży artystycznych. Trzeba przyznać, że jeszcze nie mieliśmy wśród artystów, o których opowiadamy, kogoś o takiej profesji. Pisaliśmy o rzeźbie z noży, i to noży pochodzących z przestępstw (LINK), lecz nigdy o kimś, kto je wykonuje.
Bardzo interesujące. Prawie tak samo jak i jego obrazy, podobnie jak obrazy podziwianych przez niego mistrzów holenderskich (np. van Vermeera) ukazujące codzienność. Zwykłych ludzi, którzy robią zwykłe rzeczy. Ale jest w tym spory ładunek poezji. Konsekwentnie do swoich inspiracji Murad maluje również martwe natury, którymi przekazują piękno otaczającego nas świata, zazwyczaj zupełnie niedostrzegalne. Artysta na razie nie ma strony internetowej ale zawsze można zajrzeć na jego blog…
poniedziałek, 2 października 2023
Isolations News 263: New Order i Happy Mondays - trasa, The Smiths Are Dead, Rolling Stones nieśmiertelni? Nowy Peter Gabriel, asteroida Fraser, Variete i Wilki live, koncert dla Gary’ego Brookera, kup Bibliotekę Birmingham, koncert na piszczelach, powrót męża ducha i kandydat dla niegłosujących
- Takich głupot to jeszcze nigdy nie czytałem!
Jeśli weszliśmy w klimat progrockka - Mike Rutherford, Eric Clapton i Roger Taylor wystąpią na koncercie charytatywnym na cześć Gary’ego Brookera z Procol Harum. Koncert Remembering Gary Brooker odbędzie się 4 grudnia w G Live w Guildford. Dołączą do nich Paul Carrack, Andy Fairweather Low, John Illsey i Mike Sanchez, a także miejscowy zespół w składzie Dave Bronze (bas), Henry Spinetti (perkusja), Graham Broad (perkusja), Paul Beavis (perkusja), Frank Mead (perkusja, saksofon/harmonijka ustna), Nick Pentelow (saksofon), Nikki Lamborn (wokal), Catherine Feeney (wokal) i Olivia Keast (wokal). Bilety już zostały wysprzedane (LINK).
Trasę zapowiedział też inny muzyk - Robert
Gawliński, który skończył 60 lat. I gra już 40 lat na scenie. Z tej okazji
udzielił wywiadu. Wspominał w nim o początkach, opowiadał o rodzinie,
domu w Grecji, zapowiedział tournée po Niemczech i Stanach
Zjednoczonych, a także wyjaśnił skąd wzięła się nazwa Wilki (LINK).
Okazuje się jednak, że bileterzy zachowują się co najmniej jak straż graniczna, albo i gorzej.
Astronomowie
znaleźli też pierwszy bezpośredni dowód na wirowanie czarnej dziury, co po
raz kolejny potwierdziło teorię względności Einsteina. Odkrycia dokonano
badając potężne strumienie energii emitowane z czarnej dziury wielkości
Układu Słonecznego w centrum sąsiedniej galaktyki Messier 87. Czarna
dziura, zwana M87, to najlepiej zbadana jak dotąd czarna dziura i a
także pierwsza sfotografowana w 2019 roku i to z cieniem w kształcie pączka zwieńczonym rozmytą aureolą światła (LINK).
- Panie doktorze, cierpię na ostre bóle głowy...
- Pije pan zbyt dużo alkoholu.
- Ja wcale nie piję alkoholu.
- A więc z pewnością zbyt dużo pan pali.
- Nigdy w życiu nie zapaliłem papierosa.
- Za późno chodzi pan spać...
- O godzinie dziesiątej zawsze jestem już w łóżku.
- W takim razie pańska aureola jest zbyt ciasna i uwiera.
Teraz o świętych inaczej. Muzycy zespołu Vulcano podczas koncertu zaszokowali publiczność tym, że perkusista używał do gry dwóch ludzkich kości piszczelowych, mikrofon piosenkarza był przymocowany do ludzkiej kości udowej, a na scenie rozkładano ludzkie kości (LINK).
Co to jest szkielet blondynki za szafą?
- Zwyciężczyni zeszłorocznej zabawy w chowanego!
Problem nie jest śmieszny lecz bardzo swędzący o czym świadczy dramatyczna relacja jednej z ofiar insektów (LINK).
Kłótnia dwóch brudasów. Jeden mówi do drugiego:
- Jeżeli jeszcze raz będziesz wbijał gwoździe moimi skarpetkami, to ci połamię prześcieradło!
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
niedziela, 1 października 2023
Z mojej płytoteki/ z katalogu 4AD: This Mortal Coil i Blood - jesienna nostalgia
Chciałoby się powiedzieć: do trzech albumów sztuka, tyle bowiem ma w swoim dorobku projekt This Mortal Coil. Ivo Watts Russel (warto zobaczyć TUTAJ) będąc na koncercie Modern English w USA, oczarowany został coverami jakie grali. Zapytał muzyków, czy nie mają zamiaru ich wydać na płycie, ale usłyszał w odpowiedzi, że mają inne plany i chcą nagrywać własny materiał. Tak narodziła się w jego głowie myśl, żeby zaprosić gwizdy z 4AD aby wystąpiły we wspólnym projekcie... Powstały dwa znakomite albumy, z których jeden opisaliśmy na naszym blogu: It Will End in Tears (TUTAJ), oraz Filigree and Shadow (do którego wrócimy). Na pierwszej z nich pojawia się nawet utwór Ivo, natomiast na dziś omawianej płycie, jest ich znacznie więcej. Wszystkie trzy albumy realizowali Ivo i John Fryer, tego ostatniego znamy z dzieł takiego kalibru jak Livonia zespołu His Name Is Alive (opisanego TUTAJ).
Na Blood jest mniej gwiazd z 4AD, a prym wiodą mające polskie korzenie siostry Rutkowski (o ich aktualnych losach pisaliśmy TUTAJ).
Co ciekawe, do klimatu jesiennej nostalgii i melancholii dokładają się między innymi Pieter Nooten (ex Clan of Xymox) - autor genialnego Several Times, czy zza grobu sam legendarny Syd Barret (ex Pink Floyd), którego interpretację piosenki Late Night wykonuje brytyjska wokalistka Caroline Crawley. Ten utwór jest w naszej opinii, nie dość że najlepszą piosenką na albumie, to jeszcze z powodzeniem może stanowić jego wizytówkę.
A co było później? Później Ivo uśmiercił TMC, ale nie wycofał się z tego typu projektów, o czym wkrótce tutaj napiszemy.
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
This Mortal Coil, Blood, 4AD 1991, producenci: John Fryer i Ivo Watts - Russel, tracklista: The Lacemaker, Mr. Somewhere, Andialu, With Tomorrow, Loose Joints, You and Your Sister, Nature's Way, I Come and Stand at Every Door, Bitter, Baby Ray Baby, Several Times, The Lacemaker II, Late Night, Ruddy and Wretched, Help Me Lift You Up, Carolyn's Song, D. D. and E., Til I Gain Control Again, Dreams are Like Water, I am the Cosmos, (Nothing but) Blood