wtorek, 20 kwietnia 2021

Top 10 najlepszych szczurów w historii sztuki

Pisaliśmy jakiś czas temu o najsłynniejszym jeleniu Anglii (LINK) który trafił nawet do strefy muzyki post-punk. A dzisiaj  chcemy zwrócić uwagę na zwierzęta może niezbyt lubiane, ale takie, które wiernie towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. I mimo niechęci, znalazły one swoje miejsce w każdym wymiarze kultury, począwszy od dzieł sztuki a skończywszy na popkulturze. Na potrzeby naszych czytelników stworzyliśmy listę najlepszych szczurów w historii sztuki… 

Kolejność i chronologia nie jest tu istotna, każdy prezentowany gryzoń jest jedyny w swoim rodzaju. Zatem niech się pojawią, najlepiej do wtóru Emerging Rats z Plastique Noir, o których pisaliśmy TUTAJ


Zaczynamy od średniowiecza, oto fresk z XIII wieku, którego tematem jest Wojna między kotami a myszami, umieszczony w poczesnym miejscu, jakim jest kaplica św. Jana w Pürgg w Austrii.


Myszy w kościele? Czemu nie. Według Albrechta Dürera myszy były nawet w raju, czego dowodem jest jego miedzioryt z 1504 roku z Adamem i Ewą.



Mysz znajduje się także w centralnej części Ogrodu rozkoszy ziemskich, Hieronima Boscha, o którym pisaliśmy kilka razy (TUTAJ) ale o tym nawet nie wspomnieliśmy. Wchodzi do szklanej rury przysuniętej do twarzy mężczyzny… Czy nie jest to dość ekstremalny pomysł?


Myszy nie brakuje także w martwych naturach holenderskich i flandryjskich mistrzów. Myszy żywych, to natury są martwe:



Ale to nie wszystko, w tymże samym XVII wieku Ferdinand Van Kessel namalował tańczące szczury (The Dance of the Rats


Od motywu myszy nie uciekł również John Everett Millais. Jego Marianna z 1851 roku płoszy gryzonia i nawet tego nie zauważa. A jednak on tam jest, w prawym dolnym rogu.

Vincent van Gogh bardzo lubił zwierzęta, więc gdy zabrakło mu innych tematów, zimą 1884 roku namalował na desce dwa szczury, które zaobserwował gdy zabierały się do chrupania suchej kromki chleba leżącej w kącie.


I na koniec jeszcze już kultowy szczur autorstwa tajemniczego graficiarza Banksyego który jest taki sam jak jego twórca, wykonujący większość swoich dzieł nocą i ścigany przez możnych tego świata.

Pominęliśmy całą masę innych gryzoni, ale te które wyciągnęliśmy na światło dzienne niech skłonią do uważnego oglądania obrazów. Myszy nie znalazły się tam z przypadku, od zawsze postrzegane były jako symbol plagi, klęski, zniszczenia, zagrożenia, śmierci i kary. Lecz mysz to także uosobienie pokory, ludzkiej biedy, małości oraz symbol strachy, smutku, ciszy i milczenia… 

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz