wtorek, 9 stycznia 2024

Morskie tkaniny Mariko Kusumoto

Mariko Kusumoto to japońska projektantka urodzona w 1967 roku w Kumamoto, w rodzinie mnicha buddyjskiego, z tego powodu swoje dzieciństwo spędziła w 400 letniej świątyni…

Mariko już w szkole wiedziała, że chce być artystką, a podstawowe umiejętności rysowania, rzeźby, projektowania i malarstwa nauczyła się w szkole średniej. Następnie wstąpiła do Art College w Tokio i początkowo skupiła się na malarstwie olejnym. Następnie przeniosła się na wydział grafiki, gdzie uczyła się tworzyć akwaforty. W wieku 23 lat przeprowadziła się do San Francisco i wstąpiła na tamtejszą Academy of Art University, gdzie dalej zajmowała się grafiką. Jednak tuż przed ukończeniem studiów rozpoczęła zajęcia z jubilerstwa i rzeźby z metalu, co całkowicie zmieniło jej zamiłowania artystyczne.





Obecnie artystka mieszka w Massachusetts. Porzuciła obróbkę metalu i od kilku lat zajmuje się tworzeniem form przestrzennych z tkanin. Eleganckie w swojej prostocie i sugestywne tekstylne kompozycje są rodzajem sztuki użytkowej. Można nosić jako oryginalne naszyjniki i innego rodzaju biżuterię. Prace te tak niebanalne, że zwróciły uwagę czołowych projektantów mody. W styczniu 2019 pojawiły się na wybiegu Jean Paul Gaultier w Paris Haute Couture. Kusumoto zafascynowana potencjałem różnych materiałów, stara się wydobyć charakterystyczne cechy każdej tkaniny. Używając własnej, opracowanej przez siebie techniki utrwalania kształtu na gorąco, nadaje materii nową jakość widoczną w trójwymiarowej formie.  Ich delikatność, lekkość, w urzekający sposób naśladują florę i faunę morskiego świata. Przypominają jeżowce, koralowce i inne gatunki zamieszkujące morskie głębiny, oświetlone promieniami słońca i poruszane łagodnymi falami ciepłych mórz.



Zamierzenie to jest jak najbardziej działaniem celowym, bo jak pisze artystka na swojej stronie: Reorganizuję [moje rzeźby] w nową prezentację, którą można określić jako surrealistyczną, zabawną, pełną wdzięku lub nieoczekiwaną. W moje prace charakteryzuje pogodna i radosna atmosfera. Zawsze lubię zostawiać trochę przestrzeni dla wyobraźni widza; Mam nadzieję, że widz dzięki mojej pracy doświadczy odkrycia, zaskoczenia i zadziwienia (LINK). 
 



My także odnosimy takie samo wrażenie. Że prace Mariko Kusumoto stanowią zaproszenie do spędzenia letnich wakacji nad morzem, tam gdzie jest ciepło i gdzie morza kpią od barokowych, eterycznych osobliwości.

Jeszcze dopowiadając informacje biograficzne:  w 2010 roku prace Mariko Kusumoto były tematem indywidualnej wystawy zatytułowanej Mariko Kusumoto: Unfolding Stories, która wędrowała po Stanach Zjednoczonych od Fuller Craft Museum, poprzez Racine Art Museum, Society for Contemporary Craft do Morikami Museum. Tekstylia Kusumoto znajdują się w zbiorach Muzeum Wiktorii i Alberta oraz Muzeum Sztuki hrabstwa Los Angeles, a rzeźba Seascape 1 została zakupiona przez Smithsonian American Art Museum w ramach kampanii z okazji 50. rocznicy powstania Renwick Gallery.


Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz