sobota, 26 marca 2022

Wszystkie murale z Ianem Curtisem z Joy Division

Niedawno opisaliśmy mural, którego tematem jest Ian Curtis autorstwa AkseP19, artysty ulicznego (LINK). Rysunek, który powstał na zlecenie Rady Wschodniego Cheshire zdobi elewację budynku przy Mill Street, naprzeciwko dworca autobusowego w Macclesfield.  Jest to już drugi obraz AkseP19 z portretem wokalisty Joy Division, wcześniej ozdobił elewację szczytową budynku przy Port Street w Manchesterze. Patrząc na obie te realizacje zadaliśmy sobie pytanie: ile i gdzie wykonano dotąd podobnych prac, to jest dzieł związanych z Ianem Curtisem lub szerzej patrząc, z Joy Division?

Przeszukując czeluści Internetu napotkaliśmy znane wszystkim fanom przykłady pamięci o manchesterskim zespole, a także zapomniane lub jeszcze nie rozpropagowane. A zatem po kolei:

Najstarszym pomnikiem Iana Curtisa jest namalowany w 1981 roku napis na murze oporowym wiaduktu przy Wallace Street w Wellington, naprzeciwko starych budynków politechniki (obecnie School of Music and Creative Media Production Uniwersytetu Massey). Pierwotnie napisano tam tylko zdanie Ian Curtis RIP ale z czasem dodano kilka innych elementów, w tym biały krzyż oraz tekst 1956-1980, Walk in Silence. W 2009 roku ekipa straży miejskiej Rady Miasta Wellington zamalowała go, ale fani odnowili napis, i tak działo się kilka razy. W 2013 roku artyści Maurice Bennett i Andrew Tamati zupełnie przemalowali epitafium – dodając do niego jeszcze twarz Iana Curtisa. W ten sposób powstała wersja, która istnieje do dziś. Pracownicy miejscy ostatecznie uznali dzieło za mural społecznościowy na sposób porównywalny z pracą Crack is Wack (1986) Keitha Haringa w Nowy Jorku. O popularności jaką cieszy się wellingtońskie graffiti świadczy nie tylko publiczna reakcja na jego próby usunięcia, ale także jego minimalne ingerencje kolejnych pokoleń graficiarzy, przez ponad cztery dekady.





Najwięcej murali związanych z Ianem Curtisem niewątpliwie jest w Wielkiej Brytanii, w Manchesterze, Londynie i jego okolicach. W Brighton, na ścianie pubu Prince Albert wokół muralu upamiętniającego legendę muzyki Johna Peela jest kolaż graffiti przedstawiający zmarłych muzyków ogółem jest tam 24 twarzy sławnych postaci, m. in. Boba Marleya, Johna Lennona i oczywiście Iana Curtisa.



Zbiorowy portret kilkorga znanych artystów muzyki alternatywnej lat 80-tych i 90-tych jest w przy Westheimer Road w Montrose, dzielnicy Houston, przy klubie nocnym Numbers namalował lokalny artysta Rene Fernandez. Mural przedstawia twarze kolejno, od lewej do prawej uwieczniono takich muzyków jak: Peter Murphy z logo Bauhausu, Trent Reznor z Nine Inch Nails, Al Jourgensen, Deborah Harry, Joey Ramone z Ramones, David Bowie, logo Depeche Mode, Ian Curtis z Joy Division, Morrissey, Siouxsie z Siouxsie and the Banshees oraz Robert Smith z The Cure.



W Londynie na Coronet Street (między Old Street a Hoxton Square) Ian Curtis siedzi na krześle z opuszczoną głową. Kto i kiedy go namalował, nie wiadomo...


Na Wilbraham Road w Chorlton Ian Curtis jest waletem karcianym kier.


Przy Moorfield St w Manchesterze AkseP19 niedawno wykonał mural według znanej okładki Petera Saville'a do albumu Unknown Pleasures, na zlecenie artystów z Music Declares Emergency, którzy stwierdzili, że wybrany motyw symbolizuje wieczną ciszę martwej planety. Music Declares Emergency to grupa muzyków i przedstawicieli i organizacji ekologicznych, którzy wspólnie wzywają do natychmiastowej reakcji rządu w celu ochrony wszelkiego życia na Ziemi zagrożonego zmianami klimatu (LINK).


Pulsar z Unknown Pleasures został także przeniesiony na mozaikę wypełniającą blendę okienną budynku Lads Pub przy Tib Street, w Salford (Manchester). Obok, w innych wnękach wykonano mozaiki z założycielami Factory Records.


Przy Hanbury Street w Londynie z kolei na ścianie ktoś wymalował sylwetkę fanki z pulsarem na t-shircie.

A w Palm Beach na Florydzie mamy interesującą kompilację portretu Iana Curtisa z pulsarem.



Absolutnie niezwykła dekoracja zdobi kawiarnię położoną w centrum handlowym w tzw. Affleck's Palace w Manchesterze. Jest to pastisz malowideł z Kaplicy Sykstyńskiej wykonany przez miejscowego artystę o pseudonimie Manc-elangelo. 



W Lyonie we Francji ze ściany domu przy Rue Burdeau Ian Curtis wychyla się paląc papierosa…


Jeszcze graffiti będące efektem inspiracji muzyką Joy Division:


W londyńskim Est End 


Paryskim klubie Les Bains 


W Seine-et-Marne na Île-de-France we Francji


Na wielkim neonie autorstwa Victorii Lucas i Richarda Williama Wheater w West-Yorkshire w Anglii.


A także jeszcze inne pomniki rozsiane na całym świecie, których miejsc lokalizacji nie mogliśmy ustalić.







One wszystkie dowodzą, że fani pamiętają…

My też, dlatego czytajcie nas - codziennie coś nowego, tego nie znajdziecie w mainstreamie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz