wtorek, 25 stycznia 2022

Ponadczasowe krajobrazy Williama Haskella

William Haskell (ur. 1963 r.) mieszka i tworzy w Santa Fe. W tym samym mieście, na obrzeżach którego swój dom znalazł Ivo Watts Russel, pomysłodawca i założyciel wytwórni 4AD, o którym pisaliśmy TUTAJ (a o wypromowanych przez niego zespołach TUTAJ). Wybrał on Santa Fe, zauroczony pięknem tutejszego krajobrazu, wybrał, bo wystarczy minuta i aby poczuć, że staje się tam mistykiem. Dzisiejszy artysta także jest zauroczony pustynną przyrodą, równinami i górami okolic Santa Fe. Dowodzą tego jego ekspresyjne prace o mocnych, zdecydowanych barwach. Są one idealistycznymi obrazami południowo-zachodniej Ameryki, bo próżno się na nich doszukiwać śladów zniszczeń, negatywnych skutków działalności człowieka, nie ma nawet oznak współczesnej cywilizacji czyli industrialnych konstrukcji, trakcji kolejowych, sieci telekomunikacyjnych, a w końcu - ruin…  

Mamy za to przerysowane elementy pejzażu, tak szczegółowe, że aż nierzeczywiste, wśród nich widzimy wytrawione słońcem i porysowane wiatrem skały, płaskowyże i doliny ze zmierzwionymi drzewami i trawami, ciche, cieniste budowle, wszystkie pod niebieskim niebem, rozszczepionym pasmami chmur, niczym uderzone kamieniem lustro… Albo też pod niebem podświetlonym czerwienią zachodzącego słońca, przeciętym ciemną kolumną wiru trąby powietrznej…







W ten sposób krajobrazy te stają się ponadczasowe. Jest to zabieg celowy, malarz czyni tak, ponieważ ma świadomość, iż choć zmiany są nieuniknione, to istnieją pokolenia, które nigdy nie zobaczą tych ziem takich, które my widzimy dzisiaj. Bywa, że postęp i rozwój na danym obszarze przysłania bogactwo historii, które jest istotą, esencją tego terenu. W całym kraju mamy historyczne wioski i wiejskie krajobrazy, które są zacienione przez rozwój miast. Uważam, że ważne jest, aby rejestrować te obszary, które nie tylko dokumentują nasze doświadczenie, ale także wywołują nostalgię za zwykłym życiem (LINK).







Artysta maluje techniką tzw. suchego pędzla, używając akwareli i farb wodnych, dzięki czemu osiąga łatwo efekt mgły lub miękkiego smużenia. Jego emocjonalne prace zyskują coraz to nowych zwolenników, którzy zapoznali się z nimi na licznych wystawach a także po prostu poprzez Internet, ponieważ Haskell prowadzi stronę internetową (LINK).

Wystawia tam prace malarskie, ale nie tylko. Oprócz nich widz może znaleźć tam także biżuterię malowaną we wzory etniczne oraz wersje obrazów w druku. 

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz