wtorek, 28 maja 2019

CALM: zanim popełnisz samobójstwo, zadzwoń na infolinę...


Ian Curtis popełnił samobójstwo w 1980 roku. O tym wiedzą wszyscy fani muzyki lat 80. Lecz niewielka ich część wie o tym, że Tony Wilson (pisaliśmy o niem wiele razy TUTAJ) założył w 1997 roku, ze wsparciem Departamentu Zdrowia (NHS), Campaign Against Living Miserably (CALM) organizację charytatywną, której celem było i jest zapobieganie samobójstwom mężczyzn. 

Ten problem w Wielkiej Brytanii jest bardzo poważny, bo według statystyk pierwszą przyczyną zgonu wśród mężczyzn na wyspach, przez rakiem i zawałem serca jest właśnie samobójstwo. Podobna sytuacja ma miejsce w USA - o samobójstwach w tym kraju pisaliśmy TUTAJ
 
CALM najpierw działał poprzez telefon zaufania, aby wkrótce rozszerzyć działalność i próbować dotrzeć ze swoim przesłaniem poprzez różnorodne projekty społeczne. Wśród nich były akcje bilboardowe mają na celu uzmysłowić Brytyjczykom powagę problemu (spośród wszystkich samobójstw w ostatnich latach aż 76 procent zostało popełnionych przez mężczyzn) a także wydanie w 2012 roku przez The Factory Foundation płyty ze składanką utworów najpopularniejszych zespołów new wave, zatytułowanej Thirty One Album. Nagranie skompilował Dave Haslam, Peter Saville (we współpracy z LOVE Creative) odpowiadał za stronę plastyczną wydawnictwa, a Thomas Cockram dostarczył fotografie. 

Zyski z wydania albumu miały umożliwić CALM wprowadzenie krajowej bezpłatnej infolinii przez 24 godziny na dobę, lecz udało się ją tylko (aż) uruchomić ją w godzinach wieczornych i nocnych, od godziny 17.00, w weekendy, czyli w soboty i niedziele oraz w poniedziałki i wtorki (numer infolinii: 0800 58 58 58). 

Między 31 piosenkami na płycie znalazł się utwór The Durutti Column: Requiem Again, na nowo zremiksowane pierwotnie wydane przez Factory Records pod numerem FAC 244

 
oraz nagranie Jez’a Kerr’iego

 
Pełna lista 31 utworów jest TUTAJ. Odpowiedzialni za CALM równolegle powołali partnerstwo na rzecz wsparcia po samobójstwie w skrócie SASP. Jest to sieć grup wsparcia dla osób, które straciły bliskie osoby w wyniku samobójstwa.

Odejście Iana Curtisa najwyraźniej było ogromnym wstrząsem dla Tony’ego Wilsona, który do końca życia pracował dla CALM i tak wyjaśnił motywy swojego zaangażowania w projekt: Najwyraźniej widziałem skutki samobójstwa na przykładzie mojego najukochańszego wokalisty, który tak tragicznie odebrał sobie życie w 1980 roku. Wtedy wydawało się to i wyjątkowe i wyjątkowo okropne; moja praca z CALM pokazała mi, że takie tragedie są zbyt powszechne, prawie codziennie; a w wielu przypadkach wszystko to przez brak tego kogoś na drugim końcu linii telefonicznej.
 
W nawiązaniu do tej szczytnej tradycji, a może przez pamięć o Ianie Curtisie i Tonnym Wilsonie, Peter Hook, który zagra podczas koncertu zatytułowanego Joy Division: A Celebration w O2 Academy Brixton i O2 Apollo Manchester w piątek 15 i sobotę 16 maja 2020 roku, znaczną część zysku z biletów przekaże CALM oraz Stowarzyszeniu Chorych na Epilepsję. Będziemy na koncercie w Manchesterze. Oczekujcie relacji! 
 
Wieloletnia praca CALM przynosi efekty. W 2010 r. liczba samobójstw spadła o 20%, w wszystko to dzięki współpracy organizacji z przemysłem muzycznym, sportowym i rozrywkowym, w wyniku czego CALM może pracować np. w klubach nocnych oraz w miejscach kształtujących postawy społeczne, np.: w radio. Pomysły na dotarcie z przekazem o potrzebie pomocy osobom zagrożonym samobójstwem wyjątkowo mocno wpływają na zbiorową świadomość. Jedną z takich akcji jest Project84 z 2018 r. (strona projektu jest TUTAJ), polegający na ustawieniu na szczycie budynków ITV w Londynie 84 wstrząsających posągów autorstwa Mark’a Jenkins’a przestawiających konkretnych mężczyzn, którzy targnęli się na swoje życie.

Lider projektu, Matthew Smith, sam doświadczył horroru straty, ponieważ jego brat 13 lat temu odebrał sobie życie (więcej TUTAJ). Takich osób uczestniczących w pracy na rzecz CALM jest dużo więcej. I wszyscy mają oni nadzieję, że zapobiegną kolejnym tragediom.
Fundacje, organizacje, my swoje wiemy. Jak ktoś zechce to zrobić, to i tak to zrobi. Nie namawiamy ale i nie zniechęcamy. I tyle. 

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis - tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz