czwartek, 9 grudnia 2021

Puste pejzaże Fransa Stuurmana

Po serii prezentacji sztuki artystów, którzy tworzą już po drugiej stronie Hadesu, dzisiaj dla odmiany chcemy pokazać obrazy malarza żyjącego. Jest nim Holender Frans Stuurman, urodzony w Rotterdamie w 1952 roku. Jest on profesjonalnym artystą, po studiach artystycznych, które ukończył w 1975 roku.

Maluje dość dziwne motywy, bo głównie tramwaje, pociągi i dworce. Fascynacja tym wycinkiem miejskiego pejzażu zrodziła się u niego w dzieciństwie. Otóż z okien swojego domu widział zajezdnię tramwajową Hillegersberg a także tory kolejowe. Nie są to wydawałoby się widoki odznaczające się jakimś szczególnym powabem, lecz i w tym malarz znalazł powód, aby je wykorzystać w swoich pracach: To ekscytujące malować rzeczy, których większość ludzi nie uważa za piękne lub interesujące (LINK). 

Jego widoki więc nie są bajkowe. Wręcz przeciwnie. Tworzy bardzo blisko rzeczywistości: zazwyczaj tematem jego obrazów jest ulica, fragment hali dworcowej, jakiś peron, rząd domów w fabrycznej dzielnicy… Są to te pejzaże, które zrobiły na nim wrażenie, czym chce się podzielić z widzami. A trzeba przyznać, że do swojej pracy podchodzi bardzo poważnie. Najpierw robi zdjęcia i szkice, a następnie dopiero precyzyjnie maluje na tej podstawie swoim atelier. Zajmuje mu bardzo dużo czasu, w zasadzie kończy tylko jeden lub dwa obrazy rocznie. 












Po obejrzeniu powyższych dzieł rozumiemy, na czym polega specyfika twórczości Stuurmana. Nie maluje postaci. Jego pejzaże są puste. Wymarłe ulice oświetlone zimowym, przytłumionym światłem są smutne, zupełnie jakby nikt nie chciał przy nich mieszkać czy o nie dbać. Oświetlenie decyduje o atmosferze obrazu. Podobnie jak dobór perspektywy. Krajobrazy Stuurmana, szerokie po daleki horyzont pod szarym niebem są wypełnione melancholią i nostalgią za ludźmi, która tu może się kiedyś byli i nie jest pewne czy może jeszcze raz się pojawią…

Obrazy Fransa Stuurmana możemy zobaczyć w ramach kolekcji Caldic w Muzeum Voorlinden, w Museum Assen i w Museum More.

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz