New Dawn Fades – A Graphic Novel About Joy Division and Manchester, tak w oryginalnej wersji brzmi tytuł wydanej właśnie noweli poświęconej Joy Division i klimatowi Manchesteru. Autorem książki jak i zawartych w niej ilustracji jest Brian Gorman, który stoi za sukcesem sztuki teatralnej o takim samym tytule. Książka opatrzona jest wstępem znanego krytyka muzycznego Micka Middlesa.
Sztuka Gormana o najważniejszym zespole z Manchesteru, wystawiana jest od lipca 2013 roku. Mało tego, w przyszłym roku planowane jest wystawianie sztuki w innych miastach UK a nawet jej europejska trasa.
Wielu krytyków wyraża opinię, że sztuka jak i książka przedstawia nie tylko historię zespołu Joy Division, ale umieszczona jest w kontekście historii miasta, co mają podkreślać zawarte w niej fotografie lokalnego artysty Shay Rowana.
Portal visitmanchester (TUTAJ) publikuje rozmowę z autorem książki Brianem Gormanem z której dowiadujemy się, że pierwotnie publikacja miała być historią Salford i Manchesteru. Pomysł narodził się w roku 2009, a inspiracją była podobna publikacja wydana przez Bryana Talbota, który jest przyjacielem Gormana, a który wydał lokalną ilustrowaną wersję Alicji w Krainie Czarów, nazwanej Alicja w Sunderland. Tym sposobem przemycił historię Sunderland, portowego miasta przemysłowego położonego w północno- wschodniej Anglii, na sposób tematyczny powiązany ze znaną nowelą, co zainspirowało Gormana.
Autor przyznaje, że w młodości jego zainteresowania muzyczne były dość odległe od muzyki Joy Division. Niemniej zafascynował się klimatem występów telewizyjnych zespołu, i urzekła go warstwa tekstowa silnie skupiona na klimacie Manchesteru. Oczywiście nie da się tutaj uniknąć kultowego już wersu: to the centre of the city, where all roads meet waiting for you, z Shadowplay - dziś już standardu zawartego na debiutanckiej płycie grupy.
My natomiast obejrzyjmy dwie wersje tej piosenki, pierwsza z programu dla Granada TV (20.09.1978) a druga z występu telewizyjnego, który odbył się 15.08. 1979 zaledwie... 11 miesięcy później. Swoją drogą warto zwrócić uwagę, jak zmienił się wizerunek grupy w tak krótkim czasie:
Gorman podkreśla swoją fascynację historią miasta, wspomina na przykład znanego astronoma i okultystę Dr Johna Dee (1527-1609), nadwornego astrologa królowej Elżbiety I, który przybył do Manchesteru gdzie na starość stał się strażnikiem Kościoła św. Marii. Ale w książce pojawia się również wątek słynnej masakry Peterloo (16.08.1819).
Most łączący kościół z miastem, po którym spacerował Dee, to most na którym legendarny dziś fotograf Kevin Cummins (TUTAJ) wykonał jedno z najsłynniejszych zdjęć zespołu w styczniu 1979 roku. Historię tego zdjęcia, które stało się inspiracją dla wielu artystów i stanowi do dziś swoisty sposób przedstawiania wizerunku zespołów nurtu nowej fali, co opisywaliśmy TUTAJ.
Autor dzieli się też z czytelnikami szczegółami swojej techniki malarskiej. Rzecz jasna biało-czarna kolorystyka jakiej używa, pełna kontrastów i cieni, ma swoje korzenie nie tylko w muzyce zespołu, ale i w zdjęciach dzięki którym grupa zyskała popularność.
Technika używana przez Gormana to szkic ołówkiem, następnie tusz i ponowne cieniowanie. By uzyskać maksymalny efekt tamtych lat autor stara się unikać nowoczesnych technik komputerowych. Jako największe wyzwanie związane z wydaniem książki pisarz przedstawia znalezienie wydawcy.
Książka kosztuje 15 funtów i jest do kupienia w księgarni Invisible Six Books (TUTAJ).Technika używana przez Gormana to szkic ołówkiem, następnie tusz i ponowne cieniowanie. By uzyskać maksymalny efekt tamtych lat autor stara się unikać nowoczesnych technik komputerowych. Jako największe wyzwanie związane z wydaniem książki pisarz przedstawia znalezienie wydawcy.
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis. Tego nie znajdziecie w maistreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz