Dzisiaj chcemy zwrócić uwagę naszych czytelników na Yello, szwajcarski duet złożony z dwóch muzyków: Borisa Blanka (prawdziwe nazwisko Boris Leibovich Blank, ur. 1952) i Dietera Meiera (ur. 1945 r.). Obaj określani są pionierami muzyki elektronicznej, a grają jej swoistą odmianę, tzw. electro-pop. Na scenie są już od ponad 40 lat, ich pierwszy singiel IT Splash pochodzi z 1979 roku, lecz największy rozgłos zawdzięczają singlom Oh Yeah i The Race. Ostatnie płyty Dietera Meiera i Borisa Blanka to Toy z 2016 roku i… Point z tego roku, czyli z 2020.
Na przełomie sierpnia i września na oficjalnym kanale YT pojawiły się klipy zespołu z najnowszymi singlami, pochodzące z tego najnowszego krążka.
Waba Duba
i wideo z serii Visuals on Point z piosenką Way Down
Obaj muzycy nic nie stracili ze swojego zapału a nowe nagrania przesycone są radością tworzenia znaną z poprzednich albumów. W jednym z wywiadów Blank porównał proces powstawania muzyki do malowania obrazów a powstawanie albumów do składania wystaw: Gdy mam już 60 czy 70 nowych dzieł, zadaję sobie pytanie: które z nich powinny trafić na wystawę? Które z nich połączyłyby się zgrabnie w spójny album? (LINK).
Obaj są bardzo różni, pochodzą z kompletnie innych środowisk (Blank nie ma wykształcenia muzycznego, był kierowcą ciężarówki, Dieter Meier jest synem bogatego prawnika, sam był bankierem a zarazem hazardzistą) lecz powiązała ich muzyka. Wydaje się jednak, że Meier ma znacznie szersze zainteresowania. Wyreżyserował kilka filmów, z których najważniejszym jest The Lightmaker z 2001 roku, nakręcony na początku lat 90 z udziałem polskich aktorów i muzyków. Koproducentką filmu była Małgorzata Potocka (partnerka Grzegorza Ciechowskiego), a główną rolę zagrał Zbigniew Zamachowski. Jest to mroczna historia skrzypka, który by odnaleźć ukochaną, wyprawia się do Podziemnego Królestwa Cieni (trailer jest TUTAJ). Film dość długo leżał w magazynie, bo Meier nie by z niego zadowolony, jednak po dłuższym czasie wydobył go i dokończył. Dla nas obraz ten jest o tyle istotny, bo przez Małgorzatę Potocką muzyk nawiązał współpracę z Grzegorzem Ciechowskim.
Meier zapoznał Ciechowskiego z niemiecką wokalistką polskiego pochodzenia Moną Mur (naprawdę nazywa się Sabina Bredy, jej rodzice są Polakami). Nagrany przez Ciechowskiego w 1990 roku materiał na płytę zatytułowaną Warsaw był bogatym projektem, usłyszymy na nim partie nagrane nawet przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego. Produkcją albumu zajął się Dieter Meier. Pojawił się on dopiero w 2015 roku… (LINK). Współpraca z Meierem była dla Ciechowskiego bardzo ważna, skoro tak ją podsumował po latach w jednym z wywiadów: Yello o wiele, wiele lat wyprzedzało całą Europę. Meier i Blank uprawiali muzykę samplerową i komputerową już dziesięć, piętnaście lat temu. Dokonania tego typu siłą rzeczy muszą kojarzyć się z Yello. Wydaje mi się, że lekkość, która towarzyszy produkcjom tej grupy, jest czymś, do czego instynktownie dążę, szukając równowagi między płytami Republiki a nagraniami Justyny Steczkowskiej. Do tej lekkości dążyłem, szukając balansu między głosem autorskim a wypowiedziami za pomocą muzyki ludowej (LINK).
Wokalista Yello związany był z Polską jeszcze jednym przedsięwzięciem: w 2013 roku podczas pobytu we Wrocławiu z okazji New Horizons Film Festival na którym pokazano jego The Lightmaker, otworzył restaurację Campo, znajdującą się w kompleksie OVO Wrocław, w której serwuje się steki pochodzące z jego hodowli Ojo de Agua Meier w Argentynie, farmy należącej do muzyka od 1996 r (LINK).
Wydaje się, że brak pośpiechu jest naczelną cechą duetu Yello. Dopiero 26 października 2016 roku zespół dał swój pierwszy koncert, w ramach festiwalu Kraftwerk in Berlin. Od tamtego czasu zespół zagrał jeszcze 11 koncertów, a ostatni z nich miał miejsce 9 grudnia 2017 roku w niemieckiej Kolonii… Jak widać mimo że późno, zdążyli obaj ze wszystkim.
Co jeszcze można dodać? Może jeszcze to, że Meier jest ojcem pięciorga dzieci: Eleonore, Sophie, Anna, Francis i Christopha oraz że mieszka teraz w Zurychu ze swoją drugą żoną Monique. Christoph von Tetmajer (ur. 1967), najstarszy z jego dzieci (jego matką jest Sylvia Tetmajer von Przerwa) także mieszka w Zurichu i również jest artystą (LINK).
Blank, oprócz gry w Yello komponuje również i produkuje muzykę solową głównie na potrzeby przemysłu filmowego i telewizyjnego. Jego solowy projekt instrumentalny opatrzony jest nazwą Avant Garden (LINK). I także mieszka w Zurychu, z żoną i córką Olivią.
Wkrótce opiszemy losy innych gwiazd z dawnych lat. Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz