czwartek, 23 kwietnia 2020

Thomas W. Schaller: architekt światła

Thomas W. Schaller (ur. 1967 r.) nazywany jest architektem światła. Jego akwarele przesycone są bowiem prawie sensualistycznym nasyceniem barw, mieniących się pod wpływem światła i jego braku. W swojej twórczości skupia się właśnie na tym - na poszukiwaniach kontrastu między światłem a cieniem. W jednym z wywiadów zauważył, że poruszając się po świecie, ciągle dostrzega przekonujące obrazy ciemności i światła. I to go inspiruje o wiele bardziej niż rzeczywiste rzeczy lub sceny: Tak wiele w mojej pracy opiera się na odwzorowaniu światła. Ale to, co naprawdę mnie inspiruje, to szersza idea, polegająca na połączeniu - poprzez dialog i napięcie - przeciwstawnych sił: ciemności i światła, jasności i cienia, ciepła i chłodu, zagubienia i odnalezienia itp. Jest w tym kontrast, ale i okazjonalne połączenie pomiędzy tymi przeciwstawnymi siłami; w ten sposób mogę odnaleźć wszystkie pytania, które chciałbym zadać moją sztuką.
 
Artysta jest architektem, co zresztą można wywnioskować patrząc na precyzję, z jaką wyrysowuje bryły architektoniczne i perspektywiczne skróty. Po 20 latach pracy w zawodzie przeprowadził się z Nowego Yorku do Los Angeles i poświęcił malarstwu. Wybrał trudną technikę, bo akwarela jest nieprzewidywalna: farby wodne mieszają się ze sobą w sposób, którego nie da się kontrolować, więc nie można przewidzieć rezultatu pracy. Może dlatego, zanim Schaller usiądzie przy sztaludze, najpierw  wykonuje szkice. Te pozwalają mu, jak to on określił: mniej myśleć, a więcej czuć.  Wśród barw, które szczególnie lubi, wymienia kobaltowy błękit zestawiony na zasadzie kontrastu z ciepłą plamą w odcieniach kadmu. W tym właśnie zasadza się świetlistość jego obrazów: na połączeniach odcieni zimnych (ultramaryny, sienny palonej i kobaltowego błękitu) z ciepłymi (żółcieniami i czerwieniami), przez co każdy kolor uzyskuje niespotykaną głębię i intensywność: żółta kropka na fioletowym tle, czy pomarańczowa na niebieskim nabiera wyjątkowej mocy, której Schaller nie otrzymałby separując je od siebie.
 







Wśród artystów, których prace wpłynęły na jego sposób obrazowania, są twórcy nam bliscy: przede wszystkim Edward Hopper a także William Turner oraz John Marin i Charles Burchfield. Szczególnie morskie akwarele Turnera stały się dla niego wyzwaniem, któremu stara się sprostać.

Artysta jest wyjątkowo utytułowanym i docenianym malarzem, nas jednak najbardziej interesują jego prace, lecz zainteresowanych jego osiągnięciami odsyłamy do prowadzonej przez niego strony internetowej (LINK).

A u nas wkrótce kolejni znakomici artyści, dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz