piątek, 29 listopada 2019

Co się dzieje z nimi: X-mal Deutschland

Zespół  Xmal Deutschland (często pisany jako X-Mal Deutschland) został założony w Hamburgu w Niemczech w 1980 roku przez Anję Huwe (wokal), Manuelę Rickers (gitara), Fionę Sangster (instrumenty klawiszowe), Ritę Simon (gitara basowa) i Caro May (perkusja).  

Nazwę zainspirował tytuł książki Rudolfa Waltera Leonhardta: Die Revolution entläßt ihre Kinder, która była traktem społeczno-politycznym na temat Niemiec lat 50. XX wieku. Leonhardt był niemieckim komunistą,  który podczas wojny żył w Moskwie a następnie zmienił swoje poglądy i przeszedł na pozycje antykomunistyczne. 

Pierwszy singiel Großstadtindianer zespołu został wydany rok później w wytwórni ZickZack Alfreda Hilsberga (o ich dalszych dokonaniach pisaliśmy TUTAJ). Mniej więcej w tym samym czasie Ritę Simon zastąpił Wolfgang Ellerbrock... Skład zespołu zmieniał się potem jeszcze parokrotnie, istotne jednak jest to, że muzycy podpisali kontrakt z 4AD, przez co dotknęły ich w NRD rozmaite represje. Wspomina o nich w wywiadzie Anja - nie podobało się w Niemczech to, że nie chcieli śpiewać po angielsku (podejrzewano ich o nacjonalizm) a w NRD w ogóle nie mogli występować, mieli szlaban ze względu na nazwę (LINK). Jednak z różnych powodów w 1987 roku zakończyli swoją współpracę z brytyjską wytwórnią i założyli własną, (X-ile), niemniej ich ostatnia płyta Viva (pisaliśmy o niej TUTAJ) nie odniosła takiego sukcesu jak powinna (trudno za ostatnią płytę uznać Devils - wydaną w 1989 roku, bowiem ze starego składu pozostali tylko Anja Huwe i basista Ellerbrock. Nie odnajdziemy na niej mrocznych brzmień dominujących na wcześniejszych krążkach). Kilka miesięcy potem najpierw Anja a potem Manuela, Fiona i Peter Bellendir, którzy byli w ostatnim składzie, opuścili grupę (najdłużej grał skład Huwe / Rickers / Sangster / Ellerbrock / Bellendir). W każdym razie Xmal Deutschland pozostał we wspomnieniach fanów niesamowitym zespołem nurtu post-punk z wokalistką obdarzoną niepowtarzalnym tembrem.
 


Anja próbowała kariery solowej, w połowie lat 90. zainteresowała się sceną techno / trance, pracowała dla międzynarodowej stacji muzycznej VIVA TV i prowadziła program telewizyjny HouseFrau, z roczną przerwą spowodowaną chorobą. Wróciła do telewizji, lecz znów nie na długo, tym razem jej działalność przerwała śmierć ojca, co skłoniło ją do całkowitej zmiany stylu życia. Odeszła ze świata show biznesu i zajęła się sztuką, o czym już pisaliśmy TUTAJ. Nadal tworzy sensualistyczne, bardzo kolorowe obrazy, które w zasadzie zawsze tkwiły w jej umyśle. Zawsze trudno mi było zapamiętać co gramy - mówi w jednym z wywiadów Anja.

Często powtarzałam innym członkom zespołu, że powinniśmy zagrać czerwoną lub niebieską piosenkę. Potem pytali, o czym, do diabła, mówię. Myśleli, że bełkocę coś bez sensu. Po wielu takich zdarzeniach - grania czerwonego i niebieskiego - w końcu otrzymałam pomoc z nieoczekiwanego źródła, w tym czasie graliśmy często z Simple Minds. Byli wtedy u szczytu i pewnego dnia ktoś powiedział do mnie: „Ich gitarzysta ma dokładnie to samo co ty!”

Anja zaczęła rozmawiać z Charliem Burchillem i po raz pierwszy odkryła, że ktoś inny doświadczył tego samego, czyli także postrzegania dźwięków kolorami.
 
Maluje obrazy złożone z kropek lub kolorowych kół. Według niej natura, bakterie i grzyby, niebo, wszechświat - wszystko jest kropkami, chodzi mi o nieskończoność, niekończące się powtarzanie, a także o spokój (TUTAJ). Jej prace można zobaczyć na stronie (LINK). 
 
A co z resztą grupy?
 
Manuela Rickers która grała na gitarze a potem próbowała swoich sił jako perkusista, występowała z gitarową orkiestrą Rossburger Report zainicjowaną przez Markusa Lipkę (z Eisenvater). Projekt ten angażował ponad 15 muzyków, wśród których był także inny członek XMal Deutschland: Peter Bellendir, a także gitarzyści: Martin Fekl, CV Liquidsky, Tom Fleischhauer, Andy Giorbino, Imke Krüger, Thorsten Krause, Markus Lipka, Christian Mevs, Ulrich Mevs, Horst Petersen, Torsten Stegmann, Martin Schumann, Jim Sudmann oraz na gitarze basowej Olaf Boqwist a na perskusji Claudia Bollig (LINK). Wydali wspólnie album CD Rossburger II w 1997 r. i nagranie w formie MP3 w 2017 r. 

Rossburger III (Morphus Crown), dostępne jest TUTAJ. Także z Peterem Bellendir Manuela grała muzykę heavy metal w hamburskim zespole Whiteouts założonym przez Andy Giorbino, z którym w 1993 r. nagrali płytę Hard On You, a w 2007 r. Z innym gitarzystą Olafem Boqwist wydała singla Hundert Kronen.

Peter Bellendir
Zmarł 3 lutego 2013 roku w wieku 57 lat z powodu niewydolności wielonarządowej (MOF). Wcześniej współtworzył takie projekty jak: Rossburger Report, Fish For Fish i Iron Father. W październiku tego samego roku muzycy, którzy grali z nim wcześniej zorganizowali koncert ku jego czci LINK.


Co teraz robi Manuela nie wiadomo... Podobnie jak nie wiadomo czym zajmuje się Fiona Sangster

Może to ustalimy - dlatego czytajcie nas, codziennie nowy wpis - tego nie znajdziecie w mainstreamie.

3 komentarze:

  1. W tym miejscu znajdował się komentarz użytkownika Grammar Angst, który usunęliśmy. Po pierwsze jeśli jest się gościem u kogoś w domu obowiązują zasady dobrego wychowania. Po drugie - uzupełniliśmy tekst o link do wywiadu z Anją w którym mówi o represjach jakie spotkały zespół i o zdanie dlaczego Devils trudno uznać za płytę X - Mal. Czasem lepiej jest milczeć i uchodzić za inteligentnego, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Grammar Angst proponujemy bekać i pierdzieć u siebie w domu. A jak nich verstehen to fuck off. Amen.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny artykuł,xmal z dwóch pierwszych płyt Fetisch i Tocsin ma niepowtarzalny mroczny niesamowicie zimny charakter.Poznałem ich muzykę w 1990 roku, słucham do dzisiaj....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałem okazję być w liceum kiedy 4AD przeżywało najpiękniejszy okres więc słuchaliśmy ich muzyki na bieżąco. Polecamy jeden z naszych nowszych artykułów w którym przedstawiliśmy opinie Ivo na temat odejścia X Mal z wytwórni. Zapraszamy częściej

      Usuń