Wydawałoby się, że muzycy punk-rocka i rocka alternatywnego nie mają sprecyzowanych poglądów lub też, że są raczej lewicowi, skoro ich twórczość jest wyrazem buntu przeciwko otaczającej rzeczywistości. Tymczasem sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. W 1976 r. Eric Clapton zmienił koncert w Birmingham w wiec antyimigracyjny, wzywając fanów do oddania głosu na Enocha Powella, bo jedynie to może spowodować usunięcie obcokrajowców, usunięcie krwiopijców, usunięcie kozłów. Phil Collins przyrzekł opuścić Wielką Brytanię, jeśli Partia Pracy wygra wybory w 1997 roku, a w USA The Killers' Brandon Flowers poszli na kolację z Mitt Romney’em, republikańskim kandydatem na prezydenta w 2011 r.
Również wokalista Joy Divison, Ian Curtis pomógł Margaret Thatcher wygrać wybory, bo zagłosował na konserwatystę w 1979 roku, podobno, według sfilmowanej biografii Antona Corbijna, w proteście przeciwko labourzystowskiemu rządowi Jamesa Callaghana (TUTAJ). W ten sposób manifestacja Curtisa, który chodził po Macclesfield w kurtce z napisem HATE namalowanym na plecach, nabiera dodatkowego znaczenia.
Deborah Curtis napisała w swoich wspomnieniach, że jej mąż nie tylko nie był przeciwnikiem Torysów Margareth Thatcher w 1979 r. ale po tym gdy na nich zagłosował nalegał, aby zrobiła tak samo, ponieważ nie zamierzał pozwolić swojej żonie by ta zmarnowała swój głos wybierając inaczej niż on.
W późniejszym wywiadzie z 2008 roku zauważyła, że Ian uważał, że Margaret Thatcher jest fantastyczna (TUTAJ). Podobno także nie tylko głosował na konserwatystę w 1979 r., ale przekonał liberalnego kandydata, by w tym celu podwiózł go do lokalu wyborczego…
W każdym razie wybory, które odbyły się w czwartek 3 maja 1979 r., trzy miesiące przed wydaniem pierwszego albumu Joy Division zmieniły Wielką Brytanię. Odsunięty od władzy James Callaghan z Partii Pracy przeszedł do opozycji na długie lata, a zwycięstwo Partii Konserwatywnej było pierwsze z czterech kolejnych tej Partii, dzięki którym Margaret Thatcher stała się pierwszą kobietą Premierem w rządzie Zjednoczonego Królestwa i Europy. W okręgu Macclesfield wygrał wtedy Sir Nicholas Winterton, który pozostał posłem Izby Gmin aż do 2010 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz