Skoro już jesteśmy w Manchesterze - The Chemical Brothers ogłosili wydanie rocznicowej edycji albumu Dig Your Own Hole, w której znajdzie się pięć nowych utworów. Wydany 7 kwietnia 1997 roku czyli 25 lat temu album zawierał dwa single Block Rockin' Beats i Setting Sun, które znalazły się na szczycie brytyjskich list przebojów, a także sprzedały się w ilości ponad pół miliona egzemplarzy w USA (LINK).
Dalej Manchester - tutaj 23 kwietnia w The Peer Hat wystąpią The Distractions i Silver Sound Explosion. Bilety TUTAJ.
W klimatach - na festiwalu OFF Festival 2022 w Katowicach w weekend 5-7 sierpnia wystąpią między innymi - Iggy Pop (w ramach trasy koncertowej po Europie) oraz Molchat Doma.
Lista wszystkich artystów i bilety są TUTAJ. Iggy widomo - Ian miał go słuchać gdy umierał (pisaliśmy o tym TUTAJ), Molchat - wiadomo, to nam dali pierwszy wywiad (TUTAJ).
Dalej live - wystartowała sprzedaż biletów na wrześniowe koncerty w Polsce zespołu Riverside z okazji ich jubileuszu 20 lecia. Będzie to finał ich światowej trasy (LINK).
Jeśli progrock to Pink Floyd, ci po 28 latach zjednoczyli się i wydali nowy utwór aby wspomóc działania na rzecz pomocy na Ukrainie. Piosenka zatytułowana Hey, Hey, Rise Up, zawiera sample Andrija Khlyvnyuka, wokalisty ukraińskiego zespołu Boombox.
Także inni artyści zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy, wśród nich chyba najmocniejszy przekaz wyartykułował amerykański aktor Sean Penn, który pojechał do Kijowa z pomocą humanitarną a teraz apeluje o zakup przez światowych miliarderów 12 śmigłowców dla ukraińskiej armii. Oprócz niego osobisty apel wystosowali: Bono i Edge z U2, Bruce Springsteen oraz Pearl Jam, Radiohead, Annie Lennox wielu wielu innych, którzy biorą udział w kampanii Global Citizen Stand Up For Ukraine. – apogeum akcji odbyło się w Polsce, w obecności Ursuli von der Leyen i Premiera Kanady Justina Trudeau, 9 kwietnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Celem kampanii jest zebranie środków finansowych dla osób przesiedlonych na Ukrainie oraz dla uchodźców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Kampania jest odpowiedzią na apel o wsparcie wystosowany przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego (LINK).
Swoją drogą - dostaliśmy wsparcie finansowe na uchodźców od USA i od Wielkiej Brytanii. Od UE dostaliśmy kary.
Idi na chuj IV Rzesza.
Czy aby to dobry pomysł?… Liście łopianu byłyby chyba znacznie lepszym wyjściem... (LINK). No chyba że nie ma go pod ręką.
Jaki ma to związek z Sowietami? 30 milionów ruskich chodzi za stodołę bo nie ma w domu toalety. Zwykle nie rośnie tam łopian. Za to np. na Syberii jest bardzo dużo piachu...
Taki dowcip o egzaminie na rosyjską sprzątaczkę.
Wchodzi kandydatka, komisja pyta:
-co to znaczy gdy na drzwiach jest trójkąt?
-męska toaleta, odpowiada kandydatka
-a jeśli koło? - pyta komisja
-damska toaleta - odpowiada
Zachwycona komisja zadaje ostatnie pytanie:
-a co to jest? Pokazują dwie rolki papieru toaletowego
- a to papier toaletowy
- znakomicie zdała pani.
Kandydatka wychodzi, otaczają ją inne kandydatki i pytają czy były trudne pytania.
Ta odpowiada:
-nie, łatwe, dwa z geometrii i jedno z materiałoznawstawa.
Zawsze lepszy do podtarcia jest piasek niż na przykład... piła tarczowa. Odnośnie jej - The Weeknd połączył siły z amerykańskim kolektywem artystycznym MSCHF, aby wydać limitowaną edycję swojego singla Out Of Time Dawn FM, wydanego na płycie winylowej ukształtowanej na wzór ostrza tarczowego piły mechanicznej właśnie. Powstało tylko 25 kopii singla. Fani Weekndu, którzy chcieli zdobyć kopię, musieli działać szybko, bo płyta była licytowana tylko jeden dzień (8 kwietnia) od 13:00 ET-18:00 BST.
Również wraca z nowym utworem wielka gwiazda 4AD. Podczas tegorocznego Record Store Day Elisabeth Fraser i jej partner Damon Reece oferują nową EP-kę Sun's Signature. Gra powyżej.
Skoro o tych co już ich nie ma, w Ljungby w Szwecji, w pobliżu miejsca wypadku autobusu z 1986 roku, ma zostać otwarte muzeum poświęcone basiście Metalliki Cliffowi Burtonowi, który wówczas zginął. Rada Gminy Ljungby ogłosiła, że Muzeum Cliffa Burtona zostanie otwarte 14 maja, a instytucja będzie częściowo finansowana przez szwedzki rząd (LINK). W 2017 roku, w 30. rocznicę śmierci Burtona jego zespół udostępnił emocjonalne nagranie jego rodziny i uruchomił stronę na Facebooku ku jego pamięci (LINK).
Z kolei ostatnie dni z życia zmarłego 5 kwietnia 28 lat temu frontmana Nirvany, Kurta Cobaina stały się inspiracją dla nowego spektaklu teatralnego, który jesienią tego roku zostanie wystawiony w Royal Opera House w Londynie. Jak podała brytyjska gazeta The Guardian utwór nosić ma tytuł Last Days i jest sceniczną adaptacją filmu o tym samym tytule z 2005 roku, wyreżyserowanego przez amerykańskiego reżysera Gusa Van Santa, który z kolei został zainspirowany śmiercią Cobaina, choć w samym filmie nie ma o tym żadnej wzmianki. Royal Opera House donosi, w dziele skomponowanym przez Olivera Leitha główną rolę zagra Michael Pitt, w obsadzie pojawia się również Asia Argento.
Premiera sztuki przewidziana jest na październik. Przy okazji możemy podać, że wedle ostatnich ustaleń ulubionym zespołem punkowym Cobaina byli Buzzcocks.
Co ciekawe, Nirvana i Buzzcocks koncertowali razem w 1994 roku. Zachowało się nagranie z kulis tego koncertu, które zostało wykonane zaledwie kilka tygodni przed samobójstwem Cobaina.
Ten artysta też nie żyje, swoją drogą Barcelona w swoisty sposób się do tego przyczyniła. W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu do 3 lipca można oglądać pierwszą w Polsce wystawę i jedną z największych w Europie prezentującą fenomen genialnego Antonio Gaudiego. Na ekspozycji znajduje się ok. 150 przedmiotów, są to plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramika, fotografie, wideo, pochodzące z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych. Przygotowania do wystawy trwały kilka lat, a data otwarcia kilkukrotnie była przekładana, m.in. z powodu pandemii. Bilety można nabywać także online TUTAJ.
Inny nieżyjący, tym razem muzyk - Michael Jackson w 2000 roku podobno zapłacił pewnemu szamanowi 150 000 $, aby ten rzucił klątwę na Stevena Spielberga. Opłacona usługa, która miała miejsce w Szwajcarii obejmowała ubój 42 krów i głośne klątwy na reżysera. Jackson uznał ten okrutny rytuał za konieczny po tym, kiedy Spielberg nie zechciał go obsadzić w roli Piotrusia Pana w swoim filmie Hook z 1991 roku (LINK).
Ten news nas jakoś nie dziwi. Poziom faceta, który sypiał w jednym łóżku z dziećmi...
Patrząc na obraz - wiele umiejętności to ona chyba nie miała, po prostu tłuszcz jest lżejszy od wody...
Skoro już weszliśmy w obszary świata praw nauki - naukowiec z University of the West of England Andrew Adamatzky twierdzi, że impulsy elektryczne wysyłane przez grzyby mogą być formą ich komunikacji używaną do porozumiewania się. Adamatzky umieścił elektrody w glebie z grzybnią, a także w owocniku samych grzybów i przeanalizował aktywność elektryczną obu części, po czym doszedł do wniosku że znalazł dowody na istnienie tajemniczego języka grzybowego, który może składać się aż z 50 słów. Upiera się także, że grzyby śpiewają. Pięciominutowy klip poniżej pokazuje, że podłączone do syntezatora do boczniaki wygrywają funkowe rytmy (LINK).
Ach te elektrody - jak widać potrafią wykrywać mowę grzybów jak i czynić inne cuda. Choćby w zastosowaniu w akumulatorze...
Odnośnie zjawisk dziwnych, wręcz nadprzyrodzonych - istnieje już trasa wycieczkowa po miejscach w których kręcono sceny do Twin Peaks. Większość znajduje się w okolicach Snoqualmie ale inne są w Kalifornii a nawet w Waszyngtonie. Fani odwiedzają je wszystkie szukając śladów Laury Palmer (LINK).
W tym samym czasie w kilku niemieckich miastach sowieckie kordony samochodowe poruszają się w rytmie Kalinki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz