niedziela, 29 lipca 2018

Na półrocze naszego bloga - z mojej płytoteki: Closer to the Unknown - unikalny bootleg z nieznanymi wersjami utworów Joy Division


Jesteśmy w sieci już pół roku! Codziennie dostarczamy autorskich informacji o muzyce i ogólnie sztuce chłodnofalowej. Obserwujcie nasz blog, polecajcie w mediach społecznościowych i komentujcie, ale co najważniejsze - czytajcie nas, jak długo starczy nam wszystkim sił. O to Was wszystkich, drodzy czytelnicy prosimy.
  
Niedawno opisywaliśmy (TUTAJ) niesamowitą historię obrazu Arnolda Böcklina pt. Wyspa Umarłych (jedna z wersji tego dzieła pokazana jest na ilustracji powyżej). Obraz ten został wykorzystany w 2004 roku przez wytwórnię Heart and Darkness Records na okładce bootlega Joy Division pod tytułem Closer to the Unknown, o którym dziś piszemy. Oczywiście jest to wytwórnia krzak, zawiązana tylko po to, aby wrzucać na rynek bootlegi jednego  zespołu (jak dotychczas w liczbie dwóch LINK). Swoją drogą nie od dziś wiadomo, że za niektórymi z tych wytwórni kryją się ludzie dawniej związani z zespołem, i jak to napisała w swojej książce Deborah Curtis: reszta to jest tylko biznes

Płyta być może nie byłaby warta uwagi, gdyby nie kilka szczegółów. Po pierwsze dwa znakomite obrazy na awersie i wnętrzu wkładki w CD:



Oba są autorstwa symbolisty Arnolda Böcklina - ten z drugiej strony zatytułowany jest Święty gaj. Myślę, że przyjdzie jeszcze czas na dokładniejszy opis tego dzieła. Odnośnie warstwy artystycznej to jeszcze nie wszystko. Zaskakuje sam dysk ze srebrną naklejką, pokazującą fragmenty Ciała Chrystusa - obrazu Franza von Stucka (1863-1928). Warto nadmienić, że obraz ten czasem w internecie niektórzy nazywają Pietą, ale to nie jest nazwa prawidłowa. W Piecie Maryja zawsze trzyma martwe ciało Chrystusa, a przynajmniej leży on na jej kolanach. Symbolicznie jest to odniesienie do przedstawień Madonny z Dzieciątkiem. Tu jest po prostu Maryja z martwym ciałem Chrystusa, tak też obraz jest podpisany na płycie - Ciało Chrystusa - Leichnam Christi. Jeszcze precyzyjniej jest to typ Chrystusa w Grobie. Jak to odczytywać? Temat Chrystusa w Grobie jest ewidentnym nawiązaniem do okładki Closer, o czym pisaliśmy TUTAJ.


 Oto dysk:


Naklejka wykonana jest specjalną techniką przypominającą miedzioryt, stąd rozpraszanie światła i trudność z wykonaniem zdjęcia. 

Co do muzyki, to bootleg jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze - zawiera chronologicznie ustawiony zestaw piosenek Warsaw a później Joy Division. Po drugie - kilka utworów jest w mniej znanych wersjach (jak choćby Warsaw w wersji z Arrow Studio w Manchesterze, zarejestrowany 4.05.1978 roku). 

Jednak absolutnym rarytasem na tej płycie jest wersja Atrocity Exhibition, posiadająca na bootlegu tytuł Atrocity. Pochodzi ona z Pennie Sounds Studios w Oldham i zarejestrowana została 4.06.1979 roku. Nie tylko różni się od wersji znanej z Closer pod względem tekstu, ale i muzycznie. Swoją drogą, po jej wysłuchaniu i porównaniu z wersją z Closer przychodzi refleksja, jakie to perełki z piosenek Joy Division robił realizator nagrań Martin Hannett, o którym pisaliśmy już wielokrotnie (TUTAJ).   

Pełen zestaw utworów, oraz rewers pudełka zawierającego CD przedstawimy poniżej:

      
Płyta jest białym krukiem, nie ma jej na YouTube i z tego co się orientuję, zdobycie jej graniczy z cudem. Tak jak to zwykle jest z bootlegami. Na opis kolejnych z nich przyjdzie w tej rubryce jeszcze czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz