W 2014 roku BBC realizuje film dokumentalny The Kate Bush Story, który postanowiliśmy dzisiaj omówić nie tylko z powodu wielkości artystki, jakiej jest poświęcony, ale też i z powodu jej nominacji do Rock and Roll Hall of Fame (pisaliśmy o tym TUTAJ).
A przypomnijmy, że mówimy o artystce wielkiego formatu (warto zerknąć TUTAJ i TUTAJ), która mając kilkanaście lat tworzyła dojrzałe piosenki a której wielką karierę zawdzięczamy Davidowi Gilmourovi z Pink Floyd.
Aktualne losy Kate Bush opisaliśmy TUTAJ, choć w naszym poście brakuje wspomnienia pewnego wstrząsającego filmiku, krążącego na TT, z którego można dowiedzieć się (o ile to nie fake) że piosenkarka jest bardzo poważnie chora...
Póki co jednak skupmy się na filmie, w którym od początku wielkie gwiazdy muzyki jak np. ABBA, Elton John czy St Vincent wikłają się w przedstawienie gwiazdy. She is the most beautiful mystery - pada stwierdzenie chyba najbardziej dobitnie opisujące zjawisko z jakim mamy do czynienia.
Elton John opowiada jak podczas wręczenia jednej z nagród wszyscy obecni chcieli poznać Kate Bush. She is a kind of enigma, pada kolejne, jakże realne stwierdzenia, bowiem artystka rzeczywiście swoimi klipami, muzyką i stronieniem od mediów zadbała o specyficzny PR jaki otacza jej osobę. W filmie jednak spotykamy poza wypowiedziami artystów, archiwalne fragmenty wywiadów z Kate Bush, choćby ten w którym opowiada o inspiracji do napisania swojego wielkiego przeboju Wuthering Heights. Wciąż zdziwienie świata artystycznego wzbudza fakt, że Kate napisała ją mając zaledwie 17 lat...
Następnie przytoczony jest życiorys wokalistki, urodzonej w Bexleyheath Maternity Hospital w Londynie 30.07.1958 roku. Jej ojciec był lekarzem, i choć nie pochodziła z rodziny muzycznej to muzyką zainteresował ją brat.
Paddy używał też dość dziwnych instrumentów i występował później na płytach artystki.
Artystka opowiada jak zaczęła komponować mając 15 lat i jak to dzięki koledze brata poznała Dave Gilmoura, który przyszedł pewnego dnia jej posłuchać...
Sam wielki Gilmour również wspomina oczarowanie jakiego doznał, kiedy usłyszał artystkę..
Gilmour tajemniczo wypowiada się o piosence, choć niektórzy twierdzą, iż Kate napisała ją pod wpływem fascynacji jego osobą (czego w filmie nie ma, a o czym my dobrze wiemy)...
Następnie poruszony jest wątek unikalnej choreografii artystki, która powstała pod wpływem Lindsay Kempa - współpracującego z Davidem Bowie. w 1976 roku Kate zapisała się do centrum tańca w Londynie.
Artyści podkreślają ewolucję twórczości Kate Bush od prostych tanecznych utworów do bardzo rozbudowanych kompozycji pełnych aluzji, np. do wojny nuklearnej (Breath).
Dreaming - album który Kate wyprodukowała sama, jest mniej hitowy i bardziej niekomercyjny. Tytułowy utwór jest o dewastacji planety.
Kolejny album Hounds of Love zawiera największy hit artystki w US - Running Up That Hill. Jeden z choreografów podkreśla geniusz teledysku, w który artystka prawie nie śpiewa a niemalże cały utwór wyraża za pomocą mało popularnego w tamtym czasie tańca. Padają porównania do tak wielkich gwiazd jak Michael Jackson czy Madonna. Widzi w tym zalążki nowoczesnego tańca.
W 1989 roku ukazał się album The Senusal World. Od tego momentu kariera artystki zwolniła. W 1993 roku nagrała The Red Shoes. To bardzo prywatna płyta. Płyta o rozpadzie relacji. Jej ówczesny partner Del Palmer wspomina relację z Kate, która po śmierci matki i rozstaniu z nim zniknęła z mediów. Opuściła Londyn i przeniosła się do Berkshire gdzie związała się z gitarzystą Danny McIntoshem rodząc mu w 1998 roku syna Alberta. W 2005 nagrała album Aerial po 12 latach nieobecności, a w 2011 50 Words for Snow.
Czekamy na kolejny album artystki, miejmy nadzieję, że nie ostatni.
Czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w manistreamie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz