środa, 23 września 2020

Mało znany fakt z dzieciństwa Iana Curtisa lidera Joy Division

Szczegóły życia Iana Curtisa, frontmana Joy Division, nadal zaskakują. Mimo wielu publikacji i stron w Internecie wciąż wiemy o nim mało i nagle jesteśmy zaskakiwani przez zdawkowe wzmianki, które tylko generują znaki zapytania. Do takich informacji należy rzucona przez Petera Hooka uwaga dotycząca koncertu Peter Hook & The Light z 2015 roku w Christ Church w Macclesfield (koncert ten niedawno został udostępniony strumieniowo). Hooky, jakby usprawiedliwiając wybór miejsca powiedział coś takiego: To był kościół, do którego Ian chodził jako dziecko, był w chórze.  Zaangażowaliśmy się i zrobiliśmy koncert charytatywny, aby go ratować, więc tak zrobiliśmy i wciąż stoi. Zagraliśmy każdą piosenkę Joy Division, jaką kiedykolwiek napisano i nagrano. Zajęło to ponad cztery godziny ale byłem z tego niezmiernie dumny (LINK).



fot. Martin O'Neill

Czy Ian Curtis rzeczywiście w dzieciństwie należał do chóru? Jeśli tak, byłaby to bardzo ważna wiadomość! Oznaczałaby, iż wokalista Joy Division pobierał  w dzieciństwie lekcje śpiewu, bo w każdym chórze, nawet tym najmniejszym, uczą emisji głosu. Szkoda tylko, iż tak niewiele o tym wiemy (prawie nic). Możemy tylko przypuszczać, iż należał do chóru kiedy był uczniem Hurdsfield Junior School.
 
Natomiast Christ Church stoi nadal na placu przy Great King Street. Świątynia teraz używana jest sporadycznie. Jej status zresztą był od początku dość szczególny - nie była siedzibą parafii, ale została zbudowana bardzo szybko ( w ciągu pół roku) w 1775 roku dzięki darowiźnie Charlesa Roe, który przekazał na ten cel teren pod budynek i cmentarz oraz konieczne fundusze. Roe był lokalnym fabrykantem, który pobudował w mieście pierwszą przędzalnię oraz młyn. Oprócz tego czerpał znaczne dochody z huty miedzi i mosiądzu oraz z kopalni rudy miedzi w Paris Mountain w Anglesey. Był także burmistrzem Macclesfield, od 1753 r. do śmierci swojej w 1781 r. Mieszkał w domu znanym obecnie jako Charles Roe House u zbiegu ulic Churchill Way i Chestergate. Ponieważ na uposażenie kościoła składały się głównie datki z opłat za ławki i ze sprzedaży miejsc na cmentarzu, w latach 60 dochody te drastycznie spadły i od 1981 roku kościół przestał być stale użytkowany.



Obecnie zawiązało się stowarzyszenie The Roe-naissance Project (LINK), które stara się zrewaloryzować zabytek organizując m.in. w nim koncerty, takie jak występ Petera Hooka czy wcześniej, w 2014 roku Stephena Morrisa (LINK). Zapytaliśmy ich przedstawiciela o koncerty chórów i otrzymaliśmy odpowiedź, iż kościół był regularnie wykorzystywany przez okoliczne szkoły na różne występy. Może więc ktoś w Macclesfield ma u siebie zdjęcia z koncertów, wykonane w latach 60. XX wieku? Albo śpiewał w chórze w tamtym czasie i mógłby nam o tym opowiedzieć? Jeśli tak - to na pasku po prawej stronie mamy adres mailowy, który z tej okazji mógłby użyć. Czekamy.


Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz