sobota, 10 lutego 2024

Zegar Długiego Teraz, najdłuższy GIF i utwór muzyczny na świecie: czy myślenie długoterminowe ma sens?

Ludzie spieszą się. Nie ulega wątpliwości, że tak właśnie jest. Ale jest projekt, a w zasadzie idea, aby upowszechnić zupełne przeciwstawne temu myślenie długoterminowe, którego efektem jest działanie długie jak to możliwe. Pilotuje je założona jakiś czas temu fundacja, która obrała sobie bardzo daleki horyzont czasowy (LINK). Z jednej strony gromadzi osoby, które spotykają się cyklicznie w San Francisco w Kalifornii, gdzie biura administracyjne Fundacji Long Now pełnią jednocześnie funkcję przestrzeni publicznej o nazwie The Interval, a z drugiej strony monitorują różne projekty.

Bo myślenie długoterminowe to przede wszystkim artefakty. Jednym z nich jest Clock (Zegar), który ma działać 10 000 lat, czyli tzw. Zegar Długiego Teraz (The Clock of the Long Now), który ma setki stóp wysokości, został zaprojektowany tak, aby wymagał minimalnej konserwacji.  Budowany wewnątrz góry w zachodnim Teksasie jest zasilany energią mechaniczną pozyskiwaną ze światła słonecznego oraz ludzi, którzy go odwiedzają. Pomysłodawcą Zegara jest Danny Hillis, który wpadł na taki pomysł w 1989 roku, w rezultacie powstaje zegar, który tyka raz w roku, gdzie wskazówka ma się przesuwać co 100 lat, a kurant wybijać raz na tysiąclecie… (LINK). Natomiast budowniczym tego mechanizmu jest Jeff Bezos, właściciel firmy Amazon. Jak wyjaśnia swoją motywację angażowania się w ten projekt: zegar ma przypominać ludziom, że odległa przyszłość nie tylko istnieje, ale spotka ich potomków.


Innym przykładem wolnego działania jest najdłuższy GIF na świecie. GIF-y zwykle trwają tylko kilka sekund, ale fiński artysta Juha van Ingen stworzył taki, który będzie wyświetlany przez następne 1000 lat. A przynajmniej ma on nadzieję, że tak będzie.


Nazwany As Long As Could (Tak długo, jak to możliwe) lub ASLAP, najdłuższy GIF na świecie jest, co trzeba przyznać, bardzo optymistycznym dziełem sztuki, ponieważ zależy od przyszłych pokoleń, aby został doprowadzony do końca, czyli roku 3017

ASLAP GIF zdecydowanie nie jest najbardziej atrakcyjnym wizualnie GIFem, jaki kiedykolwiek stworzono, ponieważ składa się z prostych białych cyfr na czarnym tle, a każda cyfra zmienia się co 10 minut. Ale z drugiej strony prostota jest dokładnie tym, o co chodziło fińskiemu artyście, gdy wpadł na pomysł tego dość dziwnego dzieła sztuki.
 

GIF niedawno zakupiło Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Finlandii i wzięło na siebie odpowiedzialność za zachowanie animacji przez następne 1000 lat. Po zakończeniu pokazu muzeum planuje jak najdłużej przechowywać ją w swoich archiwach.
 

Autor dzieła, Juha van Ingen, podjął kilka przedsięwzięć aby zapewnić jego trwanie. Ten sam plik ASLAP wystawiony w muzeum Kiasma znajduje się jednocześnie na kilku zsynchronizowanych fizycznych jednostkach odtwarzających go w różnych innych miejscach. Jeśli którykolwiek z nich ulegnie awarii w ciągu najbliższych 1000 lat, co jest bardzo prawdopodobne, na jego miejsce zostanie zbudowana nowa jednostka.


Ale najbardziej spektakularnym przykładem myślenia długoterminowego jest najdłuższy na świecie utwór muzyczny. Jest to eksperymentalna i awangardowa kompozycja Johna Cage’a zatytułowana As Slow As Could, której wykonanie rozpoczęło się w 2001 roku. Ośmioczęściowa kompozycja grana jest na specjalnie zbudowanych organach znajdujących się w kościele Burchardi w niemieckim mieście Halberstadt. Cage zmarł w 1992 roku ale jego utwór będzie brzmiał przez kolejne lata aż do 2640 roku. Partytura kompozycji składa się z ośmiu stron zapisu muzyki przeznaczonej do grania na fortepianie lub organach. Choć instrukcja zawarta w tytule – aby utwór był odtwarzany tak wolno, jak to możliwe – była jasna, nie określono dokładnego tempa. Co jakiś czas zmieniany jest więc grany akord. Premiera utworu w 1987 roku trwała niecałe 30 minut. Jednak kolejne występy, w tym wykonanie w 2009 roku przez organistkę Diane Luchese, trwały 14 godzin i 56 minut. Ostatnia zmiana akordu miała miejsce 5 lutego tego roku, kolejna planowana jest na sierpień 2026 roku. Ze względów praktycznych zaprojektowano mechaniczne organy, wykorzystując elektroniczną maszynę wiatrową do wtłaczania powietrza do rur, oraz worki z piaskiem, które dociskają klawisze.


To tylko kilka wybranych przykładów wolnego, artystycznego, działania. Jest ich znacznie więcej. A najciekawsze jest w nich to, że nie są literacką nowelką w stylu Kurta Vonneguta, a realnym, wymagającym solidnej pracy działaniem. I to takim, w którym zaangażowane osoby z optymizmem patrzą w przyszłość zadając kłam katastroficznym teoriom o zagładzie ziemi na skutek na przykład zmian klimatycznych.

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz