sobota, 30 stycznia 2021

Co się dzieje z nimi dzisiaj: Sade

Sade, czyli Helen Folasade Adu, niedawno obchodziła 62 urodziny. Urodziła się 16 stycznia 1959 roku w Nigerii lecz od 4 roku życia mieszka w Wielkiej Brytanii, bo jej rodzice gdy była mała rozstali się. Anne Hayes (matka Sade) wróciła do Anglii, zabierając ze sobą córkę i jej starszego brata (Banji), Zamieszkali razem z dziadkami w pobliżu Colchester w hrabstwie Essex, a ojciec Sade pozostał w Nigerii. Dziadek piosenkarki był katolikiem o poglądach socjalistycznych, typowym rolnikiem. Jego przodkowie związani byli z utopijną wspólnotą Whiteway, utworzoną na przełomie XIX i XX wieku głoszącą idee powrotu do ziemi, promowanych przez Lwa Tołstoja w Rosji, co zaważyło na poglądach artystki (LINK).


Gdy Helen skończyła 11 lat, zamieszkała z matką, która była pielęgniarką. To podają wszelkie biogramy artystki. I niby wszystko o niej wiadomo, lecz powielane sztampowe dane świadczą raczej o tym, że piosenkarka bardzo zazdrośnie strzeże swojej prywatności. Prawie nie udziela wywiadów. Kontaktuje się z mediami tylko wtedy, gdy ma coś do zakomunikowania. Jak wówczas gdy ogłosiła, że wspiera swoją jedyną córkę Mickailia Ila Adu (ur. 1996 r.) która dokonała w 2016 roku zmiany płci i teraz ma na imię Izaak Theo Adu

Brytyjska wokalistka, autorka tekstów, projektantka mody i aktorka, jest częścią zespołu założonego przez nią w 1982 roku i nazwanego od jej imienia. Grupa, której jest twarzą składając się jeszcze z klawiszowca Andrew Hale, basisty Paula Denmana, perkusisty Paula Cooka (odszedł w 1984) i saksofonisty Stuarta Matthewman, jest wyjątkowo trwała. Pomimo nieuniknionych tarć pozostają razem już prawie 40 lat. Podobno dlatego, że Sade, nazywana przez pozostałą trójkę muzyków cioteczką trzyma ich twardą ręką. W rezultacie zespół wydał 6 albumów, które w październiku ubiegłego roku zostały zremasterowane w Abbey Road Studios i ponownie opublikowane w wersji winylowej, w zestawie pudełkowym, zatytułowanym This Far. Jest tam, przypomnijmy:   Diamond Life (1984), Promise (1985), Stronger Than Pride (1988), Love Deluxe (1992), Lovers Rock (2000) i Soldier of Love (2010) (LINK).

Po wydaniu ostatniego albumu zespół wkroczył w okres przerwy i wydał tylko dwie nowe piosenki - Flower of the Universe z 2018 roku do filmu Disneya A Wrinkle in Time i The Big Unknown, do filmu Widows Stevea McQueena.




Pomimo wielkiej popularności Sade rzadko koncertuje. Nie na darmo przez przyjaciół nazywana jest Howie, na cześć milionera pustelnika Howarda Hughesa. Ostatnia trasa koncertowa w 2011 roku związana z promocją płyty wydanej wcześniej trwała osiem miesięcy.

Większość koncertów miała miejsce w Stanach Zjednoczonych (aż 59), gdzie album Soldier of Love przed dłuższy czas był nr 1, podczas gdy w Wielkiej Brytanii osiągnął miejsce 4 (LINK).

W 2018 roku Stuart Matthewman, wyjawił, że legendarny zespół pracuje nad nowym albumem, który ma być kontynuacją Soldier of Love (2010). Płyta miała zostać wydana w ubiegłym roku, lecz muzycy uznali, iż poczekają z nią do końca pandemii. Na razie spotykają się więc w domu Sade Adu w Gloucestershire, aby dopracować długo oczekiwany album. Właśnie jego zapowiedzią jest pojawienie się This Far (LINK). 

Dom w Gloucestershire jest ostoją Sade. Kupiła go w 2005 roku na wsi Cotswolds, czyli blisko miejsca gdzie mieszkali jej dziadkowie. Mieszka tam od 2007 roku ze swoim trzecim partnerem Ianem Wattsem z wykształcenia chemikiem, który jest byłym żołnierzem Royal Marine i byłym strażakiem. Para wychowała razem dwoje dzieci, Sade córkę, a Ian syna Jacka, każde z poprzednich związków (LINK).  

Za zasługi dla rozwoju brytyjskiej sceny muzycznej Sade została doceniona w Wielkiej Brytanii państwową nagrodą OBE w 2002 roku i CBE w 2017.




Reszta zespołu cierpliwie dotrzymuje jej kroku. Najbardziej interesującym z towarzyszących jej muzyków wydaje się być Stuart Matthewman (ur. 1960 r.), znany także jako Cottonbelly, który komponuje i pisze teksty a także gdy trzeba staje się producentem. Stuart pozostaje dość aktywny w świecie muzycznym: ułożył muzykę do filmów, m. in: Northfork (2003),  The Astronaut Farmer (2006) The Erotic Dreams Of The Chelsea Hotel  (2016) oraz filmu telewizyjnego Nelsona Georgea:  Life Support  (2007). Współpracował i był producentem płyt innych muzyków: Maxwella przy jego pierwszych trzech albumach, oraz Palomy Faith. Jako Cottonbelly, Stuart wydał elektroniczny album  X Amounts Of Niceness  (2010) i był producentem remiksów kilku artystów: Janet Jackson, Gregory Isaacs i The Isley Brothers. Ostatnio z piosenkarką, autorką tekstów i multiinstrumentalistką Vanessą Bley, córką legendarnego Jazz Paula Bley, utworzył zespół Twin Danger



W efekcie pojawiła się ich wspólna płyta wydana w roku 2015.


Ma syna Claya. A oprócz muzyki także inne hobby, jest zapalonym rowerzystą, trenującym i ścigającym się w nowojorskim zespole RBNY Racing (LINK).  

Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainsteamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz