czwartek, 16 maja 2019

Manchester: Jak dzisiaj wyglądają miejsca związane z historią Joy Division

Manchester. Miasto, w którym wszystko się zaczęło. Wszystko, czyli muzyka, do której słuchania zachęcamy naszych czytelników od ponad roku. Wśród prezentowanych przez nas zespołów prym wiedzie Joy Division, któremu poświęciliśmy już ponad setkę postów. Wśród nich są relacje z koncertów oraz opisy niektórych z nich. 

Podczas poszukiwań informacji na temat grupy, dało się zauważyć, że wiele z miejsc, w których grupa koncertowała już nie istnieje, lub że zostały one gruntowanie przekształcone. Dlatego warto pokazać, co pozostało z tamtego czasu, na co może liczyć fan, który przyjedzie do Manchesteru, szukając atmosfery z tamtych lat.

A więc po kolei: pierwszy koncert zespół po zmianie nazwy z Warsaw na Joy Division dał 12 stycznia 1979 r. w Wythenshawe College.  Przypuszcza się, że było to na terenie Forum Wythenshawe otwartego w 1971 roku, największym obiekcie użyteczności publicznej w Manchesterze, mieszczącym centrum rekreacyjne, bibliotekę, teatr, wielką aulę i sale konferencyjne. W połowie lat 90-tych ogromny kompleks stał nieużywany i jego stan bardzo się pogorszył. W rezultacie od 1998 do 2001 r. gruntownie go przebudowano. Możemy pokazać kilka zdjęć teatru Wythenshawe Forum, wykonanych wkrótce po jego otwarciu w 1971 r.

 
Kolejnym miejscem, związanym z Joy Division był budynek Factory, gdzie zespół regularnie koncertował. I tak można go było tam zobaczyć w 1979 roku w dniu 26 stycznia a potem: 11 maja, 13 czerwca, 13 lipca, 28 września i 11 kwietnia 1980 r. O tym miejscu pisaliśmy kilkadziesiąt razy TUTAJ. Obecnie Factory należy do spółki złożonej przez Petera Hooka i konsorcjum Tokyo Industries, do którego należy ponad 30 klubów na terenie samej Wielkiej Brytanii. W budynku urządzono klub nocny FAC 251 po jego znacznej przebudowie i nowej aranżacji wnętrza autorstwa Ben'a Kelly.


Z Factory związany był Russell Club, położony przy krzyżowaniu Royce Road i Bonsall Street. Wzniesiony w 1920 r. jako kino został przekształcony w latach 50. XX wieku na salę muzyczną. Występowała tam wtedy Orkiestra Hughie Gibb. Był to rodzinny zespół muzyczny. Synowie jego lidera utworzyli potem zespół znany jako The Bee Gees. Ponieważ Tony Wilson znał jego właściciela, wytwórnia Factory Records organizowała tam w piątki 1979 roku koncerty, na których występowały zespoły z nią związane.  Jedną z takich grup była oczywiście Joy Division, która występowała tam czterokrotnie: 26 stycznia, 11 maja, 13 czerwca i 13 lipca. W 1980 r. Russell Club został kupiony przez zajezdnię autobusową zarządzaną przez braci Pinch i Sonny Burton. W budynku umieszczono PSV (Public Service Vehicle) Club. Odtąd rozpoczął się jego powolny upadek, ostatecznie klub zamknięto na początku lat 90. Czy nadal istnieje, trudno ustalić.

W połowie lat 90. wyglądał tak: 


a w czasach swojej świetności tak:

Budynkiem w którym grupa koncertowała 25 czerwca i 3 lipca 1979 r. była siedziba giełdy kukurydzianej, tzw. Free Trade Hall z publiczną salą, zbudowana w latach 1853-1856 na St. Peter Fields, w historycznym miejscu Peterloo, czyli krwawej masakry kończącej demonstrację 1818 roku. Gmach sprzedany w 1997 r. został tak gruntownie przebudowany w 2004 r. na hotel Radisson, że z oryginalnego wystroju pozostała tylko fasada.

W Mayflower Club zespół dał koncert trzykrotnie,: 20 maja, 28 lipca i 19 września 1979 roku. Był to dawne kino Corona na Hyde Rd Belle Vue. Scena ta była dobrze znana punkowej publiczności. Występowali tam regularnie muzycy Buzzcocks i inni lokalni artyści. W połowie lat 90 budynek spłonął i wkrótce potem został rozebrany. Teraz w jego miejscu jest parking. A w 1985 r. wyglądał tak na zdjęciu zrobionym przez Briana Keelaghera, który grał w Mayflower ze swoim punkowym zespołem:



Budynek Apollo Theatre, w którym grupa koncertowała 27 i 28 października 1979 r. nadal stoi przy Stockport Road. Piękna fasada w stylu art deco z 1938 r. obecnie firmuje centrum widowiskowe  o nazwie O2 Apollo. Jeśli ktoś zdecyduje się na wizytę w Manchesterze może wziąć udział w organizowanych tu wydarzeniach, o których informację znajdzie na stronie internetowej utworzonej przez firmę zarządzającą budynkiem TUTAJ



Przy Oldham Street  Joy Division wystąpił w Sylwestra 1979 r. Miejsce było charakterystyczne dla ówczesnego klimatu miasta: magazyn nad wielkim sklepem Woolworths zajmującym róg Piccadilly i Oldham Street. Parter budynku spalił się w maju 1979 r. Obecnie mieści się w nim hotel Travelodge a na parterze nadal są sklepy.


W dniu 7 lutego 1980 r. grupa wystąpiła obok A Certain Ratio i Section 25 na  koncercie charytatywnym zorganizowany przez The Factory dla fanzinu City Fun.  Położony zaledwie kilometr na północ od centrum miasta New Osborne Club przy Oldham Road został otwarty w połowie lat 70. w przebudowanym kinie i wcześniej teatrze z 1896 roku. Ostatnio był tu klub Thunderdome.  Budynek został zburzony w na przełomie kwietnia i maja 2010 roku.

Wyglądał tak:
 

Z tego co możemy wywnioskować, większość miejsc związanych z historią punka w Manchesterze już nie istnieje, lub została całkowicie zmieniona. Z tym większym sentymentem patrzymy w kierunku nielicznych wyjątków.  Czy nie macie jednak wrażenia, że mieszkańcy Manchesteru nie wiedzą co mają? I gdy się zorientują będzie już za późno. 

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz