niedziela, 13 marca 2022

Alan Erasmus założyciel Factory Records we Lwowie, wspomóż fundację Legacy of War

Współzałożyciel Factory Records, Alan Erasmus (ur. 1950) w początkach marca wyruszył z Manchesteru na Ukrainę niesiony szlachetnym porywem serca. Chciał dotrzeć aż do Kijowa, lecz przejazd przez pogrążony w wojnie kraj w zasadzie stał się niemożliwy, dlatego z Krakowa dostał się do Lwowa. I stamtąd przesłał zdjęcia ukazujące miasto oraz jego mieszkańców, a także licznie przybyłych uchodźców z obszaru całej Ukrainy którzy chcą przedostać się do Polski i chronić przed skutkami wojny siebie i swoje rodziny, a przede wszystkim dzieci...


Erasmus na bieżąco przekazuje poprzez swój profil na Instagramie (LINK) obrazy miasta, które przygotowuje się do oblężenia. Dał także wywiad Nickowi Reilly, dziennikarzowi Rolling Stone UK o pierwszych chwilach swojego pobytu we Lwowie, o tym jak trudno mu było znaleźć nocleg: Wiele moich rezerwacji zostało anulowanych. Stałem na ulicy przez trzy godziny a było zimno. Co jakiś czas przechadzali się trójkami żołnierze, i oni mi powiedzieli, że wszędzie jest pełno ludzi. W końcu jakiś pięciu facetów o 3.30 nad ranem wyszło zza rogu i zabrali mnie do biurowca, w którym mieszkali uchodźcy.


Erasmus ma zamiar pozostać we Lwowie tylko kilka dni, potem musi wrócić do domu, ponieważ opiekuje się swoją matką. Jednak tam na miejscu próbował pokazać pomoc, przekazując pieluchy i kosmetyki dla niemowląt. Wie jednak, że ta pomoc musi być długofalowa i że dzieci, które w końcu wraz z opiekunami dostaną się do Polski, będą potrzebować wsparcia, więc otworzył rachunek, na który chce zebrać fundusze na zakup książek i przyborów szkolnych. Napisał o tym tak: Nazywam się Alan Erasmus. Pomóż nam zebrać 10000 funtów dla Fundacji Legacy of War, która zapewnia, że 100% zebranych funduszy wesprze przyszłość dzieci i młodzieży dotkniętych wojną na Ukrainie. Fundacja Legacy of War będzie współpracować z lokalnymi organizacjami, aby zapewnić dostęp do edukacji, wsparcia i rehabilitacji osobom przesiedlonym i poszkodowanym w wyniku konfliktu (LINK).  Już w przeciągu trzech dni zebrał prawie 40% kwoty (LINK).


Chciałby także aby New Order wypuścili T-shirt projektu Petera Saville'a, znanego projektanta, który był autorem kultowej okładki Unknown Pleasures Joy Division. Zespół ten opublikował w Factory Records album zatytułowany Taras Shevchenko (FACT-77), w hołdzie zmarłemu ukraińskiemu poecie. Dochód z koszulki także wsparłby jego fundusz. Zresztą zbiegiem okoliczności Alan Erasmus dotarł do Lwowa w dniu 9 marca, gdy Ukraińcy czczą pamięć swojego narodowego poety, który jest dla nich tym kim Mickiewicz dla Polaków a Szekspir dla Anglików.


Jak zauważył Od miejscowych Ukraińców, z którymi rozmawiałem, bije zarówno bunt, jak i złość z powodu tego, co się stało, więc będą bardzo twardo walczyć. Myślę, że Putin spieprzył sprawę, ponieważ zasadniczo myślał, że dadzą mu kwiaty, gdy tylko przekroczy granicę. Od lat jest otoczony przez ludzi, którzy mówią mu „tak, tak Władimir”. Niebezpieczne jest teraz to, że chce wygrać i nie zamierza się wycofać. Ale ci ludzie są gotowi do walki, gotowi na wszystko (LINK). 


Alan Erasmus ma doświadczenie, jeśli chodzi o podróż na Wschód. Przecież w 1984 roku pojechał sam do Moskwy, o czym pisaliśmy TUTAJ. Ten najbardziej tajemniczy członek Factory Records działa...

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz