Aya RL – polski zespół muzyczny założony przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha.
Najpierw podobno używali nazwy Aya Red Love, którą szybko skrócili (Czerniawski utrzymuje, że od początku nazywali się Aya RL a historia o skróconej nazwie to wymysł dziennikarzy). Grali razem aż do wyjazdu Jarka Lacha do USA, a w zasadzie ucieczki przed obowiązkową służbą wojskową. Potem zwiesili działalność, lecz po czterech latach zeszli aby nagrać album wraz z gitarzystą Adamem Romanowskim (na Czerwonym albumie gościnnie grał na instrumentach perkusyjnych), ponownie zatytułowany Aya RL, a od koloru okładki zwany Niebieskim. Nie udało się jednak reaktywować projektu i każdy z muzyków poszedł własną drogą. Ponieważ to, co robił i robi Paweł Kukiz jest rzeczą publicznie znaną, nie będziemy o tym pisać. Od razu zajmiemy się dwoma pozostałymi członkami tria.
Igor Czerniawski (ur. 1958 r.) jest Rosjaninem, który w 1982 roku przyjechał do Warszawy za żoną, Polką Iwoną Sierakowską, która studiowała tak samo jak i on dziennikarstwo na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie. Ponieważ uczyło się na nim sporo dzieci partyjnych prominentów i dyplomatów z Polski, Czerniawski szybko nauczył się języka polskiego. W Związku Sowieckim interesował się muzyką elektroniczną, chciał pracować w studio nagraniowym, więc po przyjeździe do Polski postarał się o zatrudnienie w TVP (był to, co warto tu przypomnieć, czas stanu wojennego, zwolnień dziennikarzy ale też bojkotu reżimowych mediów). W TVP poznał Waltera Chełstowskiego, który organizował Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie i po zapoznaniu się z próbkami kilku utworów zaoferował mu występ. Igor nie był tym zainteresowany, ale w końcu zgodził się w zamian za obietnicę nagrania demo w profesjonalnym studio. I dalej historia potoczyła się...
Po rozwiązaniu Aya RL, na przełomie lat 80. i 90. pracował jako producent. Założył Studio AYA, w którym nagrywali muzycy wywodzących się głównie z Jarocina: Made In Poland, Aurora, Madame, One MiIlion Bulgarians, Kineo RA, Proces, Closterkeller, Variete, Aurora, Ziyo, Balkan Electrique, Tubylcy Betonu... Potem współpracował jeszcze z wieloma innymi artystami, m.in. z Beatą Pater, Robertem Gawlińskim i zespołem Kosmetyki Mrs. Pinki (w składzie którego także grał). Wspólnie z Grzegorzem Sztykiem, poetą i wokalistą nagrali płytę.
W roku 1990 wydał nakładem firmy Melodia w Moskwie pierwszą płytę solową Jutro będzie wczoraj, a w 1994, w wytwórni Pomaton, drugi album Gone. Jeden z utworów z tej płyty ukazał się wcześniej, na składance Looking East niemieckiej firmy Erdenklang, specjalizującej się w muzyce elektronicznej. Obecnie współpracuje z Ramoną Rey.
Igor wydał jeszcze szereg płyt pod różnymi pseudonimami. Pod nazwą Jajko Muzykant stworzył kompozycje z wykorzystaniem oryginalnych wokali polskich artystów ludowych.
Jako Santic wydał dwie płyty. Pierwsza ukazała się w 1997 roku, druga wyszła w 2004, po podróży Igora do USA w 2000r., a konkretnie do Nowego Jorku, gdzie spotkał się z Anną Lomax, córką Alana Lomaxa, który był już wtedy bardzo chory i nie mógł poświęcić wiele czasu Igorowi, a wkrótce zmarł. W tym samym roku wyszła płyta Igora alias Tel Arana, zrealizowana w duecie z szesnastoletnią wokalistką Karoliną Rosą, śpiewającą w stylu R’B.
Inne wcielenie Igora to Sputnik, pod mianem którego miała wyjść dla firmy SONIC płyta z bardzo nowoczesnymi remixami muzyki ze starych filmów polskich. Ale autor kilku utworów, Jerzy Matuszkiewicz – nie wyraził zgody na wydanie tak przetworzonych piosenek. I płyta ostatecznie nie została opublikowana. Jako Giro Arana wydał dwie EP-ki w wytwórni Jacka Sienkiewicza Recognition. Pierwsza z 2002 roku nosi tytuł Tengo sed, a druga z 2007 roku: Y te sacaran los ochos. Ale nie tylko nagrywa pod tymi pseudonimami, jako Giro Arana wystąpił w czerwcu 2008 roku na koncercie Detroit Zdrój, Wisłostrada Festiwal.
Trzeba także dodać, że od ponad 10 lat wykonuje oprawę muzyczną Telekamer, kilka razy przygotowywał muzykę do gali Fryderyków, a poza tym skomponował muzykę do ok. 200 filmów reklamowych.
Jergo synem jest Iwo [Roland] Czerniawski (LINK) - skrzypek, informatyk, elektronik, menadżer, gastronomik, znawca walk Wschodu...
Jarosław (Jarek) Lach (ur. 1960 r.) pochodzi z Nysy. Na stałe mieszka w Nowym Jorku, bo jak wspomnieliśmy, w 1985 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam podróżował, grał w undergroundowych klubach Bostonu, Northampton i Nowego Jorku. W jego muzycznych eksperymentach brali udział m.in. Rasheed Bell (syn znanego producenta i muzyka zespołu Cool and the gang Alexandra Bella), Roli Mosiman – producent Young Gods i The The, ekscentryczny wokalista z Japonii Morrie.
Czasem przyjeżdża do Polski, tak było w 1990 roku kiedy próbował wraz z resztą tria Aya RL wydać trzecią płytę zespołu. Ale mimo dobrych chęci skończyło się nową akustyczną wersją Skóry nagraną na kompilację Wyłącz 220v
Gościnnie zagrał tam na harmonijce ustnej bliski przyjaciel zespołu Czarek Włodarczyk. W 1994 roku, po występie na antypirackim koncercie na Agrykoli w Warszawie Lach i Czerniawski wydali wspólnie płytę Nomadeus (LINK), której brzmienie mieści się w nurcie określonym jako ambient, trance, ethno, a zawiera w sobie inspiracje dokonań Kraftwerk, Petera Gabriela, Art of Noise, Paula Hardcastle’a. Lach próbował jeszcze zaistnieć w Warszawie, ściągał wokalistów z USA, Australii i Japonii, ale to co powstało nie było zadawalające. Ostatecznie wrócił do USA, lecz podobno nosi się z zamiarem powrotu do Polski. Na razie chodzi na amerykańskie koncerty naszych zespołów.
Od czasu gdy Aya RL nie wydaje płyt, czyli od 1997 roku, zespół wystąpił jeszcze trzykrotnie. W 2006 roku w Jarocinie, w 2009 roku na Placu Teatralnym w Warszawie podczas koncertu 20 lat wolności oraz jednorazowo w 2011 roku podczas koncertu charytatywnego Help Maciek w Stodole zorganizowanym dla chorego Maćka Miernika - muzyka, basisty, kompozytora, realizatora nagrań, producenta, współpracującego z wieloma grupami, m. in. Index, Aurora, Noah-Noah, Restrykcja, Reflection, Flashback, który od 1984 r. cierpi na nowotwór układu krwiotwórczego (szpiczak mnogi). W koncercie charytatywnym Maćka udział wzięli: Aya RL, Wilki, Lady Pank, Piersi, Róże Europy, Ramona Rey, Variete, Eldo, Stirwater, Made In Poland, Aurora, Neo Retros, Sztyk, PoliVinyl, Cheapczad i Wiesiek Iwasyszyn. Koncert wydano w 2015 roku w formie dwupłytowego albumu w ilości 1000 egzemplarzy.
I jeszcze na koniec – spróbowaliśmy dociec - co oznacza słowo AYA? Podobno według mitologii ałtajskiej (i tureckiej) jest to określenie oznaczające dobrego ducha - w Ałtaju jest miasto o takiej nazwie. Na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Azji było to także kobiece imię, które tłumaczy się jako piękna… (LINK).
*zdjęcia muzyków pochodzą głównie z ich profilów w mediach społecznościowych.
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz