piątek, 31 maja 2019

Umarli wcześnie - mimo tego zostali zapamiętani na zawsze

Niedawno wspominaliśmy 39. rocznicę tragicznej śmierci Iana Curtisa. Odszedł mając zaledwie 23 lata. O nim i o okolicznościach jego śmierci oraz o podobnych przypadkach pisaliśmy wielokrotnie (TUTAJ). I za każdym razem wyrażaliśmy żal. Bo wszystkie te osoby mogłyby dokonać jeszcze wiele, gdyby wszystko potoczyłoby się inaczej. Mimo tego zostali zapamiętani. 

W przeszłości inni genialni twórcy, którzy zmarli przedwcześnie również pozostawili przebogaty dorobek, dorobek tak niezwykły, iż inni czerpią z tego dzisiaj. Zatem po kolei:

Tomasso Masaccio (1401–1428): 27 lat

Nic nie wiadomo o Masaccio, mistrzu florenckim, malarzu wczesnego włoskiego renesansu aż do 1421. Lecz potem, w przeciągu zaledwie siedmiu lat przeobraził sztukę dzięki zastosowaniu, po mistrzowsku, zasady perspektywy linearnej i światłocienia, czyli dramatycznego kontrastu światła i ciemności. Innymi słowy, Masaccio potrafił stworzyć malowidła do złudzenia naśladujące kompozycje trójwymiarowe, jak ma to miejsce we fresku Wypędzenia z Raju (ok. 1427).

Giorgione (1478–1510): 32 lata
 

Słynny i ceniony w swoich czasach, lecz do dzisiaj zachowało się o nim bardzo mało informacji.  Przypisuje mu się malowanie pigmentami, które mieszał z olejem i elastycznymi żywicami na obrazach co dało efekt światła. Pozostawił pięć malowideł, za to wszystkie niezwykłe. Zmarł w wyniku zarazy

Rafael Santi (1487-1520): 37

Malarz i architekt. Urodził się w Wielki Piątek i zmarł w Wielki Piątek. Działał w najważniejszych ośrodkach propagujących kulturę renesansu, na dworach w Urbino, Florencji, w Rzymie za pontyfikatu papieży Juliusza II i Leona X. Żył samym czasie co Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Bramante i tak jak oni poszukiwał ideału piękna. Tworzył arcydzieła, przez długie lata uznawane za najwyższe osiągnięcia sztuki. Był artystą genialnym – jeszcze za życia określanym jako Il divino (boski).

Antoine Watteau (1684–1721): 37 lat


Artysta okresu rokoko. Sławny z powodu Fêtes Galantes, kapryśnych i teatralnych obrazów ukazujących kobiety i mężczyzn śpiewających, tańczących, flirtujących i bawiących się w plenerze. się. Jego fantastyczne, połyskujące kompozycje wywarły istotny wpływ na sztukę, poezję, teatr i modę. Zmarł prawdopodobnie z powodu gruźlicy.

Vincent van Gogh (1853–1890): 37 lat


Van Gogh był artystą, którego prace wyceniane są dzisiaj na dziesiątki milionów dolarów, sam, sprzedał tylko jeden obraz, choć był niezwykle płodnym malarzem (a także interesującym autorem listów). Treść jego korespondencji z bratem zawiera informacje, które zostały wykorzystane do interpretacji dzieła artysty po jego śmierci. Listy dostarczyły również wglądu w emocjonalne zmagania, które ostatecznie doprowadziły go do samobójstwa w wyniku nieumyślnego postrzału.

Georges Seurat (1859–1891): 31 lat
 

Seurat stał się znany ze sprzeciwu wobec sztuki impresjonistów. Jest twórcą neoimpresjonizmu, a jego obraz: Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte (1884-86) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w świecie zachodnim. Seurat wynalazł pointylizm, czyli metodę nakładania farby w postaci małych kropek, aby przez to uchwycić maksymalną koncentrację kolorów. Zmarł nagle, prawdopodobnie z powodu zapalenia opon mózgowych, u szczytu swojej kariery.

Egon Schiele (1890–1918): 28 lat
 

Schiele, który odegrał kluczową rolę w rozwoju austriackiego ekspresjonizmu, odniósł sukces jako artysta, ale nie bez kontrowersji. Wyraźnie erotyczne obrazy artysty wywołały jego krytykę i ostatecznie doprowadziły do aresztowania w 1912 r. Ostatecznie od zarzutów odstąpiono, lecz artysta odtąd tonował swoje prace, które zostały docenione i na wystawie w 1918 roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Jednak kilka miesięcy po wystawie malarz zmarł na grypę hiszpańską.

Amedeo Modigliani (1884–1920): 35 lat
 

Ten słynny włoski portrecista cierpiał na gruźlicę i co gorsza, aby złagodzić ból, nadużywał alkoholu i narkotyków. Kiedy Modigliani zmarł w wyniku zapalenia opon mózgowych, jego kochanka i muza, malarka Jeanne Hébuterne, wyskoczyła z okna swojego mieszkania. Pozostały po nim dzieła sztuki, wieczne w swoim pięknie. 

Yves Klein (1928–1962): 34 lata


Klein, konceptualny i nieco megalomański artysta był przeznaczony do rzeczy wielkich, przynajmniej we własnych oczach. Znany jest zarówno z monochromatycznych obrazów, jak i pomysłowych i prowokacyjnych instalacji, takich jak pokaz 11 płócien pomalowanych na niebiesko, które tytułem nawiązywały do Picassa Monochromatyczne propozycje: niebieski okres. Zrobił także wystawę Pustka, w której pokazał jedynie pustą galerię ze świeżo pomalowanymi ścianami. Takie dzieła performance sprawiły, że niektórzy krytycy nazywają go dziś genialnym prekursorem postmodernizmu. Zmarł nagle po trzecim ataku serca w ciągu dwóch miesięcy.

Wszyscy artyści, których opisaliśmy niezwykle sumarycznie, równie krótko żyli, lecz jakże intensywnie. 

Pozostawili po sobie wielką sztukę oraz ogromny niedosyt i pytanie, czego by jeszcze mogli dokonać gdyby mogli tworzyć jeszcze przez kilkadziesiąt lat…

Czytajcie nas, codziennie nowy wpis - tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz