środa, 26 stycznia 2022

Ten album warto znać: Forreign Affair i East on fire - śladami Minimal Compact

W 1987 roku Minimal Compact, jeden z najważniejszych zespołów undergroundowych lat 80-tych, i jak do dziś najpopularniejszy zespół z Izraela, przeżywa kryzys. Sytuacja staje się podobna do tej, jaka towarzyszyła rozpadowi the Beatles. Wszystkiemu winne są, jak to często bywa w takich sytuacjach, zawirowania osobiste. 

Rozpada się związek pierwszego izraelskiego punka, a jednocześnie gitarzysty i wokalisty zespołu Ramiego Fortisa z basistką Malką Spigel. Ta bowiem postanawia zmienić partnera i wiąże się z realizatorem ich albumu Colinem Newmanem z zespołu Wire (jest z nim zresztą do dzisiaj i tworzą razem grupę Githead - pisaliśmy o niej TUTAJ). W końcu Fortis udaje się do Izraela, Malka zachodzi w ciążę, a Minimal Compact kończy działalność (warto zobaczyć TUTAJ).

To jednak nie koniec działalności artystycznej jego członków. Fortis bowiem od dawna przyjaźni się z Berry Sakharovem, gitarzystą Minimal Compact (zresztą później razem założą duet Fortisakharov - opisany u nas TUTAJ). To przecież Sakharov ściągnął do Minimal Compact Fotrisa właśnie. 

Wcześniej jednak zanim zagrają w Fortisakharov, dwa lata po realizacji ostatniej płyty Minimal Compact The Figure One Cuts (opisanej TUTAJ) Fortis i Sakharov realizują projekt o nazwie Forreign Affair.


Zespół podąża drogą wytyczoną przez Minimal Compact, jednak muzyka jest bardziej orientalna i zaangażowana politycznie. 

Co ciekawe, realizatorem nagrań jest Giles Martin (syn słynnego Georgea Martina, ten sam który niedawno realizował remastery albumów Beatlesów) na płycie natomiast pojawia się Anneli Drecker z Bel Canto oraz... Malka Spigel. Jak widać zatem zatarg między dawną parą nie trwał bardzo długo. 

Album jest chwilami wręcz powalający. Każdy kto lubi Minimal Compact i każdy komu spodobała się opisywana u nas znakomita płyta Fortisakharov pt. On Guard (TUTAJ) może traktować opisywane dziś wydawnictwo jako łącznik między twórczością obu grup.

Do najciekawszych piosenek należy zaliczyć otwierające album Sandanya, Ghosts Can't Run Away (ten zwłaszcza powala no i Malka robi w nim swoją robotę...). Jounieh - powinien spodobać się wszystkim, którzy w Minimal lubili bardziej awangardowe rytmy. East On Fire - jest zaangażowany politycznie:


Środkowy Wschód powrócił ponownie

Właśnie rozpoczęli zupełnie nową grę

Bliski Wschód informuje Cię na bieżąco

Czy to prawda, czy nie?

Widzisz to na ekranie telewizora

Absolutnie do tego nie pasujesz

Bliski wschód

Od Teheranu do Bombaju

Widzisz żołnierzy, którzy uciekają

Ulice są pełne żywych bomb

Podczas gdy tam żyją ludzie 

Kopanie grobowca

Zawsze się zmieniałeś

Historia

Niech wszystko pozostanie tajemnicą

Nie zgadzasz się, uważasz, że to zabawne

bo wszystko, na czym ci zależy, to twoje pieniądze

pustynia wygląda tak daleko moja droga

proszę daj mi jeszcze jedno piwo

nie chcę myć brudnych rąk

Chcę spać, potrzebuję odpoczynku od

Bliskiego Wschodu

Bliski Wschód znów wybucha

Czy ktoś odczuwa ich ból?

Ci którzy trzymają się swoich marzeń

Słyszę ich głosy, słyszę ich krzyk

Zawsze się zmienialiśmy

Historia

Nie akceptujemy

Tej nędzy

No i The Same, o jej - to stary Fortis dla tych, którzy kochają Inner Station, czy klimat roztaczany w Autumn Leaves. Piękna piosenka, to mało powiedziane. To samo tyczy zresztą kończącego album utworu Nashkini... 

Opuszczają nas orientalnie...


To były czasy, kiedy muzyka znaczyło muzyka. Klimat, nastrój, nowość, nostalgia - wszystko to odeszło bez szans na powrót.

My natomiast wracamy jutro, dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.


 

Forreign Affair, East on fire, realizacja: Giles Martin, Electronic, 1989, trackilsta: Sandanya, Ghosts Can't Run Away, Diversion, Misunderstanding, Jounieh, Keep Me In, East On Fire, The Same, Burn A Bridge And Run, Nashkini.               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz