czwartek, 23 listopada 2023

Oko Johna Lennona, czyli wszystkie mozaiki wielkiego Beatlesa

W 1964 roku, u szczytu Beatlemanii, John Lennon i jego ówczesna żona Cynthia kupili rezydencję w zielonej enklawie St George's Hill w Kenwood w Surrey w Wielkiej Brytanii. Była to ogromna posiadłość, ale małżeństwo z zapałem ją urządzało, ozdabiając wieloma dziełami sztuki zakupionymi od studentów Liverpool College of Art. Odkryty basen udekorowali zamówioną przez Johna dużych rozmiarów mozaiką, z motywem błyszczącego oka tzw. Psychedelic Eye, które spoglądało w górę ze ściany, na której zostało umieszczone. Mozaikę tę w 1965 roku wykonał Joseph Ritrovato, mistrz glazurnictwa, który również samodzielnie ją zainstalował.

Fanów The Beatles na pewno zelektryzuje informacja, że po wyprowadzeniu Lennona z Kenwood, prawie sześćdziesiąt lat po jej powstaniu, mozaika trafiła na aukcję Bonhams i 29 listopada zostanie zlicytowana (LINK). Mozaika została zaprojektowana prawdopodobnie przez samego Lennona, który opracował także mozaikę do basenu dla George'a Harrisona, była to powiększona wersja scenki z książki Johna In His Own Write (LINK).


Ale mozaika z Kenwood jest znacznie większa niż ta dla Harrisona, jest monumentalna, świadczą o tym jej wymiary 475 cm x 155 cm. Praca składa się 17 000 płytek w kolorach czerwonych, niebieskich, zielonych i białych oraz lustrzanych w obrębie tęczówki, co tworzy psychodeliczny efekt. Kiedy Lennon nie siedział na swoim ulubionym miejscu przy basenie, podobno lubił na nią spoglądać z okna domu, skąd także było ją widać.


W 1968 roku po rozwodzie John i Cynthia sprzedali swój dom w Kenwood ale mozaika pozostała w basenie aż do 1984 roku, kiedy to ówcześni właściciele posiadłości wyjęli ją i poddali konserwacji. W następnym roku panel został wystawiony publicznie podczas Festiwalu Ogrodniczego w Royal Festival Gardens w Liverpoolu (wraz z napompowaną żółtą łodzią podwodną), po czym wrócił od ogrodu wilii, gdzie można było go oglądać aż do 2002 roku, zanim obecni właściciele nie kupili go w 2011 roku.


Mozaikę kilkakrotnie prezentowano w muzeach, od Muzeum w Liverpoolu w 2002 roku po Beatles Story w roku 2008. Została także pokazana w 2016 roku w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta - tam oko z mozaiki witało wchodzących widzów wystawy.


Stylistyka mozaiki według znawców nawiązuje do sztuki psychodelicznej lat sześćdziesiątych i pokazuje gust Lennona, który zaprosił  słynny kolektyw artystyczny The Fool do pomalowania swojego białego pianina w pstrokate ornamenty. Mozaikę można zobaczyć na licznych fotografiach Johna ukazujących muzyka przy basenie. Zostały one wykonane w dniu 29 czerwca 1967 roku przez Johnny’ego Dean i Leslie Bryce - fotografów i dziennikarzy z The Beatles Monthly. John i Julian Lennonowie zostali wtedy sfotografowani w domu i wokół niego, zrobiono im także kilka ujęć przy basenie.


Tak więc za niedługo mozaika zamontowana na sześciu tablicach ze sklejki i oprawiona w drewnianą ramę znajdzie nowego nabywcę. Kim on będzie, dowiemy się wkrótce.

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz