Mieszkający w Roughton na północy Norfolk w Wielkiej Brytanii Keith Nash jest malarzem akwareli. Jest to trudna technika wymagająca pewnej ręki, bo raz położonej plamy barwnej nie da się skorygować. Dzieje się tak dlatego, że farbę rozpuszczoną w wodzie kładzie się laserunkowo na chłonny, porowaty papier, w który barwnik od razu wnika. Potem można jedynie pogłębić kolor, nakładając farbę ponownie na to samo miejsce, lecz nie da się do końca jej kontrolować, nie da się przewidzieć granic jej rozlania po papierze (różnicę zobaczymy porównując akwarelę z pracami wykonanymi techniką olejną przez innego malarza morskich widoków, Amaldusa Nielsena, o którym pisaliśmy TUTAJ). W rezultacie otrzymujemy obraz o mieniącym się kolorycie, zwiewnym i pastelowym. I takie właśnie jest malarstwo Keitha Nash’a, który potrafi pokazać zmienne światło, załamujące się w cieniu i rozbłyskujące w słońcu w morskich krajobrazach wschodniej Anglii.
Spójrzmy zatem na jego prace:
Jak możemy dostrzec, niektóre z nich są niezwykle dramatyczne. Efekt ten malarz osiąga w odpowiedni sposób kadrując swoje pejzaże: znaczną partię obrazu zajmują chmury wiszące nad wąskim skrawkiem ziemi lub morza.
Posępne niebo, kreatywne światło i woda rozlewająca się na pierwszym planie są znakami rozpoznawczymi jego obrazów. Artysta nie uniknął jednak pewnej rutyny i wiele motywów powiela, co chyba jest nie do uniknięcia przy masowej produkcji widoków. Do powtarzalnych elementów należą np: drobne sylwetki ludzi nad brzegiem morza i klucze ptaków wzbijające się ponad gładź morza lub rozlewiska.
Jak wielu innych twórców, Nash zajął się sztuką dość późno. Po tym, gdy ukończył studia (jest inżynierem ochrony środowiska) w 1975 roku wraz z żoną osiedlił się w pobliżu Swaffham w Norfolk. Zmieniające się kolory pór roku i wyjątkowe światło wybrzeża zafascynowało go na tyle, iż zapragnął uchwycić to na obrazie. Po pewnym czasie jego hobby zostało zauważone i jakieś 10 lat temu galerie w Hampshire, Surrey, Berkshire i Londynie zaczęły wystawiać jego prace oraz je sprzedawać. W 2004 roku Nash został przyjęty do Royal Society of Arts. Obecnie tworzy oraz sprzedaje swoje obrazy w swojej pracowni a także poprzez stronę internetową LINK (fotografie jego obrazów prezentowane tutaj właśnie stamtąd pochodzą). Każdy zainteresowany jego twórczością może się łatwo z nim skontaktować, bo podaje on wszystkie swoje dane, łącznie z numerem telefonu…
Czytajcie nas, codziennie nowy wpis - tego nie znajdziecie w mainstreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz