niedziela, 9 maja 2021

Co się dzieje z nimi dzisiaj: Siouxsie and the Banshees

Grupa Siouxsie and the Banshees wywarła wpływ na wielu muzyków, a ich utwory przyczyniły się do uformowaniu wielu nurtów rocka, w tym post-punka, new wave, synth popa, gothic rocka, muzyki alternatywnej, shoegazing i trip-hopa. Do słuchania ich piosenek przyznawali się członkowie czołowych zespołów, w tym Joy Division, The Cure, the Smiths, Depeche Mode, PJ Harvey, Radiohead i inni… Martin Hannett, producent Joy Division także doceniał ich brzmienie.


Siouxsie and the Banshees, zespół założony w 1976 roku przez  Siouxsie Sioux (Susan Janet Ballion ur. 1957 r.) i Stevena Severina (Steven John Bailey ur. 1955 r.) zrealizował ogółem 11 albumów studyjnych i 30 singli. Projekt przeszedł kilkanaście zmian w składzie, zanim rozpadł się w 1996 roku, lecz stałymi członkami była przez ten cały czas para, od której wszystko się zaczęło. Niemniej warto wymienić nazwiska muzyków, którzy przewinęli się przez grupę, byli to Marco Pirroni, Sid Vicious, Kenny Morris, Peter Fenton, John McKay, Budgie, Robert Smith, John McGeoch, John Valentine Carruthers, Martin McCarrick, Jon Klein, Knox Chandler.


Po 1996 roku, Siouxsie i perkusista Budgie (Peter Edward Clarke ur. 1957), występowali przez pewien czas pod szyldem Creatures, założonym w 1981 roku, który działał równolegle do Siouxsie and the Banshees, a od 2004 roku Siouxsie rozpoczęła karierę solową. Z Creatures nagrała cztery albumy studyjne i singiel Right Now, a sama w 2007 roku album Mantaray. W międzyczasie, dokładnie w 1991 roku wyszła za mąż za Budgie, po czym oboje przenieśli się na południowy zachód Francji. Gdy rozwiedli się w 2007 roku, artystka po tym doświadczeniu pozostała samotna, nie ma także dzieci… 

W 2013 roku ostatni raz wystąpiła publicznie. Było to podczas londyńskiego festiwalu Meltdown, którego kuratorem była wtedy Yoko Ono.


W październiku 2014 roku wraz z Stevenem Severinem wydała kompilację It's a Wonderfull Life dołączoną do listopadowego wydania magazynu Mojo 2014, na której okładce pojawiła się jej podobizna. Płyta zawierała 15 utworów.  Po ośmiu latach, w 2015 pojawiła się jej piosenka Love Crime, która została wykorzystana w finale serialu Hannibal. Utwór znalazł się następnie na CD i winylowych wydaniach Hannibal Season 3 - Volume 2.




Od tego czasu nie występuje, nie nagrywa… W lutym 2020 roku pokazała się podczas London Fashion Show 2020. Artystka zawsze interesowała się modą, jej specyficzny makijaż oczu, fryzura, stroje wytyczyły nową stylistykę i przeszły do legendy. Była i jest ikoną mody (LINK).


Obecnie za pośrednictwem Internetu poleca koszulki ze swoim wizerunkiem (LINK). Dochód nich ma zasilić jedną z organizacji charytatywnych wspierających kobiety i dzieci, którym zagraża przemoc domowa. Poza tym udziela się w mediach społecznościowych, na FB i TT (LINK). Czy artystka jeszcze nas czymś zaskoczy? 27 maja skończy 64 lata, mamy nadzieję, że jeszcze ją zobaczymy na scenie…


Teraz spójrzmy co dzieje się ze Stevenem Severinem. Jego sceniczny pseudonim pochodzi z powieści  Leopold von Sacher-Masocha.  Po rozpadzie Siouxsie and the Banshees w 1996 roku, Severin stworzył własną wytwórnię RE: i wydał kilka albumów instrumentalnych. 

Twórczość Severina po Banshees to przede wszystkim ścieżka dźwiękowa Visions of Ecstasy z 1989 roku do krótkometrażowego filmu  Nigela Wingrovea, erotyku będącego bardzo luźną interpretacją św. Teresy z Avila, który do 2012 roku był objęty zakazem dystrybucji. W 1998 roku Severin wydał album zatytułowany Visions, zawierający cztery utwory zaczerpnięte z oryginalnych utworów napisanych na potrzeby tego filmu oraz pięć innych utworów instrumentalnych. O tego rozpoczął tworzenie muzyki filmowej, także do filmów niemych z lat 20 i 30. 

Wydał 14 albumów solowych, pierwsze trzy Visions (1998), Maldoror (1999) i The Woman in the Dunes (2000) wyprodukował we własnej wytwórni, która istniała tylko pięć lat. W 2019 roku opublikował 23-minutowy utwór zatytułowany 23 Wounds Of Julius Caesar (reinkarnacja), poświęcony pamięci muzyków: Jhona Balance (współzałożyciela grupy Coil) i Petera Christophersona (z Throbbing Gristle). W tym roku,  1 lipca 2021 r pojawi się jego nowa płyta: Black Matter For The King. Już ruszyła przedsprzedaż albumu, fani kupując go teraz otrzymają go w momencie wydania przesyłany strumieniowo za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Bandcamp, a oprócz tego pliki do pobrania w formacie MP3, FLAC i nie tylko, szczegóły TUTAJ.

Ponieważ w nie ma jeszcze ostatnich inicjatyw artysty, proponujemy piosenkę Leap Into The Void autorstwa Stevena Severina z 2017 roku:



Żoną Stevena jest od 2002 roku Arban Severin (pierwszą żoną była Millie Kendall). Mają jednego syna, Cage Severin. Arban Severin (z domu Ornelas) jest amerykańską kompozytorką , muzykiem i aktorką filmową. Występowała z zespołem Darling Hate, w 2005 stała się współproducentką (wraz z mężem) albumu London Voodoo, zawierającego oryginalną ścieżkę dźwiękową do brytyjskiego thrillera o zjawiskach nadprzyrodzonych oraz muzyki do filmów Beauty & the Beast i Nature Morte. Oboje powołali do życia wytwórnię muzyczną Subconscious Music.  W 2007 roku Arban solowo stworzyła  muzykę do thrillera science fiction Mindflesh, a także nawiązała współpracę z  Demian Castellanos (The Orichalc Phase / the Oscillation), z którym utworzyła nową grupę o nazwie The Dream Machine. W połowie 2000 roku małżonkowie opuścili Londyn i przenieśli się do Szkocji, aby zamieszkać w Edynburgu

Wkrótce przedstawimy aktualne losy innych gwiazd lat 80-tych. Dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz