niedziela, 18 lipca 2021

Z mojej płytoteki: Section 25 - Always Now (FACT 45) - płyta w realizacji Martina Hannetta, z najdroższą okładką w historii muzyki

 


Płyta muzycznych dzieci Iana Curtisa z Joy Division (o czym pisaliśmy TUTAJ), i jak mówią sami muzycy z zespołu  jedna z najdroższych okładek w historii muzyki (TUTAJ) bowiem ma niespotykaną dotąd formę, ale też zadrukowany środek i taki sam nadruk na kopercie. Mało tego, do wydawnictwa przygotowano też plakat, którego jednak nie umieszczono w pierwszym wydaniu (znalazł się dopiero w wydanym 5 lat później FACT45C). 


Skąd wiadomo, że to pierwsze wydanie? Jak to często bywało, Factory umieszczało wyryte przesłania na płytach (pisaliśmy o tym TUTAJ). Pierwsze wydanie posiada grawer: FACT 45 A, EG, Townhouse, Gaté Gaté Paragaté Parasamgaté (strona A), oraz FACT 45 B, EG, Townhouse, Bodhi Svaha (strona B). Czym są tajemnicze napisy? Okazuje się, że to fragmenty kończące buddyjską mantrę (w oryginale brzmi ona: गते गते पार गते पार संगते बोधि स्वाहा) na końcu tzw. Sutry Serca. Znaczy w najprostszym ujęciu: Odszedł w zaświaty do pełnego oświecenia. Być może jest to aluzja do Iana Curtisa, płyta bowiem ukazała się już po jego śmierci...


 

Album warto mieć w kolekcji choćby dlatego, że realizował go sam wielki Martin Hannett, a okładkę projektował Peter Saville (o powolność tego procesu zespół miał do niego pretensje). Okładka w zamyśle przypominać miała jeden z rodzajów pudełka do zapałek. Pamiętam jak w latach 80-tych docierały do Polski papierowe zapałki z zagranicy, i o takie właśnie pudełko chodziło Saville'owi.


Całość wydana jest na kredowym woskowanym papierze kartonowym, a poza wspomnianym grafikiem Factory w projektowaniu uczestniczyła też Grafica Industria, czyli...


czyli sam Peter Saville. Użył on tutaj znaku  włoskiego przemysłu poligraficznego z lat 50-tych.




W mojej wersji brakuje stikera do zamknięcia koperty - zawierał on znak kanji symbol Iching - chińskiej Księgi Zmian , co wyglądało tak:


A muzycznie? Wielu krytyków opisuje w sieci, że Section 25 naśladowali wtedy Joy Division. Nie wiem na jakiej podstawie wysnuto takie wnioski. Muzyka Section 25 bowiem to zupełnie inne rewiry - jest bardziej eksperymentalna, surowa, z monotonnymi frazami wokalu. Wynikać to mogło z faktu, że zespół miał gotowych tylko siedem piosenek, reszta była improwizowana.

W bardzo skromnej warstwie tekstowej przesyłają nam krótkie komunikaty - transmisje. Tak też np. w piosence Friendly Fires:

Latają tak wysoko
Latają tak wysoko
Możesz je usłyszeć
Możesz je zobaczyć
Są na swojej fali
Są na swojej fali
Dla Ciebie

Dirty Disco to prosty tekst o pożądaniu - chcę ciebie, twojego ciała, serca, miłości, nóg, itd. Jeśli można wyróżnić jakiś tekst to na pewno jest to Loose Talk (Costs Lives), chyba ogólnie jeden z ciekawszych na albumie.

Poznaj fakty już dziś
A jutro podejmij decyzje
Nigdy nie poznasz drogi
Jeśli nigdy nie nauczysz się podążać

Sentyment jest dla mnie zawsze dowodem
Który zasłania moje spojrzenie na rzeczywistość
Nie zrozum mnie źle, moje serce jest gorące 
Z prawdziwych uczuć nie można się wycofać
Albo zignorować... lub przeoczyć

Ponieważ dotykają korzeni twojego życia
Bo tną jak nóż
Ostry! Szybki!

Dotknij swoich uczuć
Trzymaj je blisko
Są bardziej realne niż myślisz
Za to ty jesteś duchem... 

Następny ciekawy i zarazem melodyjny utwór to Melt Close:

Po prostu rozpłyń się blisko
Po prostu rozpłyń się blisko
Po prostu rozpłyń się blisko mnie
Po prostu rozpłyń się blisko mnie

Całujemy się i obejmujemy
A potem nasze oczy się spotykają
Następny krok jest już łatwy

Po prostu rozpłyń się blisko
Po prostu rozpłyń się blisko
Po prostu rozpłyń się blisko mnie
Po prostu rozpłyń się blisko mnie

Kiedy inny
Nastrój cię zabiera
I myślisz, że
Życie jest puste 

Do utworu Hit można w sieci znaleźć wideo zawierające zdjęcia z tamtego okresu:



Babies in the Bardo też jest bardzo ciekawym utworem instrumentalnym. Chyba najbardziej przestrzennym z całego albumu. Za to oryginalne wideo zrealizowano do piosenki New Horizon.


Warto na koniec dodać, że niestety, w 2010 roku (dokładnie 27.02.) zmarł Larry Cassidy, jeden z dwójki braci założycieli zespołu. Przyczyną śmierci była zakrzepica.


Section 25, Always Now, Factory Records 1981, realizacja nagrań Martin Hannett,  trackista: Friendly Fires, Dirty Disco, C.P., Loose Talk (Costs Lives), Inside Out, Melt Close, Hit, Babies in the Bardo, Be Brave, New Horizon.


Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz