piątek, 21 kwietnia 2023

Super deluxe edition Revolver - najważniejszej płyty the Beatles cz.11: Here, There and Everywhere

 

Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy na naszym blogu omawianie specjalnego wznowienia albumu Revolver zespołu the Beatles (TUTAJ) streszczeniem wstępu Paula McCartneya. Następnie streściliśmy relację Gilesa Martina (TUTAJ) - współrealizatora nagrań, a fenomen albumu omawiał raper Questlove (TUTAJ). Opisaliśmy też historię zastosowania sitaru (TUTAJ) i jak powstawały efekty specjalne (TUTAJ), oraz zaczęliśmy omawiać rozdział zatytułowany Track by Track, w tym historię powstania piosenki Taxman (LINK), Elanor Rigby (LINK), I'm Only Sleeping (LINK) i Love You To (LINK).

Dziś opiszemy proces powstawania piosenki Here, There and Everywhere.

McCartney wspomina, że piosenkę zaczął pisać przy basenie willi Lennona w Weybridge. Wziął gitarę i zaczął improwizować, i kiedy Lennon się pojawił miał już zarys piosenki. Wcześniejsze spotkanie z jednym z muzyków Beach Boys, na którym ten zagrał im piosenkę z albumu Pet Sounds, mającego się właśnie ukazać spowodowało, że Paul w podobny sposób zagrał w Here There and Everywhere. Dokładnie chodzi o utwór God Only Knows
 
 
Piosenka powstała też jako wynik fascynacji Johna i Paula starymi piosenkami amerykańskimi o miłości. Ulubiony wers McCartneya to changing my live with the wave of her hand, choć nie jest w stanie powiedzieć skąd się wziął w piosence. Podobną strukturę ma napisana w 1964 roku piosenka If I Fell.
 

14.06.1966 nagrano cztery próbne wersje. Wersja Take 4 zawiera wokale. Po czym nastąpiła przerwa i zespół zrealizował singla Rain/Peperback Writer. Take 6 nagrany później zawiera gitarę, wokal i talerz perkusji.
 

W międzyczasie wystąpili też w czołowym programie rozrywkowym w UK - Top Of The Pops.
 

Kompletne nagrania znajdziemy w dwóch próbach: Take 7 i Take 13. Do jednej z nich dodane zostały trzy dogrywki, i tak powstała finalna wersja piosenki. 
 

Paul zaśpiewał falsetem, do czego zainspirowała go znajoma zespołu Marianne Faithfull. Take 13 zawiera niemal kompletną wersję utworu.
 

Co ciekawe, utwór był coverowany przez wielu wykonawców. Zespół Laurie Mason and the Overlanders coverowali z powodzeniem Michelle z wcześniejszej płyty Rubber Soul, ale byli rozczarowani Revolverem. Uznali że jedynie Here, There and Everywhere nadaje się na cover i nagrali go na singlu.
 
 
Paul wspomina, że John bardzo lubił tę piosenkę. Lennon był człowiekiem który nie chwalił piosenek zanim ich nie polubił i całkowicie się nie przekonał. 
 
C.D.N. 
 
Czytajcie nas  - codziennie nowy wpis, tego nie znajdziecie w mainstreamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz