sobota, 13 marca 2021

Co się dzieje z nimi dzisiaj: Alan Parsons Project

Wydawałoby się, że rok 2009 stał się kresem grupy a w zasadzie duetu znanego pod nazwą Alan Parsons Project, założonego w 1975 r. przez Alana Parsonsa (inżyniera dźwięku, producenta muzycznego, ur. 1948 r.) i Erica Woolfsona (kompozytora, pianistę, wokalistę i autora tekstów, 1945-2009).  Początkowo miał to być tylko projekt studyjny, ale wspólna praca okazała się tak interesująca, że grupa, czyli wspomniany duet plus muzycy sesyjni, wydali aż dziesięć albumów, a po jakimś czasie, dokładnie od 1990 roku muzycy zdecydowali się na występy.  Niemniej nic nie trwa wiecznie. Po kilku latach doszło między dwojgiem partnerów do różnic artystycznych w wyniku czego zespół rozpadł się. Obaj poszli własną drogą, rozpoczynając kariery solowe,  Alan założył Alan Parsons Band a Eric tworzył autorskie concept albumy, musicale i wypuszczał reedycje płyt Alan Parsons Project. Kto wie, czy po latach ich drogi ponownie by się nie zeszły, lecz w 2009 roku Eric Norman Woolfson zmarł na raka nerki…

Jednak mimo, że genialny muzyk odszedł ponad dekadę temu (był samoukiem!), to jego żona Hazel i córki: Sally Covington (ur. 1972 r.) oraz Lorna Seddon (ur. 1975 r.) dbają o dziedzictwo męża i ojca. Wspólnie kierują założoną w 2012 roku spółką produkującą muzykę: Hazel Music Limited (LINK). A jest czym zarządzać. Woolfson był twórcą tekstów i wykonawcą największych hitów Projektu, takich jak Time, Don't Answer Me, Prime Time i przede wszystkim Eye in the Sky, który zadebiutował od razu trzecim miejscem na liście Billboard Hot 100 w dniach 16-30 października 1982 roku.

Poza tym skomponował trzy musicale: Freudiana (1990) o Zygmuncie Freudzie; Gaudi (1993), o Antonio Gaudi i Gambler (1996). Czwarty, wspólnie napisany z Alanem: Edgar Allan Poe, oparty na życiu poety, miał światową premierę w studiach Abbey Road w Londynie w 2003 roku (DVD z niego zostało wydane w 2009 roku, a zaraz po debiucie nieco skrócona wersja ukazała się jako Poe: More Tales of Mystery and Imagination, natomiast całość opublikowano jako Edgar Allan Poe, z kompletną partyturą 17 piosenek


Druga część Alan Parsons Project, czyli Alan Parsons może zostać uznany za muzyczny artefakt, bo był świadkiem i uczestnikiem procesu powstawania najważniejszych płyt muzyki rockowej: Abbey Road The Beatles oraz Atom Heart Mother i The  Dark Side of the Moon Pink Floyd. Jako producent współpracował z takimi zespołami i wykonawcami jak: Pilot, Cockney Rebel, Al Stewart, John Miles, Ambrosia, Steven Wilson… Po latach mógł pozwolić sobie na luksus pracy własnej, dla której odrzucił ofertę produkcji albumu Wish You Were Here Pink Floyd

Obecnie nadal tworzy i występuje na żywo jako Alan Parsons Live Project w odróżnieniu od The Alan Parsons Project. Obecny skład wspierających go muzyków obejmuje wokalistę PJ Olssona, gitarzystę Jeffreya Kollmana, perkusistę Danny Thompsona, klawiszowiec Toma Brooksa, gitarzystę basowego Guy Ereza, wokalistę i saksofonistę Todda Coopera oraz gitarzystę i wokalistę Dana Traceya. Cały czas zmienia się zakres i formuła twórcza artysty. W 2013 roku Alan Parsons Live Project wystąpili w Kolumbii z orkiestrą i chórem (z Filharmonii z Medellin) jako Alan Parsons Symphonic Project, z czego album pojawił się w wersji DVD i na podwójnym CD w maju 2016 roku.

Muzyk nie zapomina o przeszłych dokonaniach. W 2017 roku z okazji 35. rocznicy powstania najbardziej kojarzonej z The Alan Parsons Project piosenki, czyli Eye in the Sky wydał luksusowy, kolekcjonerski zestaw, zawierający nie tylko jubileuszowy utwór, ale także niewydane wcześniej materiały. W lipcu 2018 roku Parsons wraz z dźwiękowcem Noah Bruskinem otworzyli nowe studio nagrań ParSonics (TUTAJ  relacja z otwarcia), w którym w 2019 roku zrealizowany został najnowszy album Alana Parsonsa, The Secret.

Artysta, który był wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy i pełnił funkcję wiceprezesa EMI Studio Group, cały czas aktywnie koncertuje i podróżuje dzieląc się swoim doświadczeniem. Jeśli Pandemia odpuści, zobaczymy go w najbliższym czasie w Polsce, w Klubie Wytwórnia, podczas festiwalu Łódź Soundedit, na którym odbierze statuetkę Człowieka ze Złotym Uchem. Kiedy to się stanie? Na razie data nie jest określona, lecz bilety są już sprzedawane TUTAJ (impreza przełożona jest z ubiegłego roku).  W październiku muzyk natomiast wystąpi na południu Stanów Zjednoczonych (LINK).


Cóż jeszcze można napisać o Alanie? Mimo, że jest Brytyjczykiem (urodził się w Londynie), to teraz mieszka z drugą żoną Lisą Griffiths na ranczo Tres Vientos w Santa Barbara w Kalifornii, gdzie produkuje ekologiczne awokado (i prowadzą ParSonics). Mają dwie córki, Tabitha  i Brittnii.  Z dwóch synów z poprzedniego małżeństwa Jeremyego (Jerry) i Daniela, pierwszy jest muzykiem i występuje z ojcem, grając na gitarze i programując sekwencer  (TUTAJ). W 2012 roku Jerry ożenił się, o czym dumny ojciec powiadomił świat za pośrednictwem swojego konta na FB (LINK).

Tyle o dniu dzisiejszym Alan Parsons Project. Warto śledzić dokonania grupy za pośrednictwem stron internetowych obu artystów (TUTAJ) i (TUTAJ), oraz oczywiście na naszym blogu… 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz