wtorek, 19 lutego 2019

Sensacja - podjęto uchwałę o odbudowie The Factory Manchester

Gmach Muzeum Nauki i przemysłu w Manchesterze (Museum of Science and Industry), które otwarto w zespole stacji pierwszej pasażerskiej linii kolejowej łączącej Liverpool z Manchesterem, z 1830 roku,  kryje w swoim wnętrzu niesamowitą kolekcję. Są to przedmioty i elementy wymontowane i przeniesione z budynku znanej wytwórni płytowej Factory Records.  Czym była Factory Records nie da się opisać w kilku zdaniach (my pisaliśmy o niej TUTAJ), dość stwierdzić tyle, że umieściła Manchester na muzycznej mapie świata. 

Ogromna ilość eksponatów, które udało się uratować po zamknięciu wytwórni nie da pokazać na jednej wystawie, tym bardziej, że Muzeum prezentuje przede wszystkim zabytki techniki o dużych gabarytach związane z historią przemysłu w Manchesterze, takie jak np: parowozy czy wielkie maszyny włókiennicze.
Aby zaspokoić potrzeby swoich widzów, Muzeum organizuje co jakiś czas nową ekspozycję, zmieniając wystrój sal i prezentując okruchy historii Factory Records, klubu Hacienda i Dry Bar. Zmiany następują co miesiąc, zgodnie z przyjętym kluczem, którym jest temat wystawy. Oscylują one wokół motywów, które określono hasłami: żywność i napoje, członkostwo i noce, oraz koktajle. 

Instytucja podeszła ambitnie do sprawy i zleciła w 2016 r. firmie Petera Saville'a, o którym pisaliśmy TUTAJ, grafika i współzałożyciela Factory Records, wykonanie produktów, które mogą promować placówkę oraz niektórych elementów jej współczesnego wystroju.

Do tych pierwszych zaliczamy zestaw laboratoryjnych kolb, które można nabyć w sklepiku muzealnym. Zdobione są charakterystycznym motywem ukośnych pasów, będących rozpoznawalną marką Factory i Haciendy, a także w pewien sposób wiążących się z Manchesterem, który w swoim herbie również ma ukośne paski, w aluzji do trzech rzek przepływających przez miasto - Irwell, Medlock i Irk. Motyw pasków stał się teraz logo Muzeum, które wyciągnęło z archiwów przykłady podobnych projektów. Wśród nich są menu koktajlowe oraz innych plakietki z tym znakiem.


Muzeum cały czas wzbogaca swoje zbiory, całkiem niedawno kupiło oryginalne drzwi z Factory:
Na ich wzór Walker Simpson, architekt który podjął się w 2017 r. przebudowy Muzeum, we współpracy z Peterem Saville'em zaprojektowali nowe bramy wjazdowe. 

W założeniu postawiono sobie za cel nawiązanie do przemysłowej przeszłości miejsca oraz użycie charakterystycznego ukośnego paska. Efekt wyszedł zgodny z zamierzeniami:
Mimo bogatego zbioru rzeczy z Factory, widzowie wychodzą z Muzeum nieco rozczarowani, bo niewiele z nich jest pokazanych na stałej ekspozycji. Do większości nich dostęp jest możliwy tylko po wcześniejszym umówieniu. Można tego dokonać pod adresem: TUTAJ, we wtorki i środy, z co najmniej pięciodniowym wyprzedzeniem, a zgoda na wizytę w archiwum jest uzależniona w dodatku od dostępności pracowników, przy czym Muzeum deklaruje, że odpowie już w przeciągu 20 dni roboczych...
 
To wszystko brzmi nieco zniechęcająco, jednak plany miasta są ambitne. W 2016 r. Rada Miejska podjęła uchwałę o Rewaloryzacji Factory Manchester. Sprowadzają się one do budowy ogromnego centrum kulturalno - oświatowego na gruntach Granada TV, przylegających do Muzeum. Wstępne szacunki określały zakończenie inwestycji na jesień 2019 r. (tekst uchwały jest TUTAJ). 

Teraz otwarcie nowej instytucji planuje się w 2021 r.  Zaprojektowana ogromnych rozmiarów struktura, składająca się z części szklanych, betonowych i z czerwonej cegły, będzie dysponować wielką salą audiowizualną na 7000 osób.
Koszt budowy i pełnego wyposażenia The Factory Manchester szacowany jest na 130 milionów GBP. Mieścić się tam będzie Międzynarodowy Festiwal Manchester. Może wtedy, w tak gigantycznym gmachu, uda się pokazać wszystkie historyczne eksponaty po TEJ, znanej fanom Manchester Sound, wytwórni Factory Records

U nas brzmienie Factory dostępne jest bez żadnej odbudowy. My niczego nie burzyliśmy, żeby potem odbudowywać, bo po jakiego wała? 

Poza tym nie stać nas na to, żeby cokolwiek burzyć,  bo działamy za darmo, czyli kompletnie for free

Dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz