poniedziałek, 14 lutego 2022

Isolations News 180: Peter Hook-urodziny, Roman Kostrzewski i Ian McDonald RIP, sequel Blade Runner 2099, Killing Joke i Dead Can Dance w Polsce, Nanga w nowym klipie, zostań doradcą ds. odpadów

 


Jane Street, Salford - tutaj urodził się Peter Hook, zdjęcie pochodzi z własnego archiwum Martina O’Neilla, zostało wykonane w 1977 roku i opublikowane na profilu dziennikarza na FB w poprzednim tygodniu. Hooky miał wczoraj 66 urodziny. Gratulacje kondycji! 

Za to Roman Kostrzewski, lider zespołu KAT za parę dni skończyłby 62 lata... O śmierci muzyka powiadomili członkowie jego zespołu Kat&Roman Kostrzewski na koncie FB, napisali tam tak: I stało się to, czego przez długi czas nie chcieliśmy dopuścić do świadomości, liczyliśmy, że sprawy potoczą się inaczej, a zamiast tej informacji przeczytacie informację o zbliżających się koncertach albo premierze płyty. Niestety…  Z wielkim smutkiem i pogruchotanymi sercami informujemy, że dziś odszedł od nas Romek. Zasnął spokojnie, otoczony dobrą opieką i bliskimi. Już go nie boli. Do zobaczenia w Piekle Przyjacielu! (LINK).


O Kostrzewskim jeszcze napiszemy, bez względu na to, czy ktoś lubi metal, czy nie miał on znaczący wkład w polską muzykę. RIP


Za to bardziej sędziwego wieku dożył Ian McDonald, współzałożyciel King Crimson i Foreigner. Miał 75 lat (LINK).


Jeszcze o jednym nieżyjącym, tym razem naukowcu. W londyńskim Science Museum Group otwarto wystawę Stephen Hawking at Work ukazującą przedmioty należące do sławnego astrofizyka, które stały się własnością placówki w maju 2021 roku.  Są tam rzeczy pokazane po raz pierwszy, wśród nich jest kopia pracy doktorskiej Hawkinga, jego wózek inwalidzki i najcenniejszy przedmiot z nim związany — jego tablica wypełniona gryzmołami, wyliczeniami i dowcipami.


Wśród gadżetów jest ukochana butelka geniusza. Ta sama wystawa powędruje następnie do Science Museum w Manchesterze (LINK).

Od fizyki blisko do science-fiction. Ridley Scott wypuści na Amazonie sequel Blade Runner 2099, który będzie kontynuacją filmu Denisa Villeneuve'a Blade Runner 2049 z 2017 roku (LINK). Naszym zadaniem nic nie pobije części 1 z genialną muzyką Vangelisa, co opisaliśmy TUTAJ.


W klimacie filmowym - powstaje film dokumentalny na podstawie  książki Simona Reynoldsa z 2005 roku pt.: Rip it Up and Start Again w reżyserii Nikolaosa Katranisa i Russella Craiga Richardsona. Film będzie zawierać najnowsze wywiady z  Jah Wobble (PiL), Aną da Silvą (Raincoats), Genesis Breyer-P-Orridge (Trobbing Gristle, Psychic TV), Markiem Stewartem (The Pop Group), Stephenem Mallinderem (Cabaret Voltaire) ale nie tylko, bo w ujęciach zostanie wykorzystany materiał z ich występów. Data premiery filmu nie jest jeszcze wyznaczona, ale można obejrzeć jego zwiastun (LINK). 

CAST NO SHADOW FINAL PRORES-2.mp4 from russell craig richardson on Vimeo.

A Mark Stewart i Stephen Mallinder wydali wspólny utwór Cast No Shadow, który został zainspirowany tym filmem dokumentalnym oraz książką, która przyczyniła się do jego nakręcenia. 


Klipy to też filmy - jest dostępny nowy wideoklip Nangi autorstwa Magdy Dubrowskiej, gra powyżej. Z autorką rozmawialiśmy TUTAJ.

Skoro pojawiły się dinozaury - Dominion, trzecia i ostatnia część trylogii Jurassic World trafi do kin w Wielkiej Brytanii i USA 10 czerwca. W pierwszym oficjalnym zwiastunie widzimy wydarzenia rozgrywające się cztery lata po zakończeniu Jurassic World: Fallen Kingdom (2018) w świecie opanowanym przez dinozaury...     

Tym razem o dinozaurach, ale rocka - Killing Joke powracają z nową EPką, Lord of Chaos, która ukaże się 25 marca nakładem Spinefarm. Zawiera dwie nowe piosenki i dwa remiksy utworów z płyty Pylon z 2015 roku. 

Zespół planuje trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Europie, w ramach której wystąpi w Polsce, dokładnie 3 czerwca w Krakowie (LINK).

W Polsce wystąpi też Dead Can Dance! Brendan Perry, Lisa Gerrard wraz zespołem wybitnych muzyków powrócą do Polski po trzech latach. Tym razem będzie można ich zobaczyć 5 maja 2022 roku w Atlas Arenie w Łodzi. Bilety już dostępne (TUTAJ). Nasza relacja z Torwaru TUTAJ. W repertuarze największe hity i unikalne instrumenty.


O rzeźbie jednego z unikalnych instrumentów teraz.  Ta - określona jako  bęben Burton Agnes i datowana na okres sprzed 5000 lat, którą odkryto we wschodnim Yorkshire została uznana za najważniejsze dzieło sztuki prehistorycznej, jaką znaleziono w Wielkiej Brytanii w ostatnim stuleciu. Powstały mniej więcej w tym samym czasie co Stonehenge przedmiot, ozdobiony motywami geometrycznymi, nie miał związku z muzyką a był wyrazem żalu po śmierci dzieci, przy których go umieszczono (LINK).


Mniej więcej tyle samo lat ma bohater kolejnego newsa - Iggy Pop, który został ogłoszony laureatem tegorocznej Polar Music Prize. Były frontman i solowa ikona Stooges odbierze nagrodę podczas ceremonii w Sztokholmie w Szwecji 24 maja (LINK). 


Za to nieco młodszy jest Sting, który za 300 mln dolarów sprzedał prawa do swoich piosenek. Umowa obejmuje też zrzeczenie się tantiem do piosenek, praw autorskich i praw do publikacji do prawie każdej piosenki Police, w tym Roxanne i Every Breath You Take (LINK).


Sting jest Anglikiem za to położona niedaleko Szkocja chce uporać się z przeszłością - i zrehabilitować skazane w procesach czarownic kobiety. Projekt ustawy poselskiej wprowadzony niedawno do szkockiego parlamentu na ten temat otrzymał poparcie administracji Nicola Sturgeon. W procesach o czary skazano w Szkocji aż 3837 osób! W Polsce, która terytorialnie w tym samym czasie była kilkakrotnie większa było to 558 (LINK). Efekty tego drastycznego niedociągnięcia widzimy dziś choćby w rodzimej polityce.


Choć nie odstaje ona poziomem abstrakcji od polityki światowej. Zdęcie powyżej przedstawia nowego doradcę prezydenta USA ds. odpadów nuklearnych (LINK). Kiedyś baba z brodą była atrakcją w cyrku, dziś nikogo nie dziwi baba z jajami...

 

A propos tego ostatniego news dość trudny do skomentowania, tym razem z dziedziny sportu. Transpłciowa Lia Thomas zaatakuje rekordy świata w pływaniu kobiet. Rywalki boją się protestować pod nazwiskiem donosi portal sport.pl (LINK). 

Mówiąc w telegraficznym skrócie - facetowi nie szło z facetami ogłosił się kobietą choć dzielące z nim szatnię dziewczyny są oburzone że świeci jajkami, mało tego spotyka się z kobietą. 

Znaczy się jest lesbijką... 

Taki dowcip o kowboju się przypomina. Kowboj chciał w barze poderwać atrakcyjną dziewczynę. Przysiada się do niej i zaczyna nawijać. Na co ona mówi: wiesz, nic z tego nie będzie, ja jestem lesbijką. Na co uwsteczniony kowboj pyta: a co to znaczy być lesbijką? A wiesz podobają mię się kobiecie kształty, piersi, nogi... wyjaśnia piękna dziewczyna. Na co kowboj zdziwiony krzyczy: 40 lat żyję na świecie i nie miałem pojęcia, że jestem lesbijką!

Ciekawe czy powyższe problemy umiałby rozwiązać profesor Hawking? Za to dość oryginalne podejście do badań prezentuje inny naukowiec. Prof. Kang Dong-wan, bo o nim mowa, na podstawie analizy śmieci, które przypływają do Korei Południowej z represyjnej Północy ustala to, co dzieje się w najbardziej odciętym od świata reżimie. Grzebiąc w odpadkach jest w stanie określić stan gospodarki Korei Północnej a także czego pragną sami Koreańczycy (LINK). 

Chyba najlepszym podsumowaniem trzech ostatnich newsów będzie poniższa grafika.

My wracamy już jutro, dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz