wtorek, 16 marca 2021

Ian Mitchell i jego Linescapes

W hołdzie dla twórców plakatów podróżniczych z początku XX wieku w wiosce Staithes na North Yorkshire tworzy swoje Linescapes” Ian Mitchell. Artysta wykonuje je okrajając otaczającą go rzeczywistość, deklarując na swojej stronie, że ów redukcyjny styl podpatrzył u twórców szwajcarskiego i niemieckiego plakatu podróżniczego z początków XX wieku, wśród których możemy wymienić Emila Cardinaux, Luciana Bernharda, Ludwiga Holhweina, czy Juppa Wiertza. Prezentowany przez nich minimalistyczny naturalizm i nacisk na czyste, lecz stonowane plamy barwne oraz płaskie kształty sprawiły, że ich prace stała się poważnym krokiem w kierunku stworzenia abstrakcyjnego języka wizualnego, który zdominował sztukę na całe kolejne dekady…

Mitchell jednak nie rezygnuje z nurtu realistycznego. Jego pejzaże wprawdzie są przetworzone, lecz można zlokalizować każde przedstawione na nich miejsce, choć głównie chodzi na nich o wrażenie estetyczne a nie o odwzorowanie pejzażu. Może dlatego, że zanim je wykona, najpierw spaceruje w plenerze aby poznać i pokochać każde portretowane miejsce. Podczas przechadzek robi szkice oraz fotografie. I dopiero, gdy ma komplet wrażeń, przenosi je na do komputera i przetwarza. W rezultacie otrzymujemy produkt, którym jest niczym symbol miejsca, wprawdzie realny lecz przetworzony, ograniczony do charakterystycznych dla niego elementów, ściśle wyidealizowany i utrzymany w dobranej kolorystyce, zbliżając się tym do swoistego logo. Pełen za to wolności, powietrza i radości tworzenia…










Grafika Iana Mitchella jest dostępna na stronie artysty (LINK) można ją tam obejrzeć i nawet kupić. Oprócz tego jest dostępna w prowadzonej przez niego i jego żonę Stef galerii w Staithes (LINK).  znajdującej się u podnóża wzgórza, w pięknym, trzypiętrowym domu, którego ściany są pełne dzieł sztuki. Z najwyższego piętra ich domu widać morze i niebo. Oprócz dzieł Iana można zobaczyć tam także prace Stef, która także jest artystką (LINK).  


Są miejsca, które same z siebie generują dzieła sztuki. Wydaje się, że Staithes może być jednym z nich. Mnogość pięknych krajobrazów sprawia, iż chętnie przyjeżdża tam wielu malarzy, których można zobaczyć pracujących przy rozstawionych sztalugach. Wywodzi się stąd brytyjski ruch artystyczny, tzw. Art Grup Staithes, utworzony w XIX wieku przez Laurę Knight i jej męża Harolda, Fredericka Jacksona, Edwarda Andersona i Josepha Bagshawe i in., skupiający impresjonistów. Jeszcze wcześniej wieś znana była z tego, że pochodził z niej Kapitan James Cook, angielski żeglarz i odkrywca, kartograf oraz astronom, organizator i kierownik trzech wypraw dookoła świata. Nic dziwnego, że w Staithes dzieje się… Corocznie odbywa się tam Festiwal Sztuki, kręcono tam kilkanaście filmów (tytuły są wymienione TUTAJ) Teraz ma szansę zaistnieć także dzięki naszemu blogowi. 

Czytacie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz