środa, 10 marca 2021

Legendy Rocka: the Smiths - interesujący film dokumentalny o kultowym zespole z Manchesteru

Francuska telewizja Arte opublikowała 1.03. 2021 na swoim kanale (TUTAJ) bardzo ciekawy dokument o legendzie sceny Manchesteru lat 80-tych zespole the Smiths. Jest to wielka gratka dla fanów, bowiem film zawiera bardzo mało znane urywki. Ukazał się w serii Legendy Rocka, i uwaga, będzie dostępny tylko do 31.05.2021.  

Dokument w reżyserii Kelly Leggetta jest przeplatanką materiałów dokumentalnych (klipy, urywki filmowe) i wypowiedzi artystów i dziennikarzy podkreślających jak mocno the Smiths wpłynęli na swoją generację. 

Narrator Cal Saville wprowadza widza w początki kariery zespołu, czyli cofamy się do roku 1980. Zespół wyróżniał się wtedy na tle innych wyjątkowym brzmieniem. Morrisey dorastał w Manchesterze, mieście w tamtym czasie mocno dotkniętym głębokim kryzysem ekonomicznym. Udzielał się  w jednej z kapel punkowych.  Johny Marr był bez zespołu,  po rozpadzie poprzedniego. Jahn Maher, bo takie jest jego prawdziwe nazwisko, zmienił je ponieważ było identyczne z tym, jakie nosił perkusista the Buzzcocks. Dobierając perkusistę i basistę zaczęli działać jako the Smiths, wybierając nazwę oznaczającą coś zupełnie zwyczajnego. 

Dwa lata później debiutowali w Rough Trade singlem Hand in Glove. Warto przypomnieć, że o mało co nie znaleźli się w Factory (pisaliśmy o tym TUTAJ). Być może gdyby tak się stało, legendarna wytwórnia istniałaby do dzisiaj... 

W X 1983 roku zrealizowali singiel This Charming Man. Riff do tytułowej piosenki narodził się w głowie Marra, który pojechał do Morriseya a ten szybko stworzył niesamowity tekst. W filmie podkreślana jest bardzo zinetelktualizowana strona tekstów Morriseya, widać, że jest bardzo inteligentny i oczytany. 


Ich debiutancki album nie jest takim jaki chcieli, nie brzmią tak jak wtedy brzmieli, a płycie towarzyszył skandal wokół tekstów Morriseya, ktoś próbował nadać im wydźwięk pedofilski. Zrealizowany w tym samym czasie singiel How Soon Is Now zszokował publikę techniką gry Marra.


Całe pokolenia gitarzystów zadziwia to co the Smiths zrobili w tym utworze. Producentem singla był John Porter - wtedy bardzo bliski przyjaciel Marra. Obaj lubili wspólnie pracować w studio. Piosenka znalazła się na doskonałym albumie Hatfull of Hollow, który dokładnie opisaliśmy TUTAJ.  

Później ukazała się kolejna studyjna płyta zespołu Meat Is Murder. Towarzyszyła jej kampania wegetariańska. 


Zespół wyruszył w trasę po UK i USA, nie obyło się jednak bez problemów. Mimo tego nagrali kolejny album The Queen Is Dead. Na nim znalazł się wielki hit zespołu: There Is A Light That Never Goes Out.


Krytycy uważają, że to najlepsza płyta zarówno pod względem tekstu jak i muzycznie. Po niej pojawił się singiel Panic, a do the Smiths dołączył gitarzysta rytmiczny, co było swoistego rodzaju eksperymentem.

Zespół opuścił wtedy swoją rodzimą wytwórnię i przeniósł się do EMI. Mieli jednak jeszcze do zrealizowania album w Rough Trade. Wydali singiel Girlfriend In The Coma i to był początek ich rozpadu.


Powstały różnice między Marrem a Morriseyem, zespół nagrał ostatni album, ten jednak był miejscami bardzo wtórny. 

Tak zakończyła się kariera jednej z najbardziej wpływowych kapel w historii muzyki Wielkiej Brytanii

Więcej o zespole pisaliśmy TUTAJ

O the Smiths na pewno napiszemy jeszcze nie jeden raz - dlatego czytajcie nas, codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w minstreamie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz