niedziela, 1 sierpnia 2021

Z mojej płytoteki: EAST - live w Csepel - znakomity koncert z 1981 roku


Powracająca do nas wielką falą era płyt winylowych powoduje wznawianie albumów CD na tym (naszym ulubionym) nośniku. Tak też stało się z nagraniem live najlepszego węgierskiego zespołu progrockowego EAST, wydanego pierwotnie w wersji cyfrowej (LINK).

Jest to bardzo ważne wydawnictwo z kilku powodów. Po pierwsze, pochodzi z najlepszego okresu grupy, czyli czasów wydania Jatekok - debiutu z 1981 roku właśnie, i przed wydaniem genialnego Huseg z roku 1982 roku (pisaliśmy o tym albumie TUTAJ). Po drugie, to jedyne oficjalnie wydane nagranie koncertowe zespołu z tego okresu. Co prawda na naszym blogu omawialiśmy występ z polskiej TV (TUTAJ) i to też w tamtym składzie, jednak koncert w naszej telewizji grany był z playbacku. Na omawianym dziś podwójnym winylu mamy idealną jakość (nagranie z konsolety), co rodzi podejrzenia, że być może pochodzi ono z kolekcji basisty zespołu Petera Moczana, który jest producentem płyty. Jest to podwójny winyl, zakupiony w jednym z węgierskich dyskontów (TUTAJ) wydany z arcyciekawą szatą graficzną i zawierający w środku nieznane wcześniej zdjęcie EAST.


Dlaczego okres Jatekok i Huseg uważam za najlepszy? Kto w tamtych czasach nabywał albumy grupy, a były dystrybuowane w Domach Książki, ten zapewne pamięta, jakim przeskokiem było przejście od Huseg do Resek a Falon... Po pierwsze bardzo kolorowa okładka, co prawda w podobnym stylu do poprzednich niewątpliwie wzorowanych na Revolver Beatlesów i grafice Klausa Vormanna, co już wróżyło zmianę. Po drugie inny wokal i zmiana muzyczna w zupełnie kosmicznym, bardziej komercyjnym a dla mnie wtedy trudno strawnym kierunku (oczywiście na płycie Resek a Falon nie brakuje kilku znakomitych piosenek, ale o tym kiedy indziej)... 

Z nieznanych mi powodów omawiany dziś album to okładkowo kolejny zwrot. Chyba fanom progrocka nie trzeba mówić w jakim kierunku - więc może wstawię tylko tak dla porównania i zostawię bez komentarza. 


Kto chce poznać historię okładki Animals Pink Floyd, może zrobić to TUTAJ

Przejdźmy zatem do muzyki. Mamy na albumie głownie piosenki z Jatekok i Huseg, oraz jeden koszmarek - ja odbieram go jako zapchajdziurę - na stronie D utwór 2 - cover Just the Blues Eddie Boyda. Po co tam go umieszczono? Chyba żeby zepsuć dobre wrażenia bo reszta to absolutnie genialne obcowanie z rockiem progresywnym najwyższych lotów.




Brakuje mojego ukochanego Varni Kell jednego z najciekawszych utworów w historii rocka progresywnego. Usłyszeć go live to by było coś, ale przecież mimo że o Jatekok jeszcze nie pisaliśmy (ale zrobimy to) możemy przecież go sobie zagrać w wersji studyjnej, by zachęcić do sięgnięcia do tych dwóch albumów...


Płyta została zrealizowana w wersji CD w TOM TOM Studio w 2012 roku, a jej remastering na winyl w 2018 roku w studio R27. Koncert pochodzi z miasta Csepel, które od dawna jest przedmieściem Budapesztu.
 

Więcej detali technicznych, jak i skład zespołu poniżej:


Niestety wewnątrz jest na pewno ciekawy tekst (pojawia się w nim Solidarność i SBB) ale jest on w języku węgierskim. Szkoda, że wydawca ciągle nie docenia EAST - jednego z najważniejszych zespołów bloku socjalistycznego i światowego rocka progresywnego. Za to robimy to my, i będziemy jeszcze to robili kilkakrotnie.

Dlatego czytajcie nas - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Próba tego, co jest na płycie, niestety na YT jest tylko jeden utwór z albumu:


EAST - Csepel live 1981, Producent Peter Moczan, R27 Studio, 2018, trackista: Talán hajnalodik, Nyitány, Messze a felhokkel, Szállj most fel, Kék-fekete látomás, Gyémántmadár, Közjáték, Lélegzet, Nézz rám, Üzenet, Epilog, Remény, Just the Blues.

Arcyważny album - nie może być innej oceny, to muzyka która po prostu powala, mimo upływu lat... 6/6 

          

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz