wtorek, 29 czerwca 2021

Sztuka w sieciówce

Sztuka przez stulecia wyznaczała standardy piękna, a jej twórcy inspirowali się biblijnymi opowieściami, mitologią grecką i rzymską, ludowymi legendami i poezją. A gdyby ci sami artyści dzisiaj mogli ponownie namalować swoje obrazy? Pewnie tak samo, jak kilkaset lat temu, również osadzaliby akcję pośród współczesnych realiów, ale w supermarkecie, pubie, biurze, w metrze i w modnych restauracjach typu fast food. 










Na ten pomysł wpadło wielu artystów, wśród nich  Alexey Kondakov, którego prace zostały wystawione na w europejskich galeriach, m. in. w Neapolu. Pokażemy zatem najpierw jego obrazy a potem innych, wśród których są Hayati z Cypru,  Alla Mingalёva z Ukrainy, Tony Futura z Niemiec oraz nieznani nam z nazwiska twórcy, których dzieła krążą niepodpisane w Internecie. Prezentowana seria obrazów zestawia więc postacie znane z historii sztuki z aktualnymi krajobrazami i scenami. Mamy sztukę, żeby nie zabiła nas prawda zauważył Nietzsche. Ta bez słów przekazuje trudne problemy, lecz z ironią, poczuciem humoru oraz dystansem. 











W znacznej większości przypadków mamy do czynienia z fotomontażem, w którym autor manipulując obrazem dokonuje transformacji czasu i przestrzeni. Zaglądamy więc w wizję rozgrywającą się obrębie tego samego obrazu, lecz złożonego z wielu rzeczywistości, w którym współistnieje świat alternatywny z realny, w sposób nieprzewidywalny i nieoczekiwany. I tak piękno i harmonia doskonałego świata, jakim jest świat sztuki posługuje się w naszej rzeczywistości satyryczna manipulacją. 

Wśród przekształconych dzieł sztuki najczęściej możemy dostrzec Mona Lisę Leonardo da Vinci, Dziewczynę z perłą Jana Vermeera, Wenus Sandro Botticellego, Śmierć Marata Jacques-Louis Davida i wiele, wiele innych… Można potraktować powyższe obrazy jako quiz z malarstwa, ze znajomości sztuki, z czego nasi czytelnicy wyjdą obronną ręką…

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz