wtorek, 12 kwietnia 2022

Mirosław „Mirekis” Iskra: pomiędzy światem Dalego a Beksińskiego

Mirosław „Mirekis” Iskra (ur. 1981 r.), pochodzący ze Stalowej Woli, a mieszkający obecnie w Warszawie artysta staje się coraz bardziej znanym na świcie ilustratorem i grafikiem cyfrowym. Prace Elephant Mountain i Dark Days zdobyły popularność na całym świecie. W 2018 r. został nagrodzony złotym medalem FIAP oraz Best Author FIAP za pracę Sleeping City



Jego twórczość wpisują się w nurt dystopijnych krajobrazów, które tak chętnie tworzył Salvatore Dali. Tylko, że on za pomocą pędzla i farby, a Mirekis w wyniku manipulacji programem komputerowym. W najbardziej znanym cyklu połączył krajobrazy z sylwetkami zwierząt w integralną całość, mroczną i niepowtarzalną…





Ale przekształca nie tylko świat natury, również modyfikuje postaci, wpisując je w zaskakujące krajobrazy, w których człowiek konfrontowany jest z elementami, nadającymi kompozycji znaczenie egzystencjalne, otwierając nas na to, co niewidzialne, co znajduje się gdzieś po drugiej stronie kresu życia…



Uwodzi widzów także obrazami zawierającymi twórcze przekształcenia zwykłych wydawałoby się widoków i przedmiotów, o które może codziennie się natykamy aż przestaliśmy na nie zwracać uwagę. Ktoś nawet pokazał wyjściowy obraz i końcowy efekt pracy Mirekisa. Rzeczywiście jest się czym zachwycić. Jest też nad czym się zadumać.



Co oznaczają jego prace? Chyba nie trzeba tego wyjaśniać, bo artysta porusza się wśród stałych symboli naszej kultury. Niektóre z jego prac śmiało możemy usytuować pomiędzy światem Salvatore Dalego a Zdzisława Beksińskiego. Są niczym sny, absurdalne, nieco zabawne, ale w większości pełne niepokoju o to, co będzie. W tym akurat nie jest osamotniony, tak, jak większość postaci na jego pracach...











Zachęcamy do obejrzenia jeszcze innych grafik artysty, wszystkie zamieszcza na swoich profilach społecznościowych: (TUTAJ) i  (TUTAJ).

Wracamy juto z nowym wpisem, dlatego czytajcie nas - codziennie coś nowego i spoza mainstreamu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz