czwartek, 8 listopada 2018

Dave i Ross Rheaume: spędziliśmy połowę dzieciństwa w śniegu i ciemności - genialne obrazy braci z Kanady

Bracia Dave i Ross Rheaume są ilustracją amerykańskiego mitu o tym, że każdy może być tym kim zechce, oczywiście o ile tego pragnie. Urodzeni w rodzinie o korzeniach indiańskich, spędzili dzieciństwo na północy Kanady w North Battleford w Saskatchewan.  W 1979 r. Ross przeniósł się do Toronto, by założyć zespół rockowy Roman Gray ze swoim najlepszym przyjacielem Davidem Smithem, a Dave po ukończeniu college rozpoczął pracę w miejscowej telewizji, gdzie przez trzydzieści lat pracował najpierw jako montażysta a potem reżyser. Jednak obaj bracia od najmłodszych lat pasjonowali się sztuką.  

I po 30 latach zajęli się malowaniem. W zasadzie są samoukami. Ich obrazy są niczym ilustracje bajek, może dlatego, że ukazują świat miniony, znany z kart książek, z obrazów czy starych filmów. Przypominają te opowieści z dzieciństwa, rozpoczynające się od zdania dawno, dawno temu… I niczym w baśniach Andersena, dziejąc się głownie zimą. Dave tak to tłumaczy: Dorastałem w Ottawie, co oznacza, że spędziłem połowę mojego dzieciństwa w śniegu i ciemności. Uwielbiam zimę i jej biały płaszcz, stłumioną ciszę śnieżnej zimowej nocy. Kiedy myślę o byciu dzieckiem, a miałem bardzo szczęśliwe dzieciństwo, myślę o śniegu. Z autopsji wiem, jak wyglądają zimowe dni i noce, gdy niebo jest całkiem jasne w śnieżną noc, jak płatki migotają, gdy przelatują obok latarni ulicznych, i pamiętam obietnicę ciepła i komfortu, która spełnia się gdy w końcu docieramy do domu. Jest w tym historia. Kiedy maluję śnieg, próbuję przypisać mu temperaturę: "jest 2 stopnie powyżej zera, a mgła zaczyna się podnosić" lub "jest o jeden stopień niżej i śnieg pozostaje na ziemi, ale topnieje na ulicy". Myślę, że z tego powodu otrzymuję komentarze od ludzi o tym, że spędzali noce "dokładnie w taki sam sposób jak na obrazie.
 
Zobaczmy zatem owe zimowe obrazy Dave’a ułożone w rytm muzyki Ravela


Oprócz nich maluje również pejzaże miejskie z różnych stron świata, które zwiedził. Z podróży po Europie i Polsce zrodził się ten obraz:

Tematem jego dzieł są głównie miasta. Na jego obrazach widzimy stare samochody, konie, ludzi odzianych w ubrania z k. XIX w. lub z okresu międzywojennego, którzy niespiesznie gdzieś zdążają, zazwyczaj uchwyceni od tyłu, jak gdyby artysta stał w oknie czy drzwiach jednego z domów i patrzył za nimi… To beznamiętne obserwowanie świata i potem przenoszenie go na płótno jest podobne do podpatrywania miejskiego krajobrazu zarejestrowane w obrazach Edwarda Hoppera, o którym pisaliśmy TUTAJ


Dave odniósł sukces. Swoje dzieła wystawiał na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych przede wszystkim w Ottawie. Kilka jego obrazów zostało sprzedanych do prywatnych kolekcji w Kanadzie, USA i Europie (jego obrazy można zobaczyć TUTAJ).
 
Ross natomiast malował przez całe życie. Zespół, który powstał z duetu, który stworzył ze Smithem, na początku odnosił sukcesy i szybko stał się jednym z najbardziej znanych kanadyjskich zespołów lat 80. Wykonywana przez nich mieszanka muzyki elektronicznej i new wave przyniosła im kontrakt z nowojorską wytwórnią Relativity Records. W 1982 r. wydali dwupłytową EP-kę Roman Grey, a ich piosenka Look Me In The Eyes zdobyła we Włoszech nawet pierwsze miejsce na liście przebojów. Potem, w 1984 r., wydali jeszcze jedną EP-kę: Body Shock a w 1988 r. album Edge of the Shadow. I na tym niestety zakończyła się ich działalność. 

Później przez wiele lat Ross podróżował po całym świecie zajmując się realizacją dużych projektów budowlanych na Bliskim Wschodzie, z przerwą na budowę domu w  Alanis Morissette w Ottawie. W czasie swoich podróży i nadal malował i sprzedawał swoje prace. Wrócił ostatecznie do Kanady w 2005 roku i wtedy postanowił poważniej zająć się sztuką. Dlatego ukończył wydział artystyczny w Ottawie, na którym studiował muzykę, sztukę i architekturę. W 2008 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę artystyczną Ottawa Art Expo, której jednym z zadań są coroczne wystawy obrazów. Poza tym współpracuje z wieloma galeriami.  

Spędzone na północy lata dzieciństwa i opowieści ojca o ich pochodzeniu a także przyjaźń Lois Riel (pierwszym Indianinem w Parlamencie kanadyjskim) i studiowanie historii rodzinnych zaszczepiły Rossowi głęboką wiarę w moc opowiadania historii. Jest to wiara, którą dzieli ze swoim bratem Dave’m Rheaume oraz z siostrzenicą Amandą Rheaume, która jest piosenkarką muzyki folk (LINK). W 2009 roku Ross i Dave założyli grupę artystyczną North Light Artists Group, aby promować swoje pomysły i opowiadać historię poprzez malarstwo…
 
Popatrzmy teraz na obrazy Ross’a, wykonane na podstawie archiwalnych zdjęć i rycin. Są niczym dzieła jaskiniowca, który opisuje ważne zdarzenie za pomocą farb i pędzla. Jest w nich naiwność samouka, lecz także rozmach i odwaga, którą daje tylko talent i umiejętności:





Może faktycznie można wszystko osiągnąć, jeśli tylko się tego bardzo pragnie? Lecz wydaje się, że jest to możliwe tylko za górami, za lasami, za wielkim morzem...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz