Dzisiaj pora na mroczne i klimatyczne kreacje fantasy autorstwa Artema Demury, niezależnego artysty cyfrowego i grafika mieszkającego w Sankt Petersburgu w Rosji. Jak to zwykle bywa w przypadku rosyjskich twórców, prawie nic o nim nie wiadomo. Artysta sam nie podaje (prawie) żadnych informacji o sobie, a i ci, którzy gdzieś o nim piszą, czy też prezentują jego sztukę, nie są zainteresowani jego życiem.
Z tego co udało nam się ustalić to ukończył kierunek o nazwie Concept-art for animation film na СПБГУ, czyli Санкт-Петербургский государственный университет (Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu). Po studiach rozpoczął pracę ilustratora w Suricate Games, następnie w Bitbox, niezależnym studio tworzenia gier komputerowych, założonym przez programistę Vladimira Piskunova, brał także udział w realizacji projektów Life is Feudal – pracował przy powstaniu takich gier jak Mortal Shell i Call to Adventure - ale w ostatnim czasie działa jako wolny strzelec.
Artysta wydaje się być zatem bardzo młodym twórcą, jednak obdarzonym potężną wyobraźnią, co w połączeniu z pracowitością skutkuje ogromną ilością kreacji. Jedne podobają się nam bardziej, inne są także ciekawe, lecz trącą takim patosem, że nadaje im to rys nieszczerości, a to zbliża je do kiczu. Ale to oczywiście subiektywna opinia. Aby zademonstrować ogromny talent artysty pokażemy tylko kilka jego prac. Takich, z których niejedna galeria zrobiłaby dobrą wystawę przyciągająca wielu widzów. Inne prace można obejrzeć na jego stronie internetowej, przez którą można się także skomunikować z malarzem (TUTAJ).
Jak widzimy Demura potrafi tworzyć obrazy, które są pełne smutku, grozy, melancholii, nostalgii… Spowija je mgła lub zmierzch, a widz w nich spogląda na świat nie ze znacznej wysokości, z szerokiej perspektywy wysoko, przez co prezentowany mu krajobraz ukazany jest przy pomocy świetnie wyprowadzonych skrótów.
Mistyczne malarstwo Demury po prostu musiało zwrócić uwagę muzyków i tak jego ilustrację trafiły na okładki płyt, lecz zawierającą muzykę szczególną, z nurtu określanego mianem Epic Black Metal. Wydaje się, że stale współpracuje z muzykiem o pseudonimie Ash, multiinstrumentalistą i liderem moskiewskiej grupy Sickle Of Dust bo jego prace są na okładkach wszystkich (trzech) albumów zespołu: Between the Worlds (2017), In the Wake of the Night (2019) i the Shores of Sunrise (2020). Grafiki Demura znalazły się również na okładkach albumów innych rosyjskich zespołów, takich które grają podobną muzykę: Neutral, Nyctophobia, Argesk, Makbet, czy Malist.
Jeśli należysz do osób, które kochają mroczne opowieści lub po prostu ponure, mistyczne obrazy, to prace Artema Demury przypadną Ci do gustu. Podobnie jak i muzyka, którą ilustrują.
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz