sobota, 30 października 2021

Co się dzieje z nimi dzisiaj: Tysiąc wcieleń Petera Gabriela

Peter Gabriel (ur. 1950 r.), jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków świata (głównie przez zespół Genesis), ostatnio w wywiadzie dla włoskiego magazynu Specchio zapowiedział wydanie nowego albumu studyjnego. Ma on zawierać aż 17 nowych utworów i tylko nie wiadomo kiedy pojawi się na rynku (LINK). Ostatni studyjny album Petera Gabriela zatytułowany po prostu Up ukazał się w 2002 roku.


Jaki będzie ten długo oczekiwany materiał? Sądząc z działalności muzyka, możemy spodziewać się nie lada niespodzianki. Po rozstaniu z Genesis zajął się tworzeniem muzyki filmowej oraz rozmaitymi przedsięwzięciami audiowizualnymi. Swój czas poświęcał także działalności charytatywnej oraz wspieraniu ważnych inicjatyw pokojowych. Niejako w konsekwencji do tamtych działań prowadzi i rozwija festiwal WOMAD (World of Music, Arts and Dance), założony w 1980 roku, którego efektem są albumy zawierające muzykę artystów pochodzących z różnych zakątków świata. Wprawdzie edycja w zeszłym roku nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19, a tym roku także została odwołana, co było bardzo bolesne i groziło bankructwem imprezy, jednak festiwal powróci w roku przyszłym (LINK).

Społeczne zaangażowanie muzyka być może spowodowane jest względami rodzinnymi. Jego ojciec Ralph był inżynierem elektrykiem oraz wynalazcą, który dojeżdżał do pracy do Londynu (rodzina mieszkała na farmie mlecznej w Woking w hrabstwie Surrey), podczas gdy pracownicy doglądali gospodarstwa. Matka Petera, Irene pochodziła z bardzo muzykalnej rodziny i grała na pianinie. Peter uczęszczał więc na lekcje gry na fortepianie. W rezultacie umie grać nie tylko na klawiszach, ale także na flecie poprzecznym, flecie prostym, perkusji i harmonijce ustnej. 

Jego ulubionym piosenkarzem od czasów nastoletnich jest Otis Redding, którego utwory stały się inspiracją jego największego przeboju Sledgehammer, który stał się hitem numer jeden w USA,  a teledysk do niego jest najczęściej odtwarzanym w historii MTV.


Kariera Petera Gabriela ciągle rozwija się, choć gdybyśmy chcieli ją ukazać w formie graficznej, to zarówno jej tempo jak i poszczególne momenty mogłyby nadać jej kształt sinusoidy. Za to sceniczne wcielenia piosenkarza przypominają pomysły Davida Bowie. Tak samo muzyk zmienia swój wygląd. Zaczęło się od snutych przez niego opowieści, którymi zabawiał publiczność podczas przerw spowodowanych strojeniem instrumentów czy awarią sprzętu. Później zaczął występować w fantazyjnych kostiumach, z których najbardziej sensacyjna była charakteryzacja na Slippermana, wymyślona do piosenki The Colony of the Slippermen, która pojawiła się na albumie Genesis  The Lamb Lies Down.

Peter Gabriel stał się sławny dzięki Genesis, jednak nazwanie go gwiazdą muzyki pop byłoby sporym nieporozumieniem. Jest z krwi i kości Anglikiem, który po zakończeniu współpracy z tym zespołem rozpoczął udaną karierę solową. Do tej pory wydał 11 albumów, z których największy komercyjny sukces przyniósł mu So wydany w 1986 roku, okazał się on światowym hitem i otrzymał nagrodę British Phonographic Industry Award. Poza tym stworzył muzykę do trzech filmów: Ptaśka z 1985 r. (opisaliśmy ten film TUTAJ) Ostatniego kuszenia Chrystusa (The Last Temptation of Christ) z 1989 r.,Long Walk Home z 2002 r., a ostatnio pracuje nad planem stworzenia usługi przesyłania strumieniowego dla digital medicine oraz jest członkiem organizacji Interspecies Internet. Jest to multidyscyplinarny, globalny think-tank mający na celu wspieranie badań nad komunikacją międzygatunkową, zrzeszający 4500 członków. 

Podstawowym założeniem Internet Interspecies jest możliwe przekształcenie sygnałów dźwiękowych wydawanych przez jeden gatunek w sygnały odbierane przez inny… Co roku osoby współpracujące ze sobą w tej sprawie, biorą udział w konferencji oraz w warsztatach naukowych  (jedno z takich spotkań zarejestrowano TUTAJ).

Oprócz tego Peter Gabriel poprzez swoją wytwórnię Real World promuje muzykę WOMAD oraz inne inicjatywy (LINK), w tym piosenki, którymi chce zmienić świat na lepszy. Jest członkiem Amnesty International. Napisana przez niego w 1980 roku piosenka Biko o Stevenie Biko południowoafrykańskim działaczu, walczącym z apartheidem w RPA spowodowała sankcje rządu tego kraju, który zakazał odtwarzania  wszelkich nagrań Gabriela. Zakaz został zniesiony dopiero po upadku apartheidu. 

W 2019 roku poparł kontrowersyjną (i nieudaną) petycję zapoczątkowaną przez Rogera Watersa z Pink Floyd, mającą za cel odebranie Izraelowi prawa do organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji z powodu konfliktu z Palestyną

Czemu przypisać tak szeroką aktywność piosenkarza? Niektóre źródła podają, że cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. Ale czy temu możemy przypisać jego kreatywność? Nam trudno orzec, czy jest to prawda… 

W tym miesiącu (dokładnie 21 października) muzyk ze swoją córką Anną Gabriel gościł we Włoszech na premierze jej albumu fotograficznego EYE D.  LINK i LINK.  Książka zawiera zdjęcia oczu czołowych gwiazd filmu i muzyki (LINK). Para podpisywała publikację w Fondazione Sozzani, po czym następnego dnia wzięła udział panelu w Santeria Toscana z Carlo Massarini i Marco Zatterinem (krótka relacja z tego wydarzenia jest TUTAJ.


I tak doszliśmy do informacji o osobistym życiu muzyka: z pierwszą żoną Jill Moore, córką Lorda Moore z Wolvercote, ma dwie córki, wymienioną Annę-Marie, ur. w 1974 r., która jest fotografem i Melanię, ur. 23 sierpnia 1976 r. Para rozstała się w 1987 r. 

Drugą jego żoną jest Meabh Flynn, technik muzyczny i filmowiec (zrealizowała w 2004 roku filmy dokumentalny: Growing Up on Tour: A Family Portrait). Ma z nią dwóch synów: Izaaka ur. w 2002 r. i Luca ur. w 2008 r. 

W 2018 roku u żony Gabriela zdiagnozowano chłoniaka i rokowania były bardzo złe. Muzyk poprzez Google znalazł informację o pionierskich metodach leczenia tej postaci raka przy pomocy komórek macierzystych. Chora poddała się takiemu leczeniu z pozytywnym skutkiem. Cudowne wyzdrowienie jego żony zainspirowało Gabriela do stworzenia platformy The Tap (w stylu iTunes), która pozwala różnym lekarzom monitorować stan pacjenta, w chorobach takich jak rak, choroba serca lub udar, z ich domu. W celu rozpropagowania swojego pomysłu wziął udział w konferencji naukowej organizowanej przez Watykan i spotkał się z papieżem Franciszkiem (LINK).



Artysta mieszka w starym młynie Box Mill hrabstwie Cheshire, przy którym działa także studio nagrań oraz prowadzona przez niego wytwórnia. W Internecie można zobaczyć prezentację ukazującą jak wygląda (LINK).


Jak mogliśmy się przekonać, Peter Gabriel cały czas rozwija się i zaskakuje nowymi pomysłami. Ma wiele wcieleń, jak liczba strojów w jakich pokazywał się z Genesis.

Ciekawe, co jeszcze nam zaoferuje. Cokolwiek to jednak będzie dowiecie się o tym na pewno na naszym blogu.

Dlatego czytajcie nas-codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz